Dekadensresor AB
Dekadensresor AB har organisationsnummer 556899-6671
Aktiebolag • Org.nr: 556899-6671
Om företaget
Dekadensresor AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölnlycke. Verksamheten startade 2012 och har 14 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122). Sidoverksamheter inkluderar partihandel med drycker och arrangemang av kongresser och mässor.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Adress
Trädgårdsvägen 3Ac/o Patrik Strömsten
43535 Mölnlycke
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet främst inom området turism och nöjesresor så som vinresor, vinimport samt därmed förenlig verksamhet men även konsultarbeten inom teknisk fysik samt förvaltning av värdepapper och fast egendom.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | - | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 699 kr | 3 750 kr | 3 000 kr | 3 920 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -699 kr | -3 750 kr | -3 000 kr | -3 920 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Ränteintäkter | 11 252 kr | 11 394 kr | 10 149 kr | 10 023 kr | 34 702 kr | 47 068 kr | 36 941 kr |
| Räntekostnader | - | - | 50 405 kr | 0 kr | - | - | - |
| Resultat efter finansiella poster | 10 553 kr | 7 644 kr | -43 256 kr | 6 103 kr | 34 702 kr | 47 068 kr | 36 941 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | - | -12 000 kr | -25 000 kr |
| Skatt | 6 666 kr | 1 634 kr | 0 kr | - | - | 5 594 kr | 1 849 kr |
| Årets resultat | 3 887 kr | 6 010 kr | -43 256 kr | 6 103 kr | 34 702 kr | 29 474 kr | 10 092 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 1 447 505 kr | 1 457 265 kr | 1 470 480 kr | 1 539 469 kr | 1 574 171 kr | 1 615 645 kr | 1 650 737 kr |
| Kortfristiga fordringar | 536 101 kr | 534 467 kr | 537 533 kr | 596 726 kr | 601 260 kr | 600 893 kr | 601 996 kr |
| Kassa och bank | 911 404 kr | 922 798 kr | 932 947 kr | 942 743 kr | 972 911 kr | 1 014 752 kr | 1 048 741 kr |
| Summa tillgångar | 1 447 505 kr | 1 457 265 kr | 1 470 480 kr | 1 539 469 kr | 1 574 171 kr | 1 615 645 kr | 1 650 737 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 371 105 kr | 377 115 kr | 333 859 kr | 339 962 kr | 374 664 kr | 404 138 kr | 414 230 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 317 218 kr | 321 105 kr | 327 115 kr | 283 859 kr | 289 962 kr | 324 664 kr | 354 138 kr |
| Årets resultat | 3 887 kr | 6 010 kr | -43 256 kr | 6 103 kr | 34 702 kr | 29 474 kr | 10 092 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 076 400 kr | 1 080 150 kr | 1 136 621 kr | 1 199 507 kr | 1 199 507 kr | 1 211 507 kr | 1 236 507 kr |
| Skatteskulder | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 076 400 kr | 1 080 150 kr | 1 136 621 kr | 63 146 kr | 63 146 kr | 63 146 kr | 63 146 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 447 505 kr | 1 457 265 kr | 1 470 480 kr | 1 539 469 kr | 1 574 171 kr | 1 615 645 kr | 1 650 737 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver verksamhet främst inom området turism och nöjesresor såsom vinresor och vinimport, men även konsultarbeten inom teknisk fysik samt förvaltning av värdepapper och fast egendom. Verksamheten har varit vilande de senaste åren. Företaget har sitt säte i Västra Götalands län, Härryda kommun.
Företrädare
- Patrik S (styrelseledamot)
Undertecknad i Mölnlycke 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-07-26
- Status
- Verksam