MATFABRIKEN I VÄSTRA HAMNEN AB
MATFABRIKEN I VÄSTRA HAMNEN AB har organisationsnummer 556902-3665 (5569023665)
Aktiebolag • Org.nr: 556902-3665
Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobakLund
Om företaget
MATFABRIKEN I VÄSTRA HAMNEN AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Lund. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46390). Företaget bedriver även verksamhet inom cateringverksamhet vid enskilda evenemang.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 34 procent till 2 651 151 kr räkenskapsåret 2025 (4 046 695 kr föregående år).
Villkorlig återbetalningsskyldighet för aktieägartillskott uppgick till 320 000 kr (870 000 kr fg).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte MATFABRIKEN I VÄSTRA HAMNEN AB 2 651 151 kr och redovisade ett resultat på 346 024 kr. Rörelsemarginalen var 13,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 2,4 procent). Soliditeten var 20,0 procent, under branschens median (median 36,7 procent). Kassalikviditeten var 103,4 procent, under branschens median (median 138,8 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,8 procent | 2,4 procent | -0,9 procent till 8,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 13,1 procent | 2,3 procent | -0,9 procent till 8,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 20,0 procent | 36,7 procent | 12,1 procent till 71,2 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 103,4 procent | 138,8 procent | 63,9 procent till 329,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 519,8 procent | 6,9 procent | -12,4 procent till 40,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 169 av 413 aktiebolag inom icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak.
- Plats 16 av 37 aktiebolag inom icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak med säte i Malmö.
- Plats 2 147 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 7 466 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 65 062 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2019 | 2020 | 2021 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,0 procent | -14,8 procent | -13,8 procent | 13,8 procent |
| Vinstmarginal | -2,0 procent | -14,9 procent | -13,9 procent | 13,1 procent |
| Soliditet | 5,3 procent | 5,8 procent | 3,8 procent | 20,0 procent |
| Kassalikviditet | 68,0 procent | 52,3 procent | 38,2 procent | 103,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -284,7 procent | -1370,2 procent | -1361,5 procent | 519,8 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -34,2 procent | -16,4 procent | - |
| Omsättning per anställd | 1 226 000 kr | 1 210 000 kr | 1 012 000 kr | - |
| Personalkostnad per anställd | 233 000 kr | 381 000 kr | 295 000 kr | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Revingegatan 4Bc/o Johan Hansson
22357 Lund
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva handel med livsmedel samt även catering.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 354 376 kr | 4 839 140 kr | 4 046 695 kr | 2 651 151 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 117 814 kr | 344 487 kr | 108 737 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 4 856 102 kr | 3 106 215 kr | 2 746 985 kr | 861 495 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 221 745 kr | 1 025 190 kr | 1 117 215 kr | 1 019 858 kr |
| Personalkostnader | 1 398 442 kr | 1 522 606 kr | 1 178 093 kr | 295 629 kr |
| Avskrivningar | 33 126 kr | 20 820 kr | 32 961 kr | 5 564 kr |
| Rörelseresultat | -145 812 kr | -717 877 kr | -558 472 kr | 364 775 kr |
| Räntekostnader | 4 613 kr | 2 393 kr | 2 866 kr | 18 751 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -150 425 kr | -720 270 kr | -561 338 kr | 346 024 kr |
| Årets resultat | -150 425 kr | -720 270 kr | -561 338 kr | 346 024 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 342 030 kr | 386 210 kr | 471 262 kr | 44 904 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 60 480 kr | 39 660 kr | 124 712 kr | 44 904 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 281 550 kr | 346 550 kr | 346 550 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 659 840 kr | 514 151 kr | 620 422 kr | 288 298 kr |
| Varulager | 123 400 kr | 123 400 kr | 257 000 kr | 12 610 kr |
| Kortfristiga fordringar | 505 244 kr | 345 861 kr | 334 152 kr | 273 586 kr |
| Kassa och bank | 31 196 kr | 44 890 kr | 29 270 kr | 2 102 kr |
| Summa tillgångar | 1 001 870 kr | 900 361 kr | 1 091 684 kr | 333 202 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 52 838 kr | 52 568 kr | 41 230 kr | 66 573 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 153 263 kr | 722 838 kr | 552 568 kr | -329 451 kr |
| Årets resultat | -150 425 kr | -720 270 kr | -561 338 kr | 346 024 kr |
| Kortfristiga skulder | 789 032 kr | 747 586 kr | 952 454 kr | 266 629 kr |
| Leverantörsskulder | 680 423 kr | 550 401 kr | 681 273 kr | 63 926 kr |
| Skatteskulder | - | 1 836 kr | 1 836 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 103 608 kr | 190 350 kr | 264 344 kr | 197 703 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 001 870 kr | 900 361 kr | 1 091 684 kr | 333 202 kr |
Ur årsredovisningen
Allmänt om verksamheten Företaget med säte i Malmö och bedriver livsmedelshandel med butik i Malmö
Företaget har sålt verksamheten under 2025 och startat ny verksamhet med korvförsäljning Företaget har under året återställt sitt aktiekapital
Företrädare
- Johan H (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har MATFABRIKEN I VÄSTRA HAMNEN AB för organisationsnummer?
MATFABRIKEN I VÄSTRA HAMNEN AB har organisationsnummer 556902-3665 (5569023665).
Var ligger MATFABRIKEN I VÄSTRA HAMNEN AB?
MATFABRIKEN I VÄSTRA HAMNEN AB har sin registrerade adress Revingegatan 4B, 22357 Lund.
Vilken bransch är MATFABRIKEN I VÄSTRA HAMNEN AB verksamt i?
MATFABRIKEN I VÄSTRA HAMNEN AB är registrerat i branschen icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter MATFABRIKEN I VÄSTRA HAMNEN AB?
MATFABRIKEN I VÄSTRA HAMNEN AB hade en nettoomsättning på 2 651 151 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Anställda enligt SCB
- 1-4 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-08-30
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.