IL Forno IFN AB
IL Forno IFN AB har organisationsnummer 556897-6129 (5568976129)
Aktiebolag • Org.nr: 556897-6129
Om företaget
IL Forno IFN AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lidingö. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen ökade 14 procent till 5 150 936 kr räkenskapsåret 2024 (4 508 374 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte IL Forno IFN AB 5 150 936 kr och redovisade ett resultat på 171 341 kr. Rörelsemarginalen var 4,0 procent, över branschens median (median 2,8 procent). Soliditeten var 15,9 procent, under branschens median (median 38,1 procent). Kassalikviditeten var 94,8 procent, under branschens median (median 135,9 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,0 procent | 2,8 procent | -3,0 procent till 10,0 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 3,9 procent | 2,4 procent | -3,5 procent till 9,7 procent | över branschens median |
| Soliditet | 15,9 procent | 38,1 procent | 11,6 procent till 67,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 94,8 procent | 135,9 procent | 63,0 procent till 300,8 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 83,8 procent | 10,2 procent | -12,5 procent till 48,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 14,3 procent | 3,3 procent | -9,0 procent till 19,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 288 000 kr | 1 090 000 kr | 778 000 kr till 1 435 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 554 000 kr | 407 000 kr | 286 000 kr till 514 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -10,3 procent | 3,1 procent | 5,2 procent | -3,2 procent | 4,0 procent |
| Vinstmarginal | -24,5 procent | 3,0 procent | 4,8 procent | -3,4 procent | 3,9 procent |
| Soliditet | 29,2 procent | 22,3 procent | 17,3 procent | 3,3 procent | 15,9 procent |
| Kassalikviditet | 132,3 procent | 126,8 procent | 104,5 procent | 76,0 procent | 94,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | -206,7 procent | 40,8 procent | 74,1 procent | -463,4 procent | 83,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -7,0 procent | 16,8 procent | -6,5 procent | 14,3 procent |
| Omsättning per anställd | 888 000 kr | - | 1 206 000 kr | 1 127 000 kr | 1 288 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 478 000 kr | - | 483 000 kr | 547 000 kr | 554 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Larsbergstorget 4c/o IL Forno IFN AB
18139 Lidingö
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Larsbergstorget 4 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva restaurang och cateringverksamhet samt idka därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 440 736 kr | 4 128 975 kr | 4 822 646 kr | 4 508 374 kr | 5 150 936 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 2 397 kr | 83 974 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | -2 749 kr | -6 870 kr | 50 832 kr | 15 638 kr | -17 119 kr |
| Övriga externa kostnader | 939 839 kr | 956 595 kr | 1 240 193 kr | 1 309 218 kr | 1 431 108 kr |
| Personalkostnader | 2 387 849 kr | 1 632 111 kr | 1 931 896 kr | 2 188 550 kr | 2 214 003 kr |
| Avskrivningar | 33 700 kr | 144 278 kr | 136 145 kr | 118 148 kr | 139 925 kr |
| Rörelseresultat | -458 821 kr | 129 651 kr | 249 689 kr | -143 506 kr | 203 886 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 124 kr | 1 502 kr | 649 kr |
| Räntekostnader | 4 260 kr | 3 832 kr | 17 149 kr | 10 962 kr | 5 156 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -1 088 081 kr | 125 819 kr | 232 664 kr | -152 966 kr | 199 379 kr |
| Bokslutsdispositioner | 710 286 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | 0 kr | - | 65 240 kr | 0 kr | 28 038 kr |
| Årets resultat | -377 795 kr | 125 819 kr | 167 424 kr | -152 966 kr | 171 341 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 105 883 kr | 526 632 kr | 390 487 kr | 272 339 kr | 132 414 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 105 883 kr | 526 632 kr | 390 487 kr | 272 339 kr | 132 414 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 519 858 kr | 856 598 kr | 917 605 kr | 738 559 kr | 1 150 095 kr |
| Varulager | 38 590 kr | 45 460 kr | 48 040 kr | 41 185 kr | 156 325 kr |
| Kortfristiga fordringar | 321 772 kr | 277 752 kr | 161 520 kr | 88 202 kr | 207 463 kr |
| Kassa och bank | 159 496 kr | 533 386 kr | 708 045 kr | 609 172 kr | 786 307 kr |
| Summa tillgångar | 625 741 kr | 1 383 230 kr | 1 308 092 kr | 1 010 898 kr | 1 282 509 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 182 731 kr | 308 550 kr | 225 974 kr | 33 008 kr | 204 349 kr |
| Aktiekapital | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr | 51 000 kr |
| Balanserat resultat | 509 526 kr | 131 731 kr | 7 550 kr | 134 974 kr | -17 992 kr |
| Årets resultat | -377 795 kr | 125 819 kr | 167 424 kr | -152 966 kr | 171 341 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 363 709 kr | 639 576 kr | 832 393 kr | 917 296 kr | 1 048 160 kr |
| Leverantörsskulder | 46 164 kr | 75 458 kr | 9 078 kr | 70 837 kr | 225 415 kr |
| Skatteskulder | -158 098 kr | -13 184 kr | 52 056 kr | 66 852 kr | 22 552 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 121 181 kr | 271 675 kr | 380 023 kr | 506 440 kr | 731 581 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 625 741 kr | 1 383 230 kr | 1 308 092 kr | 1 010 898 kr | 1 282 509 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet inom restaurang Företaget har sitt säte i Lidingö
Företrädare
- Jean O
Undertecknad i Lidingö.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har IL Forno IFN AB för organisationsnummer?
IL Forno IFN AB har organisationsnummer 556897-6129 (5568976129).
Var ligger IL Forno IFN AB?
IL Forno IFN AB har sin registrerade adress Larsbergstorget 4, 18139 Lidingö.
Vilken bransch är IL Forno IFN AB verksamt i?
IL Forno IFN AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter IL Forno IFN AB?
IL Forno IFN AB hade en nettoomsättning på 5 150 936 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har IL Forno IFN AB?
IL Forno IFN AB hade i genomsnitt 4 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lidingö
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-07-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.