Mjotech Data AB
Mjotech Data AB har organisationsnummer 556901-8848 (5569018848)
Aktiebolag • Org.nr: 556901-8848
Om företaget
Mjotech Data AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Ängelholm. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som reparation av datorer och kringutrustning enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 95101).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 5 procent till 1 515 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 447 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Mjotech Data AB 1 515 000 kr och redovisade ett resultat på 246 577 kr. Rörelsemarginalen var 20,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,6 procent). Soliditeten var 73,1 procent, över branschens median (median 56,2 procent). Kassalikviditeten var 329,9 procent, över branschens median (median 175,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,8 procent | 4,6 procent | 0,4 procent till 12,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 20,9 procent | 4,2 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 73,1 procent | 56,2 procent | 27,9 procent till 84,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 329,9 procent | 175,7 procent | 64,4 procent till 414,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 38,1 procent | 19,4 procent | 0,0 procent till 35,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 4,7 procent | -0,5 procent | -10,9 procent till 11,3 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 515 000 kr | 1 075 000 kr | 728 000 kr till 1 575 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 918 000 kr | 410 000 kr | 250 000 kr till 553 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 17 av 55 aktiebolag inom reparation av datorer och kringutrustning.
- Plats 440 av 1 331 aktiebolag med säte i Ängelholm.
- Plats 12 508 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 109 343 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,6 procent | 22,3 procent | 25,6 procent | 11,9 procent | 20,8 procent |
| Vinstmarginal | 11,5 procent | 22,1 procent | 25,6 procent | 12,4 procent | 20,9 procent |
| Soliditet | 74,1 procent | 74,0 procent | 74,4 procent | 71,9 procent | 73,1 procent |
| Kassalikviditet | 343,0 procent | 355,5 procent | 370,5 procent | 314,4 procent | 329,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 35,9 procent | 54,8 procent | 55,5 procent | 24,6 procent | 38,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 2,3 procent | 13,0 procent | 24,7 procent | -8,3 procent | 4,7 procent |
| Omsättning per anställd | 1 119 000 kr | 1 265 000 kr | 1 578 000 kr | 1 447 000 kr | 1 515 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 707 000 kr | 715 000 kr | 791 000 kr | 860 000 kr | 918 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Älvsborgsgatan 22c/o c/o Magnus Johansson
26243 Ängelholm
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara service, installation och reparation av etikettskrivare samt inköp och försäljning av dess tillhörande produkter och maskiner. Med nämnda verksamheter därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 95101Reparation av datorer och kringutrustningHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 094 114 kr | 1 118 981 kr | 1 265 116 kr | 1 577 967 kr | 1 447 195 kr | 1 515 350 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 103 451 kr | 16 802 kr | 0 kr | 3 044 kr | 0 kr | - |
| Övriga externa kostnader | 299 720 kr | 296 250 kr | 263 967 kr | 381 537 kr | 411 621 kr | 268 344 kr |
| Personalkostnader | 672 524 kr | 706 636 kr | 715 395 kr | 790 690 kr | 859 977 kr | 918 135 kr |
| Avskrivningar | 363 kr | 1 900 kr | 1 900 kr | 1 900 kr | 1 900 kr | 1 537 kr |
| Rörelseresultat | 192 886 kr | 130 258 kr | 281 712 kr | 404 594 kr | 172 021 kr | 315 393 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 477 kr | 7 626 kr | 3 307 kr |
| Räntekostnader | 1 596 kr | 1 725 kr | 1 928 kr | 1 567 kr | 858 kr | 2 159 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 191 290 kr | 128 533 kr | 279 784 kr | 403 504 kr | 178 788 kr | 316 540 kr |
| Skatt | 43 240 kr | 27 354 kr | 60 059 kr | 89 694 kr | 43 142 kr | 69 963 kr |
| Årets resultat | 148 050 kr | 101 179 kr | 219 725 kr | 313 810 kr | 135 646 kr | 246 577 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 44 137 kr | 42 237 kr | 40 337 kr | 38 437 kr | 88 537 kr | 99 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 9 137 kr | 7 237 kr | 5 337 kr | 3 437 kr | 1 537 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 35 000 kr | 35 000 kr | 35 000 kr | 35 000 kr | 87 000 kr | 99 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 365 859 kr | 337 662 kr | 502 075 kr | 721 190 kr | 677 668 kr | 786 642 kr |
| Varulager | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 176 497 kr | 99 601 kr | 329 832 kr | 294 324 kr | 198 288 kr | 408 940 kr |
| Kassa och bank | 189 362 kr | 238 061 kr | 172 243 kr | 426 866 kr | 479 380 kr | 377 702 kr |
| Summa tillgångar | 409 996 kr | 379 899 kr | 542 412 kr | 759 627 kr | 766 205 kr | 885 642 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 280 283 kr | 281 461 kr | 401 187 kr | 564 996 kr | 550 642 kr | 647 220 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 82 233 kr | 130 283 kr | 131 461 kr | 201 187 kr | 364 996 kr | 350 642 kr |
| Årets resultat | 148 050 kr | 101 179 kr | 219 725 kr | 313 810 kr | 135 646 kr | 246 577 kr |
| Kortfristiga skulder | 129 714 kr | 98 438 kr | 141 225 kr | 194 631 kr | 215 562 kr | 238 422 kr |
| Leverantörsskulder | 3 506 kr | 10 321 kr | 7 688 kr | 13 595 kr | 25 603 kr | 24 164 kr |
| Skatteskulder | 43 709 kr | 33 693 kr | 18 533 kr | 64 590 kr | 34 354 kr | 21 451 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 68 543 kr | 40 795 kr | 96 106 kr | 101 570 kr | 139 182 kr | 174 584 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 409 996 kr | 379 899 kr | 542 412 kr | 759 627 kr | 766 205 kr | 885 642 kr |
Företrädare
- Magnus J (ledamot)
Undertecknad i Ängelholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Mjotech Data AB för organisationsnummer?
Mjotech Data AB har organisationsnummer 556901-8848 (5569018848).
Var ligger Mjotech Data AB?
Mjotech Data AB har sin registrerade adress Älvsborgsgatan 22, 26243 Ängelholm.
Vilken bransch är Mjotech Data AB verksamt i?
Mjotech Data AB är registrerat i branschen reparation av datorer och kringutrustning enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Mjotech Data AB?
Mjotech Data AB hade en nettoomsättning på 1 515 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Mjotech Data AB?
Mjotech Data AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Mjotech Data AB någon utdelning?
Styrelsen i Mjotech Data AB föreslog en utdelning på 150 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Ängelholm
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-08-27
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.