SK FAB AB
SK FAB AB har organisationsnummer 556899-5566 (5568995566)
Aktiebolag • Org.nr: 556899-5566
Om företaget
SK FAB AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av monteringsfärdiga trähus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 16231).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 62 procent till 2 521 000 kr räkenskapsåret 2025 (6 597 852 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SK FAB AB 2 521 000 kr och redovisade ett resultat på 754 586 kr. Rörelsemarginalen var 34,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,1 procent). Soliditeten var 26,1 procent, under branschens median (median 47,6 procent). Kassalikviditeten var 135,3 procent, under branschens median (median 154,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,8 procent | 3,1 procent | -4,7 procent till 16,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 32,9 procent | 1,6 procent | -5,1 procent till 14,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 26,1 procent | 47,6 procent | 19,7 procent till 82,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 135,3 procent | 154,3 procent | 82,0 procent till 377,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 192,6 procent | 2,4 procent | -9,4 procent till 30,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -61,8 procent | -2,0 procent | -37,6 procent till 35,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 521 000 kr | 1 298 000 kr | 528 000 kr till 2 641 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 638 000 kr | 443 000 kr | 111 000 kr till 630 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 51 av 160 aktiebolag inom tillverkning av monteringsfärdiga trähus.
- Plats 3 av 7 aktiebolag inom tillverkning av monteringsfärdiga trähus med säte i Stockholm.
- Plats 12 559 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 21 265 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 68 227 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,5 procent | - | -13,3 procent | 1,4 procent | 34,8 procent |
| Vinstmarginal | 10,5 procent | - | -13,4 procent | 1,2 procent | 32,9 procent |
| Soliditet | 74,2 procent | 7,1 procent | -90,6 procent | -30,9 procent | 26,1 procent |
| Kassalikviditet | 388,3 procent | 103,2 procent | 28,1 procent | 61,2 procent | 135,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 20,0 procent | -979,0 procent | - | - | 192,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 323,4 procent | -99,8 procent | - | 11,0 procent | -61,8 procent |
| Omsättning per anställd | 7 286 000 kr | 11 000 kr | 5 945 000 kr | 6 598 000 kr | 2 521 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 92 000 kr | 1 066 000 kr | 503 000 kr | 878 000 kr | 638 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Grev Turegatan 1411446 Stockholm
Bolag på samma adress
68 andra bolag har Grev Turegatan 14 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Konstruktion och tillverkning av hus för en- och flerfamiljsbostäder.
Bransch
- 16231Tillverkning av monteringsfärdiga trähusHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 762 482 kr | 1 721 285 kr | 7 286 001 kr | 11 352 291 kr | 5 945 006 kr | 6 597 852 kr | 2 521 050 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | 18 870 kr | 25 736 kr | 1 092 kr | 14 001 893 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 2 410 829 kr | 1 684 746 kr | 5 660 543 kr | 12 149 510 kr | 5 181 096 kr | 4 867 911 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 296 033 kr | 110 006 kr | 768 782 kr | 1 768 684 kr | 1 094 304 kr | 764 127 kr | 13 055 293 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | 92 107 kr | 1 066 377 kr | 502 563 kr | 878 256 kr | 638 074 kr |
| Avskrivningar | - | - | - | - | 6 564 kr | 6 560 kr | 6 564 kr |
| Rörelseresultat | 24 090 kr | -73 769 kr | 764 441 kr | -3 461 583 kr | -791 696 kr | 95 052 kr | 877 282 kr |
| Ränteintäkter | - | 127 kr | 0 kr | - | 2 802 kr | 804 kr | -8 kr |
| Räntekostnader | 5 070 kr | 986 kr | 1 514 kr | 1 441 kr | 5 475 kr | 17 984 kr | 48 035 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 19 020 kr | -74 628 kr | 762 927 kr | -3 463 024 kr | -794 369 kr | 77 873 kr | 829 239 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 0 kr | - | - |
| Skatt | - | - | - | - | - | - | 74 653 kr |
| Årets resultat | 19 020 kr | -74 628 kr | 762 927 kr | -3 463 024 kr | -794 369 kr | 77 873 kr | 754 586 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | 32 800 kr | 26 236 kr | 19 676 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | 32 800 kr | 26 236 kr | 19 676 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 537 858 kr | 630 390 kr | 5 140 861 kr | 4 922 396 kr | 459 993 kr | 1 155 108 kr | 1 501 392 kr |
| Varulager | - | - | - | 174 400 kr | 199 400 kr | 214 400 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 37 811 kr | 549 022 kr | 577 654 kr | 3 361 412 kr | 176 397 kr | 916 167 kr | 1 478 451 kr |
| Kassa och bank | 500 047 kr | 81 368 kr | 4 563 207 kr | 1 386 584 kr | 84 196 kr | 24 541 kr | 22 941 kr |
| Summa tillgångar | 537 858 kr | 630 390 kr | 5 140 861 kr | 4 955 196 kr | 486 229 kr | 1 174 784 kr | 1 501 392 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 128 460 kr | 53 832 kr | 3 816 758 kr | 353 735 kr | -440 634 kr | -362 762 kr | 391 824 kr |
| Aktiekapital | 63 000 kr | 63 000 kr | 71 875 kr | 71 875 kr | 71 875 kr | 71 875 kr | 71 875 kr |
| Balanserat resultat | -440 560 kr | -421 540 kr | -496 169 kr | 266 759 kr | 281 860 kr | -512 510 kr | -434 637 kr |
| Årets resultat | 19 020 kr | -74 628 kr | 762 927 kr | -3 463 024 kr | -794 369 kr | 77 873 kr | 754 586 kr |
| Kortfristiga skulder | 409 398 kr | 576 558 kr | 1 324 103 kr | 4 601 462 kr | 926 863 kr | 1 537 545 kr | 1 109 568 kr |
| Leverantörsskulder | 224 610 kr | 433 576 kr | 943 638 kr | 164 712 kr | 588 752 kr | 278 559 kr | 380 942 kr |
| Skatteskulder | - | - | - | - | 2 347 kr | 27 237 kr | 116 586 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 33 797 kr | 142 982 kr | 380 465 kr | 1 561 365 kr | 335 764 kr | 310 295 kr | 589 574 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 537 858 kr | 630 390 kr | 5 140 861 kr | 4 955 196 kr | 486 229 kr | 1 174 784 kr | 1 501 392 kr |
Företrädare
- Elsa Helena B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SK FAB AB för organisationsnummer?
SK FAB AB har organisationsnummer 556899-5566 (5568995566).
Var ligger SK FAB AB?
SK FAB AB har sin registrerade adress Grev Turegatan 14, 11446 Stockholm.
Vilken bransch är SK FAB AB verksamt i?
SK FAB AB är registrerat i branschen tillverkning av monteringsfärdiga trähus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SK FAB AB?
SK FAB AB hade en nettoomsättning på 2 521 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har SK FAB AB?
SK FAB AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Avregistrerad
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-07-25
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.