XACC Products AB
XACC Products AB har organisationsnummer 556897-1559 (5568971559)
Aktiebolag • Org.nr: 556897-1559
Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustningHovås
Om företaget
XACC Products AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hovås. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46649). Företaget bedriver även verksamhet inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 31 procent till 5 385 000 kr räkenskapsåret 2025 (4 096 000 kr föregående år).
Nettoomsättningens förändring är en effekt av en allt högre efterfrågan på företagets produkter.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte XACC Products AB 5 385 000 kr och redovisade ett resultat på -128 521 kr. Rörelsemarginalen var -2,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,4 procent). Soliditeten var 19,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,9 procent). Kassalikviditeten var 68,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 194,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,4 procent | 6,4 procent | 0,1 procent till 17,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,4 procent | 6,7 procent | 0,0 procent till 17,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 19,8 procent | 52,9 procent | 27,2 procent till 78,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 68,8 procent | 194,0 procent | 103,1 procent till 435,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -43,4 procent | 8,5 procent | -2,4 procent till 35,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 31,5 procent | -2,7 procent | -33,8 procent till 21,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 287 av 1 136 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning.
- Plats 31 av 91 aktiebolag inom partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning med säte i Göteborg.
- Plats 2 577 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 6 142 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 34 470 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,3 procent | 4,5 procent | -2,3 procent | 0,4 procent | -2,4 procent |
| Vinstmarginal | 3,3 procent | 4,4 procent | -2,4 procent | 0,4 procent | -2,4 procent |
| Soliditet | 53,8 procent | 53,8 procent | 31,8 procent | 35,0 procent | 19,8 procent |
| Kassalikviditet | 114,2 procent | 72,5 procent | 76,7 procent | 74,6 procent | 68,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 12,3 procent | 20,2 procent | -21,4 procent | 3,7 procent | -43,4 procent |
| Omsättningstillväxt | 109,9 procent | 51,4 procent | 27,4 procent | 12,6 procent | 31,5 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lerduvevägen 1243651 Hovås
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Lerduvevägen 12 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
XACC utvecklar grävmaskinstillbehör och säljer dessa via återförsäljare och direkt till slutkund via nätet. Tillbehören är uppfunna av maskinister som har utvecklat dessa för att underlätta sina dagliga arbeten. Alla produkter är tillverkade av underleverantörer och sedan distribueras sedan vidare till mellanlager.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 898 411 kr | 1 885 346 kr | 2 853 817 kr | 3 636 944 kr | 4 096 244 kr | 5 385 462 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 405 kr | 14 562 kr | 3 072 kr | 3 619 kr |
| Övriga externa kostnader | 195 838 kr | 466 527 kr | 804 899 kr | 1 334 600 kr | 1 404 132 kr | 1 906 804 kr |
| Personalkostnader | 106 688 kr | 34 957 kr | 67 145 kr | 11 638 kr | 0 kr | - |
| Rörelseresultat | 77 792 kr | 62 477 kr | 127 448 kr | -84 945 kr | 15 466 kr | -127 170 kr |
| Ränteintäkter | 319 kr | 137 kr | 632 kr | 1 387 kr | 2 619 kr | 1 193 kr |
| Räntekostnader | 176 kr | 829 kr | 1 179 kr | 4 056 kr | 2 393 kr | 2 544 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 77 935 kr | 61 785 kr | 126 901 kr | -87 614 kr | 15 692 kr | -128 521 kr |
| Skatt | 16 679 kr | 12 932 kr | 26 827 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 61 256 kr | 48 853 kr | 100 074 kr | -87 614 kr | 15 692 kr | -128 521 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 624 505 kr | 737 295 kr | 922 977 kr | 1 284 904 kr | 1 212 554 kr | 1 493 466 kr |
| Varulager | 321 281 kr | 347 877 kr | 613 719 kr | 612 709 kr | 624 622 kr | 669 284 kr |
| Kortfristiga fordringar | 303 224 kr | 352 174 kr | 264 860 kr | 503 096 kr | 582 777 kr | 399 391 kr |
| Kassa och bank | 0 kr | 37 244 kr | 44 398 kr | 169 099 kr | 5 155 kr | 424 791 kr |
| Summa tillgångar | 624 505 kr | 737 295 kr | 922 977 kr | 1 284 904 kr | 1 212 554 kr | 1 493 466 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 347 445 kr | 396 298 kr | 496 372 kr | 408 758 kr | 424 450 kr | 295 928 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 236 189 kr | 297 445 kr | 346 298 kr | 446 372 kr | 358 758 kr | 374 449 kr |
| Årets resultat | 61 256 kr | 48 853 kr | 100 074 kr | -87 614 kr | 15 692 kr | -128 521 kr |
| Kortfristiga skulder | 277 060 kr | 340 997 kr | 426 605 kr | 876 146 kr | 788 104 kr | 1 197 538 kr |
| Leverantörsskulder | 51 279 kr | 199 100 kr | 358 074 kr | 292 078 kr | 368 145 kr | 545 100 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 202 927 kr | 131 897 kr | 58 531 kr | 392 971 kr | 290 716 kr | 512 285 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 624 505 kr | 737 295 kr | 922 977 kr | 1 284 904 kr | 1 212 554 kr | 1 493 466 kr |
Företrädare
- Kristoffer P (verkställande direktör)
Undertecknad i Göteborg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har XACC Products AB för organisationsnummer?
XACC Products AB har organisationsnummer 556897-1559 (5568971559).
Var ligger XACC Products AB?
XACC Products AB har sin registrerade adress Lerduvevägen 12, 43651 Hovås.
Vilken bransch är XACC Products AB verksamt i?
XACC Products AB är registrerat i branschen partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter XACC Products AB?
XACC Products AB hade en nettoomsättning på 5 385 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-06-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.