Om företaget
M&S Rent&Fint Service Stockholm AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2012. Enligt Statistiska centralbyrån är företaget för närvarande inte aktivt verksamt. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Omsättningen ökade 4 procent till 9 684 267 kr räkenskapsåret 2023 (9 292 363 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte M&S Rent&Fint Service Stockholm AB 9 684 267 kr och redovisade ett resultat på -898 987 kr. Rörelsemarginalen var -10,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,1 procent). Soliditeten var -12,2 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 42,4 procent). Kassalikviditeten var 86,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 179,8 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,1 procent | 5,1 procent | 0,1 procent till 14,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -9,3 procent | 4,8 procent | 0,0 procent till 14,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -12,2 procent | 42,4 procent | 21,0 procent till 64,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 86,4 procent | 179,8 procent | 118,4 procent till 290,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 4,2 procent | 5,7 procent | -8,0 procent till 24,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 387 000 kr | 526 000 kr | 381 000 kr till 707 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 366 000 kr | 376 000 kr | 265 000 kr till 474 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,9 procent | -17,9 procent | -10,1 procent |
| Vinstmarginal | 12,6 procent | -18,5 procent | -9,3 procent |
| Soliditet | 22,4 procent | 2,2 procent | -12,2 procent |
| Kassalikviditet | 148,4 procent | 87,8 procent | 86,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 59,4 procent | -1587,7 procent | - |
| Omsättningstillväxt | - | - | 4,2 procent |
| Omsättning per anställd | 417 000 kr | 387 000 kr | 387 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 311 000 kr | 401 000 kr | 366 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
🔴 Konkurs
Sedan 2025-01-02
Adress
Drottninggatan 8611136 Stockholm
Bolag på samma adress
20 andra bolag har Drottninggatan 86 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet kring livsstilsförändring med betoning på kost, motion, stressreduktion och sömn. Bolaget skall också bedriva inköp, utveckling och försäljning av: trycksaker, produkter och tjänster som främjar hälsa, säkerhet och välbefinnande, mekaniska komponenter samt därmed förenlig verksamhet.Föremålet för företagets verksamhet är försäljning, marknadsföring och affärsutveckling av hushållsnära tjänster för privat och offentlig sektor: städning, fönsterputsning, hälsomatlagning och trädgårdsskötsel och hantverkshjälp så som lagning och skötsel av underhållet inuti huset och utvändigt. Bolaget skall direkt eller genom dotterbolag idka försäljning, produktutveckling, tillverkning och marknadsföring inom området för hälsoprodukter och inredning (sängar, madrasser och därmed relaterade produkter) samt annan därmed förenlig verksamhet, även som importverksamhet med sådana produkter. Bolagets verksamhet är handel med hälsoprodukter och inredning via Internet, konsulttjänster inom hälsoområdet samt därmed förenlig verksamhet. Företaget ska tillhandahålla byggtjänster samt designa, konstruera och bygga moderna, energieffektiva och naturliga hus i hög kvalitet. Bolaget skall bedriva kontroll och distribution av ekologiska produkter, försäljning, distribution, odling och tillverkning av hälsoprodukter och livsmedel, anordnande av konferensresor och utbildningsprogram samt investeringsverksamhet främst avseende fast egendom och värdepapper och där med förenlig och tillsammans med andra företag intressenter utveckla människor, produkter, processer och företag inom Hälsö sektorn genom kompetensutveckling, teknikutveckling, affärsutveckling och marknadsföring och där med förenlig verksamhet. Framtidsperspektiv för bolagets verksamhet ska vara att starta franchisekedja samt bedriva franchiseverksamhet såsom franchisegivare för varumärken som man själv äger eller för varumärken man har licens på samt därmed förenlig verksamhet. Vi är ett tjänsteproduserande företag som vill vara med att skapa vacker, trivsam och inspirerande stämning och atmosfär hemma för människor som värdesätter välbehag och kvalitet.
