JM Group AB
JM Group AB har organisationsnummer 556897-7499 (5568977499)
Aktiebolag • Org.nr: 556897-7499
Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobakSpånga
Om företaget
JM Group AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Spånga. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46390).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte JM Group AB 723 754 kr och redovisade ett resultat på 25 750 kr. Rörelsemarginalen var 4,7 procent, över branschens median (median 2,4 procent). Soliditeten var 7,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 36,7 procent). Kassalikviditeten var 149,9 procent, över branschens median (median 138,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,7 procent | 2,4 procent | -0,9 procent till 8,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 3,7 procent | 2,3 procent | -0,9 procent till 8,4 procent | över branschens median |
| Soliditet | 7,8 procent | 36,7 procent | 12,1 procent till 71,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 149,9 procent | 138,8 procent | 63,9 procent till 329,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 28,4 procent | 6,9 procent | -12,4 procent till 40,5 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 255 av 413 aktiebolag inom icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak.
- Plats 54 av 92 aktiebolag inom icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak med säte i Stockholm.
- Plats 31 288 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 56 141 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 168 854 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | - | 4,7 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | - | 3,7 procent |
| Soliditet | 24,5 procent | 30,8 procent | 32,3 procent | 24,9 procent | 7,8 procent |
| Kassalikviditet | 327,4 procent | 218,8 procent | 182,2 procent | 173,3 procent | 149,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,6 procent | -5,2 procent | -2,9 procent | -33,9 procent | 28,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Arrendevägen 5016344 Spånga
Bolag på samma adress
17 andra bolag har Arrendevägen 50 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import och distribution av konfektyr, nötter och dryck samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 74 921 kr | 1 845 kr | 0 kr | - | - | - | 723 754 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | - | - | - | 39 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 72 281 kr | 19 587 kr | 7 200 kr | 7 480 kr | 7 850 kr | 8 060 kr | 216 987 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Avskrivningar | 88 000 kr | 51 333 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -89 815 kr | -69 075 kr | -7 200 kr | -7 480 kr | -7 850 kr | -28 060 kr | 33 839 kr |
| Ränteintäkter | 458 kr | 0 kr | - | - | 1 kr | 1 kr | 1 kr |
| Räntekostnader | 11 793 kr | 16 511 kr | 13 953 kr | 9 886 kr | 6 313 kr | 6 109 kr | 19 914 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -101 150 kr | -85 586 kr | -603 kr | -4 641 kr | -2 551 kr | -21 976 kr | 26 728 kr |
| Skatt | - | - | - | - | - | - | 978 kr |
| Årets resultat | -101 150 kr | -85 586 kr | -603 kr | -4 641 kr | -2 551 kr | -21 976 kr | 25 750 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 71 333 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 0 kr | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 447 204 kr | 414 627 kr | 363 191 kr | 270 436 kr | 248 838 kr | 260 846 kr | 1 156 011 kr |
| Varulager | - | - | - | - | - | - | 272 041 kr |
| Kortfristiga fordringar | 447 204 kr | 414 627 kr | 362 577 kr | 269 652 kr | 246 264 kr | 258 607 kr | 861 916 kr |
| Kassa och bank | - | - | 614 kr | 784 kr | 2 574 kr | 2 239 kr | 22 054 kr |
| Summa tillgångar | 518 537 kr | 434 627 kr | 383 191 kr | 290 436 kr | 268 838 kr | 260 846 kr | 1 156 011 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 180 186 kr | 94 599 kr | 93 996 kr | 89 355 kr | 86 804 kr | 64 827 kr | 90 577 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 231 336 kr | 130 185 kr | 44 599 kr | 43 996 kr | 39 355 kr | 36 803 kr | 14 827 kr |
| Årets resultat | -101 150 kr | -85 586 kr | -603 kr | -4 641 kr | -2 551 kr | -21 976 kr | 25 750 kr |
| Kortfristiga skulder | 98 230 kr | 91 643 kr | 110 919 kr | 123 605 kr | 136 558 kr | 150 543 kr | 589 708 kr |
| Leverantörsskulder | 12 186 kr | 100 kr | 100 kr | 7 245 kr | 14 379 kr | 22 255 kr | 75 973 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - | 978 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 84 200 kr | 91 543 kr | 110 820 kr | 116 361 kr | 122 179 kr | 128 288 kr | 512 757 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 518 537 kr | 434 627 kr | 383 191 kr | 290 436 kr | 268 838 kr | 260 846 kr | 1 156 011 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Spånga registrerades år 2012 och bedriver sedan dess import och export av kakor, bröd, livsmedelsvaror, konfektyr och dryck. Bolaget har varit vilande under år 2024 och kommit igång med sin verksamhet under året 2025
Företrädare
- George M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har JM Group AB för organisationsnummer?
JM Group AB har organisationsnummer 556897-7499 (5568977499).
Var ligger JM Group AB?
JM Group AB har sin registrerade adress Arrendevägen 50, 16344 Spånga.
Vilken bransch är JM Group AB verksamt i?
JM Group AB är registrerat i branschen icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter JM Group AB?
JM Group AB hade en nettoomsättning på 723 754 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-07-02
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.