Sävedalens Gårdscafé AB
Sävedalens Gårdscafé AB har organisationsnummer 556901-5620 (5569015620)
Aktiebolag • Org.nr: 556901-5620
Om företaget
Sävedalens Gårdscafé AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Sävedalen. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Företaget bedriver även verksamhet inom partihandel med kontorsmöbler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 10 procent till 2 318 043 kr räkenskapsåret 2025 (2 112 240 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Sävedalens Gårdscafé AB 2 318 043 kr och redovisade ett resultat på -58 795 kr. Rörelsemarginalen var -2,2 procent, under branschens median (median 3,4 procent). Soliditeten var 46,4 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 8,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,2 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -2,5 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 46,4 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 8,0 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -22,7 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 9,7 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 545 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 487 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 289 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 14 av 24 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Partille.
- Plats 198 av 1 075 aktiebolag med säte i Partille.
- Plats 12 649 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 73 809 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,2 procent | -2,2 procent |
| Vinstmarginal | -0,4 procent | -2,5 procent |
| Soliditet | 60,4 procent | 46,4 procent |
| Kassalikviditet | 176,6 procent | 8,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 7,9 procent | -22,7 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 9,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 408 000 kr | 1 545 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 414 000 kr | 487 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Göteborgsvägen 8543363 Sävedalen
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Göteborgsvägen 85 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva caférörelse samt bedriva handel med inredning samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 112 240 kr | 2 318 043 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 11 935 kr | 947 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 057 964 kr | 1 242 670 kr |
| Övriga externa kostnader | 434 791 kr | 393 342 kr |
| Personalkostnader | 621 309 kr | 729 963 kr |
| Avskrivningar | 4 987 kr | 4 987 kr |
| Rörelseresultat | 5 124 kr | -51 972 kr |
| Ränteintäkter | 169 kr | 399 kr |
| Räntekostnader | 14 035 kr | 7 222 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -8 742 kr | -58 795 kr |
| Bokslutsdispositioner | 55 979 kr | 0 kr |
| Skatt | 10 493 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 36 744 kr | -58 795 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 83 796 kr | 78 809 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 83 796 kr | 78 809 kr |
| Omsättningstillgångar | 691 122 kr | 479 638 kr |
| Varulager | 440 000 kr | 467 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 43 182 kr | 12 638 kr |
| Kassa och bank | 207 940 kr | 0 kr |
| Summa tillgångar | 774 918 kr | 558 447 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 467 718 kr | 258 923 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 380 974 kr | 267 718 kr |
| Årets resultat | 36 744 kr | -58 795 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - |
| Kortfristiga skulder | 142 182 kr | 158 886 kr |
| Leverantörsskulder | 41 965 kr | 81 280 kr |
| Skatteskulder | 10 493 kr | 10 001 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 49 165 kr | 2 481 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 774 918 kr | 558 447 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är att bedriva caférörelse samt försäljning av inredning. Företagets säte är Partille
Företrädare
- Sara T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Sävedalens Gårdscafé AB för organisationsnummer?
Sävedalens Gårdscafé AB har organisationsnummer 556901-5620 (5569015620).
Var ligger Sävedalens Gårdscafé AB?
Sävedalens Gårdscafé AB har sin registrerade adress Göteborgsvägen 85, 43363 Sävedalen.
Vilken bransch är Sävedalens Gårdscafé AB verksamt i?
Sävedalens Gårdscafé AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Sävedalens Gårdscafé AB?
Sävedalens Gårdscafé AB hade en nettoomsättning på 2 318 043 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Sävedalens Gårdscafé AB?
Sävedalens Gårdscafé AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Partille
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-08-21
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.