Bransch
- 81210LokalvårdHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 013 883 kr | 9 292 363 kr | 9 684 267 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 219 195 kr | 102 379 kr | 60 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 661 830 kr | 152 163 kr | 179 422 kr |
| Övriga externa kostnader | 777 603 kr | 1 241 498 kr | 1 341 999 kr |
| Personalkostnader | 7 466 393 kr | 9 630 433 kr | 9 161 328 kr |
| Avskrivningar | 38 000 kr | 30 880 kr | 43 759 kr |
| Rörelseresultat | 1 289 045 kr | -1 660 263 kr | -982 241 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 68 222 kr |
| Räntekostnader | 22 761 kr | 61 092 kr | -163 282 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 1 266 284 kr | -1 721 355 kr | -898 987 kr |
| Bokslutsdispositioner | -342 404 kr | 715 508 kr | 0 kr |
| Skatt | 219 822 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 704 058 kr | -1 005 847 kr | -898 987 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 254 250 kr | 404 165 kr | 212 156 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 47 000 kr | 196 915 kr | 153 156 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 207 250 kr | 207 250 kr | 59 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 045 464 kr | 2 441 590 kr | 6 628 824 kr |
| Kortfristiga fordringar | 3 569 592 kr | 2 035 228 kr | 2 874 955 kr |
| Kassa och bank | 1 475 872 kr | 406 362 kr | 3 753 869 kr |
| Summa tillgångar | 5 299 714 kr | 2 845 755 kr | 6 840 980 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 184 594 kr | 63 353 kr | -835 634 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 430 536 kr | 1 019 200 kr | 13 353 kr |
| Årets resultat | 704 058 kr | -1 005 847 kr | -898 987 kr |
| Obeskattade reserver | 715 508 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 3 399 612 kr | 2 782 402 kr | 7 676 614 kr |
| Leverantörsskulder | 77 473 kr | 126 776 kr | 64 824 kr |
| Skatteskulder | 284 155 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 086 073 kr | 1 230 198 kr | 6 564 373 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 5 299 714 kr | 2 845 755 kr | 6 840 980 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver hushållsnära tjänster för privat och offentlig sektor. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Som framgår av bolagets balansräkning understiger egna kapitalet per 2023-12-31 hälften av aktiekapitalet, vilket medför att styrelsen, i enlighet med 25 kap. 13 § aktiebolagslagen, har en skyldighet att upprätta en kontrollbalansräkning. Av denna anledning utgör balansräkningen i denna årsredovisningen även styrelsens upprättade kontrollbalansräkning per 2023-12-31. Årsstämmans har att fatta det beslut som den första kontrollstämman normalt ska fatta, det vill säga om bolaget ska gå i likvidation eller fortsätta verksamheten. Styrelsen bedömer att fortsatt drift är möjlig och åtgärder har vidtagits för att återställa det egna kapitalet. Under 2023 har bolagets ekonomiska situation fortsatt varit ansträngd. Bolagets omsättningstillgångar uppgick per 2023-12-31 till 6 628 825 kr, medan kortfristiga skulder uppgick till 7 676 614 kr. För verksamhetsåret 2023 redovisade bolaget en förlust om 898 986 kr, vilket ytterligare försämrat likviditeten. Styrelsen gör bedömningen att bolagets kassaflöde fortsatt kommer att vara ansträngt under 2024 till följd av ökade kostnader samt en minskad efterfrågan på bolagets tjänster. Detta innebär att det föreligger en väsentlig osäkerhet om bolagets förmåga att fortsätta sin verksamhet under det kommande året, och styrelsen bedömer att det finns en risk för att bolaget inte kommer att kunna bedriva sin verksamhet. För att hantera den ansträngda likviditeten arbetar bolaget aktivt med att genomföra en företagsrekonstruktion samt att minska kostnaderna. Bolaget för även diskussioner med sina kreditgivare för att säkerställa nödvändig finansiering på kort sikt. Styrelsen arbetar även med att utveckla åtgärder för att öka intäkterna och förbättra kassaflödet under 2024. Sammantaget kvarstår dock en betydande osäkerhet kring bolagets förmåga att fortsätta sin verksamhet. Om en företagsrekonstruktion eller andra åtgärder inte lyckas kan bolaget tvingas till insolvens.
Bolaget har under 2024 förlorat en större kund. Kunden stod under 2023 för ca 13 % av bolagets totala nettoomsättning. Det finns därmed en risk att detta kommer ha en negativ påverkan på bolagets nettoomsättning under 2024.
Företrädare
- Liudmyla V (verkställande direktör)
Undertecknad i Stockholm.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har M&S Rent&Fint Service Stockholm AB för organisationsnummer?
M&S Rent&Fint Service Stockholm AB har organisationsnummer 556896-2301 (5568962301).
Var ligger M&S Rent&Fint Service Stockholm AB?
M&S Rent&Fint Service Stockholm AB har sin registrerade adress Drottninggatan 86, 11136 Stockholm.
Vilken bransch är M&S Rent&Fint Service Stockholm AB verksamt i?
M&S Rent&Fint Service Stockholm AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter M&S Rent&Fint Service Stockholm AB?
M&S Rent&Fint Service Stockholm AB hade en nettoomsättning på 9 684 267 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har M&S Rent&Fint Service Stockholm AB?
M&S Rent&Fint Service Stockholm AB hade i genomsnitt 25 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-06-18
- Status
- Ej verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.