Barbers of Sweden Sturegatan AB

Barbers of Sweden Sturegatan AB har organisationsnummer 556901-3682 (5569013682)

Aktiebolag • Org.nr: 556901-3682

Frisörer och barberareStockholm

Aktivt företagVerksamt sedan 2012Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Barbers of Sweden Sturegatan AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).

Ekonomi

7 328 000 krOmsättning▲ 17 procent
-153 757 krÅrets resultat
7Antal anställda
1,9 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Omsättningen ökade 17 procent till 7 328 000 kr räkenskapsåret 2025 (6 276 000 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Barbers of Sweden Sturegatan AB 7 328 000 kr och redovisade ett resultat på -153 757 kr. Rörelsemarginalen var -0,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,1 procent). Soliditeten var 1,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 86,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-0,4 procent5,1 procent0,3 procent till 12,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-1,9 procent4,9 procent0,2 procent till 12,8 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet1,9 procent52,3 procent31,4 procent till 69,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet86,5 procent188,0 procent103,0 procent till 315,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Avkastning på eget kapital-278,6 procent20,9 procent1,0 procent till 46,5 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättningstillväxt16,8 procent2,6 procent-5,4 procent till 11,4 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd1 047 000 kr799 000 kr597 000 kr till 1 018 000 krHögre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd533 000 kr463 000 kr321 000 kr till 586 000 kröver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 45 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
  • Plats 16 av 558 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Stockholm.
  • Plats 5 188 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
  • Plats 8 140 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 26 268 av 334 673 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20212022202320242025
Rörelsemarginal1,2 procent-0,8 procent-2,9 procent-8,3 procent-0,4 procent
Vinstmarginal1,2 procent-1,2 procent-3,6 procent-9,2 procent-1,9 procent
Soliditet16,2 procent3,0 procent1,9 procent2,3 procent1,9 procent
Kassalikviditet48,8 procent113,8 procent94,1 procent93,3 procent86,5 procent
Avkastning på eget kapital14,6 procent-323,3 procent7,6 procent13,5 procent-278,6 procent
Omsättningstillväxt44,6 procent11,8 procent3,3 procent4,0 procent16,8 procent
Omsättning per anställd1 308 000 kr974 000 kr755 000 kr785 000 kr1 047 000 kr
Personalkostnad per anställd654 000 kr530 000 kr432 000 kr521 000 kr533 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Sturegatan 26
11436 Stockholm

Bolag på samma adress

4 andra bolag har Sturegatan 26 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Aktiebolaget ska bedriva hårfrisörverksamhet, försäljning av hud- och hårvårdsprodukter, äga och förvalta fastigheter samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2019202020212022202320242025
Nettoomsättning2 418 857 kr3 615 952 kr5 229 895 kr5 846 472 kr6 035 749 kr6 276 116 kr7 328 193 kr
Övriga rörelseintäkter-279 163 kr-24 814 kr324 999 kr527 979 kr810 395 kr558 351 kr
Råvaror och förnödenheter21 497 kr0 kr-----
Övriga externa kostnader1 341 035 kr1 509 770 kr2 133 357 kr2 547 357 kr2 573 759 kr2 511 441 kr2 683 211 kr
Personalkostnader1 011 736 kr1 910 769 kr2 615 400 kr3 178 477 kr3 455 264 kr4 166 318 kr3 730 978 kr
Avskrivningar----53 000 kr159 000 kr162 417 kr
Rörelseresultat44 589 kr137 828 kr64 821 kr-46 464 kr-177 119 kr-519 007 kr-31 962 kr
Ränteintäkter-4 283 kr12 019 kr0 kr22 647 kr99 015 kr26 106 kr
Räntekostnader13 507 kr15 345 kr11 821 kr21 583 kr65 983 kr156 285 kr135 451 kr
Resultat efter finansiella poster31 082 kr126 766 kr65 019 kr-68 047 kr-220 455 kr-576 277 kr-141 307 kr
Bokslutsdispositioner----110 000 kr230 000 kr620 000 kr0 kr
Skatt-17 937 kr30 935 kr0 kr4 995 kr34 404 kr12 450 kr
Årets resultat31 082 kr108 829 kr34 084 kr-178 047 kr4 550 kr9 319 kr-153 757 kr

Balansräkning

Post2019202020212022202320242025
Tillgångar
Anläggningstillgångar707 619 kr352 377 kr721 395 kr212 359 kr976 548 kr817 548 kr696 131 kr
Materiella anläggningstillgångar----742 000 kr583 000 kr461 583 kr
Finansiella anläggningstillgångar707 619 kr352 377 kr721 395 kr212 359 kr234 548 kr234 548 kr234 548 kr
Omsättningstillgångar604 247 kr1 017 330 kr718 099 kr1 629 034 kr2 215 364 kr2 138 362 kr2 159 998 kr
Varulager150 608 kr124 485 kr128 899 kr145 760 kr209 443 kr216 310 kr295 800 kr
Kortfristiga fordringar271 735 kr296 424 kr404 228 kr932 200 kr1 674 155 kr1 561 557 kr1 745 849 kr
Kassa och bank181 904 kr596 421 kr184 972 kr551 074 kr331 766 kr360 495 kr118 349 kr
Summa tillgångar1 311 866 kr1 369 707 kr1 439 494 kr1 841 393 kr3 191 912 kr2 955 910 kr2 856 129 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital90 212 kr199 041 kr233 125 kr55 078 kr59 628 kr68 947 kr55 190 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat9 130 kr40 212 kr149 041 kr183 125 kr5 078 kr9 628 kr158 947 kr
Årets resultat31 082 kr108 829 kr34 084 kr-178 047 kr4 550 kr9 319 kr-153 757 kr
Kortfristiga skulder660 336 kr987 328 kr1 206 369 kr1 302 981 kr2 130 674 kr2 060 080 kr2 155 467 kr
Leverantörsskulder214 242 kr391 520 kr270 070 kr451 710 kr828 702 kr673 752 kr704 603 kr
Skatteskulder0 kr163 400 kr48 872 kr13 676 kr4 995 kr3 219 kr51 402 kr
Övriga kortfristiga skulder122 293 kr422 408 kr788 006 kr725 911 kr1 296 977 kr1 143 947 kr1 347 654 kr
Summa eget kapital och skulder1 311 866 kr1 369 707 kr1 439 494 kr1 841 393 kr3 191 912 kr2 955 910 kr2 856 128 kr

Företrädare

  • Johan Ü

Undertecknad i Stockholm 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2012-08-21
Registrerat hos Bolagsverket
Barbers of Sweden Sturegatan AB
2012-08-23
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Barbers of Sweden Sturegatan AB för organisationsnummer?

Barbers of Sweden Sturegatan AB har organisationsnummer 556901-3682 (5569013682).

Var ligger Barbers of Sweden Sturegatan AB?

Barbers of Sweden Sturegatan AB har sin registrerade adress Sturegatan 26, 11436 Stockholm.

Vilken bransch är Barbers of Sweden Sturegatan AB verksamt i?

Barbers of Sweden Sturegatan AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Barbers of Sweden Sturegatan AB?

Barbers of Sweden Sturegatan AB hade en nettoomsättning på 7 328 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Barbers of Sweden Sturegatan AB?

Barbers of Sweden Sturegatan AB hade i genomsnitt 7 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Stockholm
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2012-08-21
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-05

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar