Varalövs Fastighets AB
Varalövs Fastighets AB har organisationsnummer 556900-7213 (5569007213)
Aktiebolag • Org.nr: 556900-7213
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäderKävlinge
Om företaget
Varalövs Fastighets AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Kävlinge. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68201).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 8 procent till 284 271 kr räkenskapsåret 2025 (309 426 kr föregående år).
Man har under det gångna året genomfört en del renoveringar och fönsterbyten. Detta har lett till en minskning av nettoomsättningen men man har samtidigt lyckats vända årets resultat till ett plus , Vilket harmoniserar med den affärsplanen man lagt för de närmsta 3 åren.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Varalövs Fastighets AB 284 271 kr och redovisade ett resultat på 7 148 kr. Rörelsemarginalen var 42,5 procent, över branschens median (median 32,8 procent). Soliditeten var 4,4 procent, under branschens median (median 12,4 procent). Kassalikviditeten var 95,5 procent, under branschens median (median 105,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 42,5 procent | 32,8 procent | 11,8 procent till 47,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 2,5 procent | 9,6 procent | -8,2 procent till 27,9 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 4,4 procent | 12,4 procent | 2,8 procent till 43,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 95,5 procent | 105,8 procent | 26,7 procent till 341,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 6,3 procent | 2,3 procent | -3,7 procent till 20,3 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -8,1 procent | 3,8 procent | -3,2 procent till 9,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | 13,2 procent | 42,5 procent |
| Vinstmarginal | - | - | -31,2 procent | 2,5 procent |
| Soliditet | 6,3 procent | 6,4 procent | 4,2 procent | 4,4 procent |
| Kassalikviditet | 6,7 procent | 0,7 procent | 71,3 procent | 95,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 2,3 procent | 0,5 procent | -91,2 procent | 6,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | -8,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
katthögsvägen 66-7624491 Kävlinge
Bolag på samma adress
11 andra bolag har katthögsvägen 66-76 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta fastigheter jämte därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 293 849 kr | 319 987 kr | 309 426 kr | 284 271 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | 22 164 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 189 156 kr | 184 729 kr | 195 595 kr | 125 942 kr |
| Avskrivningar | 43 755 kr | 43 755 kr | 37 618 kr | 37 618 kr |
| Rörelseresultat | 60 939 kr | 91 503 kr | 40 895 kr | 120 711 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 kr | 0 kr | -1 kr |
| Räntekostnader | 53 668 kr | 90 595 kr | 137 282 kr | 113 562 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 7 271 kr | 910 kr | -96 387 kr | 7 148 kr |
| Skatt | 2 550 kr | 0 kr | - | - |
| Årets resultat | 4 721 kr | 910 kr | -96 387 kr | 7 148 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 3 175 227 kr | 3 131 472 kr | 2 506 851 kr | 2 469 233 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 655 227 kr | 1 611 472 kr | 1 492 265 kr | 1 454 647 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 520 000 kr | 1 520 000 kr | 1 014 586 kr | 1 014 586 kr |
| Omsättningstillgångar | 33 800 kr | 3 234 kr | 39 384 kr | 93 271 kr |
| Kortfristiga fordringar | 46 163 kr | -1 239 kr | 4 664 kr | 63 161 kr |
| Kassa och bank | -12 363 kr | 4 473 kr | 34 720 kr | 30 110 kr |
| Summa tillgångar | 3 209 027 kr | 3 134 706 kr | 2 546 235 kr | 2 562 504 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 201 204 kr | 202 114 kr | 105 727 kr | 112 875 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 146 483 kr | 151 204 kr | 152 114 kr | 55 727 kr |
| Årets resultat | 4 721 kr | 910 kr | -96 387 kr | 7 148 kr |
| Kortfristiga skulder | 503 213 kr | 488 317 kr | 55 258 kr | 97 629 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | 29 801 kr | 32 226 kr |
| Skatteskulder | - | - | 5 902 kr | 5 902 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 295 kr | 0 kr | 19 555 kr | 45 511 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 3 209 027 kr | 3 134 706 kr | 2 546 235 kr | 2 562 504 kr |
Ur årsredovisningen
Aktiebolagets verksamhet ska vara att äga och förvalta fastigheter jämte därmed förenlig verksamhet Man ingår i en koncern där moderbolaget är FJR Fastigheter AB 559214-2078
Företrädare
- Mustafa Mohanad A (verkställande direktör)
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Varalövs Fastighets AB för organisationsnummer?
Varalövs Fastighets AB har organisationsnummer 556900-7213 (5569007213).
Var ligger Varalövs Fastighets AB?
Varalövs Fastighets AB har sin registrerade adress katthögsvägen 66-76, 24491 Kävlinge.
Vilken bransch är Varalövs Fastighets AB verksamt i?
Varalövs Fastighets AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Varalövs Fastighets AB?
Varalövs Fastighets AB hade en nettoomsättning på 284 271 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hässleholm
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Aldrig registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-08-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.