
Om företaget
Prosper Revision AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som revision enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 69202). På Google Maps är verksamheten listad som revisor. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 11 procent till 4 328 706 kr räkenskapsåret 2026 (3 911 205 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Prosper Revision AB 4 328 706 kr och redovisade ett resultat på 1 299 272 kr. Rörelsemarginalen var 50,4 procent, över branschens median (median 30,5 procent). Soliditeten var 58,7 procent, under branschens median (median 68,0 procent). Kassalikviditeten var 289,0 procent, under branschens median (median 387,2 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 50,4 procent | 30,5 procent | 21,9 procent till 51,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 50,6 procent | 33,6 procent | 24,1 procent till 53,3 procent | över branschens median |
| Soliditet | 58,7 procent | 68,0 procent | 50,6 procent till 87,6 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 289,0 procent | 387,2 procent | 241,3 procent till 822,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 55,6 procent | 35,3 procent | 3,0 procent till 70,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 10,7 procent | 1,6 procent | -4,2 procent till 10,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 68 av 470 aktiebolag inom revision.
- Plats 165 av 1 622 aktiebolag med säte i Tyresö.
- Plats 12 871 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 41 770 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 52,3 procent | 50,4 procent |
| Vinstmarginal | 53,0 procent | 50,6 procent |
| Soliditet | 70,3 procent | 58,7 procent |
| Kassalikviditet | 270,1 procent | 289,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 57,0 procent | 55,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 10,7 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Solkraftsvägen 1213570 Stockholm
Bolag på samma adress
10 andra bolag har Solkraftsvägen 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva verksamhet inom revision, redovisning och ekonomisk rådgivning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 69202RevisionHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 911 205 kr | 4 328 706 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 119 118 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 32 402 kr | 39 251 kr |
| Övriga externa kostnader | 502 657 kr | 585 619 kr |
| Personalkostnader | 1 447 780 kr | 1 520 322 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 2 047 484 kr | 2 183 514 kr |
| Ränteintäkter | 31 067 kr | 13 491 kr |
| Räntekostnader | 7 497 kr | 7 382 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 2 071 054 kr | 2 189 623 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | -550 000 kr |
| Skatt | 429 413 kr | 340 351 kr |
| Årets resultat | 1 641 641 kr | 1 299 272 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 | 2026 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 813 280 kr | 813 280 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 280 kr | 13 280 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 800 000 kr | 800 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 278 876 kr | 3 171 491 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 597 783 kr | 1 482 663 kr |
| Kassa och bank | 1 681 092 kr | 1 688 829 kr |
| Summa tillgångar | 4 092 156 kr | 3 984 771 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 2 878 267 kr | 2 337 538 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 186 626 kr | 988 267 kr |
| Årets resultat | 1 641 641 kr | 1 299 272 kr |
| Obeskattade reserver | - | 550 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 213 889 kr | 1 097 233 kr |
| Leverantörsskulder | 17 053 kr | 2 919 kr |
| Skatteskulder | 461 025 kr | 323 241 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 549 965 kr | 635 167 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 092 156 kr | 3 984 771 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver revisions- och konsultverksamhet.Bolaget har sitt säte i Tyresö.
Företrädare
- Carola F (styrelseledamot)
Undertecknad i Tyresö 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Prosper Revision AB för organisationsnummer?
Prosper Revision AB har organisationsnummer 556896-1741 (5568961741).
Var ligger Prosper Revision AB?
Prosper Revision AB har sin registrerade adress Solkraftsvägen 12, 13570 Stockholm.
Vilken bransch är Prosper Revision AB verksamt i?
Prosper Revision AB är registrerat i branschen revision enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Prosper Revision AB?
Prosper Revision AB hade en nettoomsättning på 4 328 706 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Prosper Revision AB någon utdelning?
Styrelsen i Prosper Revision AB föreslog en utdelning på 1 000 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Tyresö
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-06-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.