Bobos VVS AB
Bobos VVS AB har organisationsnummer 556901-7063 (5569017063)
Aktiebolag • Org.nr: 556901-7063
Om företaget
Bobos VVS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Gnosjö. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 4 procent till 3 009 167 kr räkenskapsåret 2025 (3 141 977 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Bobos VVS AB 3 009 167 kr och redovisade ett resultat på 1 466 kr. Rörelsemarginalen var -2,4 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 6,7 procent). Soliditeten var 33,5 procent, under branschens median (median 48,4 procent). Kassalikviditeten var 146,3 procent, under branschens median (median 208,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,4 procent | 6,7 procent | 1,1 procent till 15,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,9 procent | 6,6 procent | 0,8 procent till 15,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 33,5 procent | 48,4 procent | 29,6 procent till 69,9 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 146,3 procent | 208,4 procent | 135,7 procent till 356,4 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 0,3 procent | 21,8 procent | 1,1 procent till 51,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -4,2 procent | 2,2 procent | -17,0 procent till 26,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 3 009 000 kr | 1 833 000 kr | 1 160 000 kr till 2 604 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 731 000 kr | 600 000 kr | 407 000 kr till 744 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 043 av 2 639 aktiebolag inom värme- och sanitetsarbeten.
- Plats 57 av 220 aktiebolag med säte i Gnosjö.
- Plats 1 810 av 8 649 aktiebolag i Jönköpings län.
- Plats 57 793 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,7 procent | 10,8 procent | 3,6 procent | -2,4 procent |
| Vinstmarginal | -3,2 procent | 10,8 procent | 3,3 procent | -2,9 procent |
| Soliditet | 35,6 procent | 54,7 procent | 46,2 procent | 33,5 procent |
| Kassalikviditet | 166,8 procent | 288,7 procent | 236,5 procent | 146,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -21,8 procent | 28,4 procent | 8,6 procent | 0,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 46,4 procent | -13,6 procent | -4,2 procent |
| Omsättning per anställd | 2 483 000 kr | 3 635 000 kr | 3 142 000 kr | 3 009 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 594 000 kr | 651 000 kr | 778 000 kr | 731 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra vägen 1633532 Gnosjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva försäljning, installation och reparation av VVS-artiklar och annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 43221Värme- och sanitetsarbetenHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 482 905 kr | 3 635 478 kr | 3 141 977 kr | 3 009 167 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | - | - | 900 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 411 376 kr | 2 148 790 kr | 1 754 412 kr | 1 812 032 kr |
| Övriga externa kostnader | 334 884 kr | 402 801 kr | 477 025 kr | 516 428 kr |
| Personalkostnader | 594 403 kr | 651 075 kr | 778 237 kr | 730 745 kr |
| Avskrivningar | 24 757 kr | 24 007 kr | 18 895 kr | 23 212 kr |
| Rörelseresultat | 117 485 kr | 393 472 kr | 113 408 kr | -72 350 kr |
| Ränteintäkter | - | -4 kr | 122 kr | 122 kr |
| Räntekostnader | 373 kr | 45 kr | 923 kr | 16 533 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -80 034 kr | 393 423 kr | 104 553 kr | -88 761 kr |
| Bokslutsdispositioner | -29 000 kr | -100 000 kr | -28 000 kr | 92 000 kr |
| Skatt | 18 231 kr | 62 181 kr | 18 766 kr | 1 773 kr |
| Årets resultat | -127 265 kr | 231 242 kr | 57 787 kr | 1 466 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 97 097 kr | 57 757 kr | 44 404 kr | 57 192 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 74 643 kr | 35 303 kr | 44 404 kr | 21 192 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 22 454 kr | 22 454 kr | 0 kr | 36 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 540 101 kr | 1 432 935 kr | 1 412 439 kr | 1 356 900 kr |
| Varulager | 376 283 kr | 451 560 kr | 796 931 kr | 869 655 kr |
| Kortfristiga fordringar | 434 454 kr | 472 124 kr | 372 560 kr | 328 050 kr |
| Kassa och bank | 729 364 kr | 509 251 kr | 230 948 kr | 159 195 kr |
| Summa tillgångar | 1 637 198 kr | 1 490 692 kr | 1 456 843 kr | 1 414 092 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 583 559 kr | 814 801 kr | 672 588 kr | 474 054 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 660 824 kr | 533 559 kr | 564 801 kr | 422 588 kr |
| Årets resultat | -127 265 kr | 231 242 kr | 57 787 kr | 1 466 kr |
| Obeskattade reserver | 56 000 kr | 156 000 kr | 184 000 kr | 92 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 697 639 kr | 339 891 kr | 260 255 kr | 333 038 kr |
| Leverantörsskulder | 604 259 kr | 181 077 kr | 95 039 kr | 153 225 kr |
| Skatteskulder | 18 313 kr | 62 362 kr | 23 821 kr | 13 272 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 63 067 kr | 81 918 kr | 79 395 kr | 104 541 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 637 198 kr | 1 490 692 kr | 1 456 843 kr | 1 414 092 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Gnosjö kommun, Jönköpings län bedriver försäljning, installation och reparation av VVS-artiklar och annan därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Bo-Göran S (styrelseledamot)
Undertecknad i Gnosjö 2025.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Bobos VVS AB för organisationsnummer?
Bobos VVS AB har organisationsnummer 556901-7063 (5569017063).
Var ligger Bobos VVS AB?
Bobos VVS AB har sin registrerade adress Södra vägen 16, 33532 Gnosjö.
Vilken bransch är Bobos VVS AB verksamt i?
Bobos VVS AB är registrerat i branschen värme- och sanitetsarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Bobos VVS AB?
Bobos VVS AB hade en nettoomsättning på 3 009 167 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Bobos VVS AB?
Bobos VVS AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Gnosjö
- Län
- Jönköpings län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-08-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.