Drakflygaren Produktion AB
Drakflygaren Produktion AB har organisationsnummer 556899-9048 (5568999048)
Aktiebolag • Org.nr: 556899-9048
Om företaget
Drakflygaren Produktion AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Enskede. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 37 procent till 782 628 kr räkenskapsåret 2025 (1 248 240 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Drakflygaren Produktion AB 782 628 kr och redovisade ett resultat på 123 865 kr. Rörelsemarginalen var 15,8 procent, över branschens median (median 7,5 procent). Soliditeten var 67,0 procent, över branschens median (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 303,0 procent, över branschens median (median 260,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 15,8 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 15,8 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,9 procent | över branschens median |
| Soliditet | 67,0 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 303,0 procent | 260,3 procent | 148,2 procent till 479,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 45,3 procent | 11,1 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -37,3 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 391 000 kr | 849 000 kr | 483 000 kr till 1 322 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 184 000 kr | 505 000 kr | 243 000 kr till 718 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 369 av 3 085 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 735 av 1 532 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 30 273 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 54 353 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 163 738 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,9 procent | -0,2 procent | 4,4 procent | -18,1 procent | 15,8 procent |
| Vinstmarginal | -9,9 procent | -0,2 procent | 4,6 procent | -17,8 procent | 15,8 procent |
| Soliditet | 69,9 procent | 65,1 procent | 69,8 procent | 63,3 procent | 67,0 procent |
| Kassalikviditet | 332,7 procent | 286,8 procent | 331,4 procent | 272,4 procent | 303,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | -77,5 procent | -1,5 procent | 18,7 procent | -105,9 procent | 45,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 12,3 procent | -11,1 procent | -29,6 procent | -28,5 procent | -37,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 396 000 kr | 1 241 000 kr | 873 000 kr | 624 000 kr | 391 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 817 000 kr | 598 000 kr | 568 000 kr | 550 000 kr | 184 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Maratonvägen 73c/o Johanna Liljegren
12240 Enskede
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Maratonvägen 73 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva TV- Event och mediaproduktion och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 59110Produktion av film, video och tv-programHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 486 662 kr | 2 791 655 kr | 2 482 847 kr | 1 746 965 kr | 1 248 240 kr | 782 628 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 602 372 kr | 1 005 318 kr | 975 827 kr | 241 132 kr | 168 871 kr | 99 299 kr |
| Övriga externa kostnader | 385 039 kr | 428 567 kr | 315 170 kr | 293 021 kr | 204 597 kr | 192 497 kr |
| Personalkostnader | 1 090 654 kr | 1 633 009 kr | 1 196 630 kr | 1 136 770 kr | 1 100 991 kr | 367 138 kr |
| Rörelseresultat | 408 597 kr | -275 239 kr | -4 780 kr | 76 042 kr | -226 219 kr | 123 693 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 170 kr | 4 398 kr | 4 603 kr | 339 kr |
| Räntekostnader | 105 kr | 379 kr | 606 kr | -42 kr | 0 kr | 166 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 408 492 kr | -275 617 kr | -5 216 kr | 80 482 kr | -221 616 kr | 123 865 kr |
| Skatt | 86 316 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | 322 176 kr | -275 617 kr | -5 216 kr | 80 482 kr | -221 616 kr | 123 865 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | - | 0 kr | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 1 566 845 kr | 508 490 kr | 538 013 kr | 617 180 kr | 330 722 kr | 407 722 kr |
| Kortfristiga fordringar | 1 125 049 kr | 93 750 kr | 165 523 kr | 177 623 kr | 1 805 kr | 104 347 kr |
| Kassa och bank | 441 796 kr | 414 740 kr | 372 490 kr | 439 557 kr | 328 917 kr | 303 374 kr |
| Summa tillgångar | 1 566 845 kr | 508 490 kr | 538 013 kr | 617 180 kr | 330 722 kr | 407 722 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 741 283 kr | 355 667 kr | 350 450 kr | 430 932 kr | 209 316 kr | 273 181 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 369 107 kr | 581 284 kr | 305 666 kr | 300 450 kr | 380 932 kr | 99 316 kr |
| Årets resultat | 322 176 kr | -275 617 kr | -5 216 kr | 80 482 kr | -221 616 kr | 123 865 kr |
| Kortfristiga skulder | 825 562 kr | 152 823 kr | 187 563 kr | 186 248 kr | 121 406 kr | 134 541 kr |
| Leverantörsskulder | 514 463 kr | 19 011 kr | 31 343 kr | 29 737 kr | 13 932 kr | 29 439 kr |
| Skatteskulder | 64 932 kr | 47 124 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 192 167 kr | 81 688 kr | 151 220 kr | 151 511 kr | 102 474 kr | 100 102 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 566 845 kr | 508 490 kr | 538 013 kr | 617 180 kr | 330 722 kr | 407 722 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2012 och bedriver sedan dess TV-Event och mediaproduktion och därmedförenlig verksamhet.
Företrädare
- Johanna Kristina Sofia L (styrelseordförande)
- Maria Karolina J (styrelseledamot)
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Drakflygaren Produktion AB för organisationsnummer?
Drakflygaren Produktion AB har organisationsnummer 556899-9048 (5568999048).
Var ligger Drakflygaren Produktion AB?
Drakflygaren Produktion AB har sin registrerade adress Maratonvägen 73, 12240 Enskede.
Vilken bransch är Drakflygaren Produktion AB verksamt i?
Drakflygaren Produktion AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Drakflygaren Produktion AB?
Drakflygaren Produktion AB hade en nettoomsättning på 782 628 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Drakflygaren Produktion AB?
Drakflygaren Produktion AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Drakflygaren Produktion AB någon utdelning?
Styrelsen i Drakflygaren Produktion AB föreslog en utdelning på 60 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-08-01
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.