Hedvall & Söner Business AB
Hedvall & Söner Business AB har organisationsnummer 556899-5095 (5568995095)
Aktiebolag • Org.nr: 556899-5095
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikEdsbruk
Om företaget
Hedvall & Söner Business AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Edsbruk. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121). Företaget bedriver även verksamhet inom reklambyråverksamhet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 93 procent till 37 000 kr räkenskapsåret 2025 (568 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Hedvall & Söner Business AB 37 000 kr och redovisade ett resultat på 100 558 kr. Soliditeten var 94,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 869,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,0 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 869,7 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 7,2 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -93,5 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 672 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 59 av 66 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Järfälla.
- Plats 1 692 av 2 114 aktiebolag med säte i Järfälla.
- Plats 88 328 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 264 582 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -16,2 procent | -20,4 procent | - |
| Vinstmarginal | -11,1 procent | -2,6 procent | - |
| Soliditet | 81,8 procent | 80,3 procent | 94,0 procent |
| Kassalikviditet | 1329,5 procent | 981,4 procent | 869,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 procent | -1,0 procent | 7,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -64,4 procent | -93,5 procent |
| Omsättning per anställd | 798 000 kr | 568 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 398 000 kr | 91 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tallåsvägen 2159475 Edsbruk
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva projektledning och konsultationer inom byggentreprenader. Bolaget skall även bedriva konsultationer inom marknadsföring.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 596 076 kr | 568 473 kr | 36 825 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 152 kr | 129 350 kr | 10 511 kr |
| Övriga externa kostnader | 608 722 kr | 279 728 kr | 95 938 kr |
| Personalkostnader | 796 617 kr | 90 978 kr | 18 429 kr |
| Avskrivningar | 186 633 kr | 103 921 kr | 99 188 kr |
| Rörelseresultat | -259 104 kr | -116 063 kr | -168 369 kr |
| Ränteintäkter | 9 867 kr | 10 981 kr | 1 614 kr |
| Räntekostnader | 21 063 kr | 1 254 kr | 1 916 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -177 120 kr | -14 661 kr | -169 442 kr |
| Bokslutsdispositioner | 180 000 kr | 0 kr | 270 000 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 2 880 kr | -14 661 kr | 100 558 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 356 050 kr | 1 464 609 kr | 1 240 983 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 210 543 kr | 193 855 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 145 507 kr | 1 270 754 kr | 1 240 983 kr |
| Omsättningstillgångar | 772 395 kr | 435 445 kr | 254 527 kr |
| Kortfristiga fordringar | 106 674 kr | 12 175 kr | 139 838 kr |
| Kassa och bank | 665 720 kr | 423 270 kr | 114 689 kr |
| Summa tillgångar | 2 128 444 kr | 1 900 054 kr | 1 495 510 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 1 740 346 kr | 1 525 686 kr | 1 406 243 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 687 466 kr | 1 490 346 kr | 1 255 686 kr |
| Årets resultat | 2 880 kr | -14 661 kr | 100 558 kr |
| Obeskattade reserver | 330 000 kr | 330 000 kr | 60 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 58 098 kr | 44 368 kr | 29 267 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 38 098 kr | 24 368 kr | 9 267 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 128 444 kr | 1 900 054 kr | 1 495 510 kr |
Företrädare
- Peter H
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Hedvall & Söner Business AB för organisationsnummer?
Hedvall & Söner Business AB har organisationsnummer 556899-5095 (5568995095).
Var ligger Hedvall & Söner Business AB?
Hedvall & Söner Business AB har sin registrerade adress Tallåsvägen 21, 59475 Edsbruk.
Vilken bransch är Hedvall & Söner Business AB verksamt i?
Hedvall & Söner Business AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Hedvall & Söner Business AB?
Hedvall & Söner Business AB hade en nettoomsättning på 37 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Järfälla
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-07-24
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.