Toltorps Läkargrupp AB
Toltorps Läkargrupp AB har organisationsnummer 556901-2569 (5569012569)
Aktiebolag • Org.nr: 556901-2569
Om företaget
Toltorps Läkargrupp AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölndal. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86211). Sidoverksamheter inkluderar annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård och uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 46 procent till 648 810 kr räkenskapsåret 2025 (443 600 kr föregående år).
Nettoomsätttningen ökade med 46 % jämfört med föregående år pga fler beställningar.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Toltorps Läkargrupp AB 648 810 kr och redovisade ett resultat på 344 998 kr. Rörelsemarginalen var 85,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 35,7 procent). Soliditeten var 26,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 70,6 procent). Kassalikviditeten var 119,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 329,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 85,7 procent | 35,7 procent | 12,5 procent till 66,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 90,3 procent | 36,5 procent | 12,8 procent till 68,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 26,9 procent | 70,6 procent | 52,0 procent till 86,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 119,8 procent | 329,5 procent | 186,8 procent till 714,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 30,8 procent | 20,4 procent | -2,3 procent till 57,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 46,3 procent | -9,8 procent | -52,3 procent till 19,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 649 000 kr | 660 000 kr | 228 000 kr till 1 385 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 10 000 kr | 311 000 kr | 33 000 kr till 702 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 932 av 2 739 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m..
- Plats 8 av 30 aktiebolag inom primärvårdsmottagningar med läkare m.m. med säte i Mölndal.
- Plats 992 av 2 008 aktiebolag med säte i Mölndal.
- Plats 29 076 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 175 814 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 24,0 procent | 74,2 procent | 67,2 procent | 50,6 procent | 85,7 procent |
| Vinstmarginal | 24,0 procent | 74,1 procent | 69,2 procent | 60,1 procent | 90,3 procent |
| Soliditet | 28,6 procent | 41,9 procent | 47,7 procent | 48,2 procent | 26,9 procent |
| Kassalikviditet | 147,6 procent | 227,0 procent | 267,8 procent | 235,2 procent | 119,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 44,1 procent | 71,6 procent | 44,6 procent | 19,6 procent | 30,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 112,4 procent | 20,9 procent | -34,7 procent | 46,3 procent |
| Omsättning per anställd | 264 000 kr | 561 000 kr | 679 000 kr | 444 000 kr | 649 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 3 000 kr | 4 000 kr | 6 000 kr | 4 000 kr | 10 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Lekevallsgatan 6043169 Mölndal
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Lekevallsgatan 60 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva vårdbemanning, företagshälsovård och estetisk medicin.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 106 357 kr | 66 798 kr | 264 332 kr | 561 360 kr | 678 900 kr | 443 600 kr | 648 810 kr |
| Övriga externa kostnader | 76 896 kr | 85 679 kr | 197 868 kr | 141 508 kr | 216 806 kr | 214 768 kr | 83 031 kr |
| Personalkostnader | 1 509 kr | 2 000 kr | 2 900 kr | 3 500 kr | 6 144 kr | 4 439 kr | 9 828 kr |
| Rörelseresultat | 27 952 kr | -20 881 kr | 63 564 kr | 416 352 kr | 455 950 kr | 224 393 kr | 555 951 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 1 kr | 13 963 kr | 20 899 kr | 12 215 kr |
| Räntekostnader | - | 29 kr | 0 kr | 266 kr | 88 kr | 949 kr | 1 860 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 27 952 kr | -20 910 kr | 63 564 kr | 416 087 kr | 469 825 kr | 266 558 kr | 585 801 kr |
| Bokslutsdispositioner | -6 988 kr | 6 988 kr | -12 426 kr | -104 103 kr | -118 325 kr | -70 636 kr | -148 829 kr |
| Skatt | 4 485 kr | 0 kr | 7 677 kr | 64 335 kr | 73 123 kr | 43 653 kr | 91 974 kr |
| Årets resultat | 16 479 kr | -13 922 kr | 43 461 kr | 247 649 kr | 278 377 kr | 152 269 kr | 344 998 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 105 000 kr | 365 530 kr | 3 422 765 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | - | - | 3 287 740 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 105 000 kr | 365 530 kr | 135 025 kr |
| Omsättningstillgångar | 346 658 kr | 309 701 kr | 343 841 kr | 826 830 kr | 1 203 916 kr | 1 246 710 kr | 741 218 kr |
| Kortfristiga fordringar | 20 555 kr | 2 281 kr | 11 578 kr | 0 kr | 70 162 kr | 365 734 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 326 103 kr | 307 420 kr | 332 263 kr | 826 830 kr | 1 133 754 kr | 880 976 kr | 741 218 kr |
| Summa tillgångar | 346 658 kr | 309 701 kr | 343 841 kr | 826 830 kr | 1 308 916 kr | 1 612 240 kr | 4 163 983 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 68 932 kr | 55 010 kr | 98 471 kr | 346 120 kr | 624 497 kr | 776 766 kr | 1 121 764 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 453 kr | 18 932 kr | 5 010 kr | 48 471 kr | 543 770 kr | 543 770 kr | 726 766 kr |
| Årets resultat | 16 479 kr | -13 922 kr | 43 461 kr | 247 649 kr | 278 377 kr | 152 269 kr | 344 998 kr |
| Obeskattade reserver | 6 988 kr | 0 kr | 12 426 kr | 116 529 kr | 234 854 kr | 305 490 kr | 454 319 kr |
| Kortfristiga skulder | 270 738 kr | 254 691 kr | 232 944 kr | 364 181 kr | 449 565 kr | 529 984 kr | 618 530 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | - | 8 775 kr | 8 775 kr |
| Skatteskulder | 3 984 kr | 0 kr | 3 365 kr | 60 023 kr | 125 021 kr | 64 687 kr | 88 201 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 260 854 kr | 248 791 kr | 223 679 kr | 298 258 kr | 318 644 kr | 441 522 kr | 506 554 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 346 658 kr | 309 701 kr | 343 841 kr | 826 830 kr | 1 308 916 kr | 1 612 240 kr | 4 163 983 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Mölndal registrerades år 2012 och bedriver sedan dess vårdbemanning, företagshälsovård och estetisk medicin.
Företrädare
- David M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Toltorps Läkargrupp AB för organisationsnummer?
Toltorps Läkargrupp AB har organisationsnummer 556901-2569 (5569012569).
Var ligger Toltorps Läkargrupp AB?
Toltorps Läkargrupp AB har sin registrerade adress Lekevallsgatan 60, 43169 Mölndal.
Vilken bransch är Toltorps Läkargrupp AB verksamt i?
Toltorps Läkargrupp AB är registrerat i branschen primärvårdsmottagningar med läkare m.m. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Toltorps Läkargrupp AB?
Toltorps Läkargrupp AB hade en nettoomsättning på 648 810 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Toltorps Läkargrupp AB?
Toltorps Läkargrupp AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Mölndal
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-08-20
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.