Minerva Safety AB
Minerva Safety AB har organisationsnummer 556900-9821 (5569009821)
Aktiebolag • Org.nr: 556900-9821
Om företaget
Minerva Safety AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Brämhult. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71122).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 30 procent till 2 227 811 kr räkenskapsåret 2025 (3 166 194 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Minerva Safety AB 2 227 811 kr och redovisade ett resultat på -25 490 kr. Rörelsemarginalen var -20,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 22,1 procent). Soliditeten var 66,6 procent, över branschens median (median 63,9 procent). Kassalikviditeten var 393,1 procent, över branschens median (median 318,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -20,7 procent | 22,1 procent | 6,9 procent till 38,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -20,7 procent | 23,3 procent | 7,6 procent till 40,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 66,6 procent | 63,9 procent | 44,8 procent till 83,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 393,1 procent | 318,8 procent | 190,7 procent till 657,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1,9 procent | 23,6 procent | 0,1 procent till 55,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -29,6 procent | -0,8 procent | -26,4 procent till 17,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 114 000 kr | 1 191 000 kr | 705 000 kr till 1 652 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 056 000 kr | 692 000 kr | 334 000 kr till 899 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 757 av 5 115 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik.
- Plats 2 av 33 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom industriteknik med säte i Borås.
- Plats 832 av 3 392 aktiebolag med säte i Borås.
- Plats 13 088 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 76 695 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 17,0 procent | 21,7 procent | 25,0 procent | 12,9 procent | -20,7 procent |
| Vinstmarginal | 17,0 procent | 21,7 procent | 25,4 procent | 13,7 procent | -20,7 procent |
| Soliditet | 65,8 procent | 50,7 procent | 57,1 procent | 54,1 procent | 66,6 procent |
| Kassalikviditet | 350,1 procent | 285,6 procent | 420,9 procent | 442,5 procent | 393,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | 26,2 procent | 39,5 procent | 35,7 procent | 17,7 procent | -1,9 procent |
| Omsättningstillväxt | -1,7 procent | 20,8 procent | 20,5 procent | -8,3 procent | -29,6 procent |
| Omsättning per anställd | 1 187 000 kr | 1 433 000 kr | 1 727 000 kr | 1 583 000 kr | 1 114 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 753 000 kr | 848 000 kr | 954 000 kr | 1 110 000 kr | 1 056 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Granliden 11Bc/o Tegehall
50733 Brämhult
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet och utbildning avseende automation, process- och maskinsäkerhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 257 881 kr | 2 414 617 kr | 2 373 788 kr | 2 866 629 kr | 3 453 618 kr | 3 166 194 kr | 2 227 811 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | 7 018 kr | 94 493 kr | 120 968 kr | 93 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 8 132 kr | 8 468 kr | 8 275 kr | 6 994 kr | 141 482 kr | 31 130 kr | 33 106 kr |
| Övriga externa kostnader | 399 470 kr | 360 894 kr | 450 498 kr | 550 262 kr | 636 021 kr | 628 110 kr | 545 001 kr |
| Personalkostnader | 1 659 809 kr | 1 788 817 kr | 1 506 295 kr | 1 695 171 kr | 1 908 129 kr | 2 219 445 kr | 2 112 036 kr |
| Avskrivningar | 8 483 kr | 8 483 kr | 5 344 kr | 0 kr | - | - | - |
| Rörelseresultat | 181 987 kr | 247 955 kr | 403 376 kr | 621 220 kr | 862 479 kr | 408 201 kr | -462 239 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 266 kr | 14 017 kr | 26 213 kr | 3 379 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 159 kr | 0 kr | 281 kr | 99 kr | 1 022 kr | 1 590 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 181 987 kr | 247 796 kr | 403 376 kr | 621 205 kr | 876 397 kr | 433 392 kr | -460 450 kr |
| Bokslutsdispositioner | -44 000 kr | -60 000 kr | 0 kr | -157 000 kr | -223 000 kr | -115 000 kr | 434 960 kr |
| Skatt | 28 541 kr | 41 661 kr | 85 877 kr | 97 728 kr | 138 454 kr | 71 661 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 109 446 kr | 146 135 kr | 317 499 kr | 366 477 kr | 514 943 kr | 246 731 kr | -25 490 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 13 827 kr | 5 344 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 827 kr | 5 344 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 136 459 kr | 1 593 887 kr | 1 842 138 kr | 1 830 349 kr | 2 527 856 kr | 2 569 871 kr | 2 050 041 kr |
| Kortfristiga fordringar | 524 810 kr | 1 010 642 kr | 777 858 kr | 1 059 647 kr | 759 656 kr | 960 721 kr | 954 607 kr |
| Kassa och bank | 611 649 kr | 583 245 kr | 1 064 280 kr | 770 702 kr | 1 768 200 kr | 1 609 150 kr | 1 095 434 kr |
| Summa tillgångar | 1 150 286 kr | 1 599 231 kr | 1 842 138 kr | 1 830 349 kr | 2 527 856 kr | 2 569 871 kr | 2 050 041 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 748 264 kr | 894 398 kr | 1 211 897 kr | 928 374 kr | 1 443 317 kr | 1 390 048 kr | 1 364 557 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 588 818 kr | 698 263 kr | 844 398 kr | 511 897 kr | 878 374 kr | 1 093 317 kr | 1 340 047 kr |
| Årets resultat | 109 446 kr | 146 135 kr | 317 499 kr | 366 477 kr | 514 943 kr | 246 731 kr | -25 490 kr |
| Obeskattade reserver | 44 000 kr | 104 000 kr | 104 000 kr | 261 000 kr | 484 000 kr | 599 000 kr | 164 040 kr |
| Kortfristiga skulder | 358 022 kr | 600 833 kr | 526 241 kr | 640 975 kr | 600 539 kr | 580 823 kr | 521 444 kr |
| Leverantörsskulder | 11 909 kr | 13 837 kr | 42 925 kr | 24 430 kr | 1 368 kr | 21 988 kr | 2 286 kr |
| Skatteskulder | 2 101 kr | 16 188 kr | 72 450 kr | 114 874 kr | 104 748 kr | 19 454 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 282 129 kr | 318 773 kr | 309 111 kr | 384 284 kr | 331 805 kr | 337 639 kr | 316 713 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 150 286 kr | 1 599 231 kr | 1 842 138 kr | 1 830 349 kr | 2 527 856 kr | 2 569 871 kr | 2 050 041 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet och utbildning inom automation, process- och maskinsäkerhet.
Bolaget har haft ett skrifte i kundbasen under året, vilket påverkat omsättningen och även vinsten. Under hösten har konsultuppdragen flytit på och styrelsen räknar med att vara tillbaka till samma nivåer som tidigare under 2026.
Företrädare
- Jan T
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Minerva Safety AB för organisationsnummer?
Minerva Safety AB har organisationsnummer 556900-9821 (5569009821).
Var ligger Minerva Safety AB?
Minerva Safety AB har sin registrerade adress Granliden 11B, 50733 Brämhult.
Vilken bransch är Minerva Safety AB verksamt i?
Minerva Safety AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom industriteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Minerva Safety AB?
Minerva Safety AB hade en nettoomsättning på 2 227 811 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Minerva Safety AB?
Minerva Safety AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Borås
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-08-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.