Linjal Sthlm AB
Linjal Sthlm AB har organisationsnummer 556896-2038 (5568962038)
Aktiebolag • Org.nr: 556896-2038
Om företaget
Linjal Sthlm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som reklambyråverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 73111). Företaget bedriver även verksamhet inom fotoverksamhet.
Kontaktuppgifter
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 51 procent till 293 759 kr räkenskapsåret 2026 (596 558 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Linjal Sthlm AB 293 759 kr och redovisade ett resultat på -138 409 kr. Rörelsemarginalen var -84,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 13,4 procent). Soliditeten var 93,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 66,1 procent). Kassalikviditeten var 2373,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 310,4 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -84,5 procent | 13,4 procent | 1,9 procent till 33,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -47,1 procent | 13,4 procent | 2,2 procent till 35,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 93,7 procent | 66,1 procent | 43,7 procent till 83,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 2373,0 procent | 310,4 procent | 176,1 procent till 639,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -18,7 procent | 16,5 procent | -1,1 procent till 48,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -50,8 procent | -2,5 procent | -27,9 procent till 21,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 147 000 kr | 877 000 kr | 421 000 kr till 1 342 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 190 000 kr | 464 000 kr | 170 000 kr till 712 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 303 av 3 775 aktiebolag inom reklambyråverksamhet.
- Plats 778 av 1 265 aktiebolag inom reklambyråverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 39 921 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 71 286 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 214 497 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -62,0 procent | 14,7 procent | 5,8 procent | -4,5 procent | -84,5 procent |
| Vinstmarginal | -56,4 procent | 15,8 procent | 6,0 procent | 27,2 procent | -47,1 procent |
| Soliditet | 93,6 procent | 90,5 procent | 92,5 procent | 91,3 procent | 93,7 procent |
| Kassalikviditet | 2267,2 procent | 1137,1 procent | 1353,9 procent | 1938,2 procent | 2373,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -20,0 procent | 10,9 procent | 4,9 procent | 18,5 procent | -18,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -30,1 procent | 90,7 procent | 23,1 procent | -15,9 procent | -50,8 procent |
| Omsättning per anställd | 151 000 kr | - | 236 000 kr | 199 000 kr | 147 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 122 000 kr | - | 141 000 kr | 145 000 kr | 190 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ölandsgatan 49Ac/o C/O Roberth Björk
11663 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Ölandsgatan 49A som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet ska vara att driva reklambyråverksamhet; Webb, print, musik, film, produktion, event.
Bransch
- 73111ReklambyråverksamhetHuvudbransch
- 74200Fotoverksamhet
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 005 351 kr | 432 484 kr | 302 213 kr | 576 223 kr | 709 382 kr | 596 558 kr | 293 759 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | - | 5 408 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 270 238 kr | 139 012 kr | 24 522 kr | 79 108 kr | 34 686 kr | 14 177 kr | 33 295 kr |
| Övriga externa kostnader | 353 124 kr | 237 105 kr | 184 562 kr | 131 600 kr | 189 809 kr | 160 737 kr | 128 639 kr |
| Personalkostnader | 272 373 kr | 288 269 kr | 243 099 kr | 280 754 kr | 423 620 kr | 433 812 kr | 380 105 kr |
| Avskrivningar | 52 078 kr | 52 078 kr | 37 448 kr | 0 kr | 20 216 kr | 20 216 kr | 0 kr |
| Rörelseresultat | 57 538 kr | -283 980 kr | -187 418 kr | 84 761 kr | 41 051 kr | -26 976 kr | -248 280 kr |
| Ränteintäkter | 30 kr | 0 kr | - | 4 583 kr | 1 514 kr | -6 878 kr | -3 272 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 24 kr | 72 kr | 2 kr | 0 kr | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 84 418 kr | -225 007 kr | -170 573 kr | 90 967 kr | 42 565 kr | 162 133 kr | -138 409 kr |
| Skatt | 25 423 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | 58 995 kr | -225 007 kr | -170 573 kr | 90 967 kr | 42 565 kr | 162 133 kr | -138 409 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 129 958 kr | 77 880 kr | 40 432 kr | 40 432 kr | 20 216 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 129 958 kr | 77 880 kr | 40 432 kr | 40 432 kr | 20 216 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 298 717 kr | 986 475 kr | 871 318 kr | 880 965 kr | 927 817 kr | 962 862 kr | 790 271 kr |
| Kortfristiga fordringar | 90 781 kr | 238 kr | 18 566 kr | 51 422 kr | 18 815 kr | 35 508 kr | 2 725 kr |
| Kassa och bank | 891 687 kr | 610 991 kr | 514 239 kr | 491 030 kr | 570 489 kr | 474 779 kr | 224 296 kr |
| Summa tillgångar | 1 428 675 kr | 1 064 355 kr | 911 750 kr | 921 397 kr | 948 033 kr | 962 862 kr | 790 271 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 1 478 568 kr | 1 023 562 kr | 852 988 kr | 833 955 kr | 876 520 kr | 878 653 kr | 740 244 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 369 573 kr | 1 198 569 kr | 973 561 kr | 692 988 kr | 783 955 kr | 666 520 kr | 828 653 kr |
| Årets resultat | 58 995 kr | -225 007 kr | -170 573 kr | 90 967 kr | 42 565 kr | 162 133 kr | -138 409 kr |
| Kortfristiga skulder | 96 596 kr | 33 665 kr | 38 431 kr | 77 474 kr | 68 531 kr | 49 679 kr | 33 302 kr |
| Skatteskulder | 5 811 kr | -19 809 kr | -7 056 kr | -6 665 kr | -6 665 kr | -6 665 kr | -6 665 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 90 785 kr | 53 475 kr | 45 487 kr | 84 139 kr | 75 196 kr | 56 344 kr | 39 967 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 428 675 kr | 1 064 355 kr | 911 750 kr | 921 397 kr | 948 033 kr | 962 862 kr | 790 271 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm. Bolagets verksamhet ska vara att driva reklambyråverksamhet Webb, print, musik, film, produktion, event.
Företrädare
- Roberth Matteus B (verkställande direktör)
- Liselott Maria B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Linjal Sthlm AB för organisationsnummer?
Linjal Sthlm AB har organisationsnummer 556896-2038 (5568962038).
Var ligger Linjal Sthlm AB?
Linjal Sthlm AB har sin registrerade adress Ölandsgatan 49A, 11663 Stockholm.
Vilken bransch är Linjal Sthlm AB verksamt i?
Linjal Sthlm AB är registrerat i branschen reklambyråverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Linjal Sthlm AB?
Linjal Sthlm AB hade en nettoomsättning på 293 759 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Linjal Sthlm AB?
Linjal Sthlm AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-06-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.