Schrenckh Förvaltning AB
Schrenckh Förvaltning AB har organisationsnummer 556902-4705 (5569024705)
Aktiebolag • Org.nr: 556902-4705
Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknikVallentuna
Om företaget
Schrenckh Förvaltning AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Vallentuna. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71121).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 100 procent till -1 kr räkenskapsåret 2025 (668 997 kr föregående år).
Den minskade omsättningen beror på att inga fastighets affärer slutförts under året
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Schrenckh Förvaltning AB -1 kr och redovisade ett resultat på -3 097 108 kr. Soliditeten var 56,1 procent, under branschens median (median 63,8 procent). Kassalikviditeten var 53,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 309,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,1 procent | 63,8 procent | 42,0 procent till 84,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 53,6 procent | 309,3 procent | 173,6 procent till 638,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -52,8 procent | 21,6 procent | 0,0 procent till 54,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -100,0 procent | -1,3 procent | -26,2 procent till 19,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 1 310 000 kr | 664 000 kr till 1 863 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 233 000 kr | 666 000 kr | 299 000 kr till 908 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 942 av 7 029 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik.
- Plats 1 142 av 1 165 aktiebolag inom teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik med säte i Stockholm.
- Plats 65 043 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 113 121 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 329 677 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -202,6 procent | -25,4 procent | -12,0 procent | -95,9 procent | - |
| Vinstmarginal | 114,6 procent | -367,7 procent | 904,5 procent | 693,9 procent | - |
| Soliditet | 37,9 procent | -133,1 procent | 46,9 procent | 53,2 procent | 56,1 procent |
| Kassalikviditet | 5,5 procent | 7,3 procent | 4,1 procent | 1,1 procent | 53,6 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,6 procent | - | 176,7 procent | 49,3 procent | -52,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 28,8 procent | 333,9 procent | -61,9 procent | -39,2 procent | -100,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | 2 888 000 kr | 1 101 000 kr | 669 000 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 1 166 000 kr | 369 000 kr | 439 000 kr | 233 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Humlevägen 47c/o Tony Schrenckh
18694 Vallentuna
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Humlevägen 47 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva fastighetsförvaltning, uthyrning av bostäder och lokaler, bedriva förvaltning av värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 516 669 kr | 665 497 kr | 2 887 795 kr | 1 100 830 kr | 668 997 kr | -1 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 12 075 kr | 0 kr | -18 000 kr | 15 800 kr | 9 444 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 26 404 kr | 30 036 kr | 1 527 592 kr | 11 500 kr | 200 000 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 262 670 kr | 694 289 kr | 778 192 kr | 839 547 kr | 554 508 kr | 700 957 kr |
| Personalkostnader | 561 170 kr | 1 205 169 kr | 1 166 224 kr | 369 355 kr | 438 524 kr | 232 511 kr |
| Avskrivningar | - | 84 623 kr | 112 746 kr | 27 996 kr | 126 846 kr | 176 280 kr |
| Rörelseresultat | -321 500 kr | -1 348 620 kr | -734 584 kr | -131 768 kr | -641 437 kr | -1 109 749 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 5 kr | 73 kr | -2 917 kr | 1 215 kr |
| Räntekostnader | 598 kr | 345 248 kr | 477 131 kr | 655 041 kr | 455 271 kr | 473 950 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 5 677 902 kr | 762 792 kr | -10 617 424 kr | 9 956 794 kr | 4 641 925 kr | -3 097 108 kr |
| Årets resultat | 5 677 902 kr | 762 792 kr | -10 617 424 kr | 9 956 794 kr | 4 641 925 kr | -3 097 108 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 536 000 kr | 16 760 937 kr | 2 702 852 kr | 11 758 386 kr | 17 608 379 kr | 8 871 474 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | 1 750 377 kr | 98 006 kr | 70 010 kr | 684 559 kr | 508 279 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 536 000 kr | 15 010 560 kr | 2 604 846 kr | 11 688 376 kr | 16 923 820 kr | 8 363 195 kr |
| Omsättningstillgångar | 8 199 091 kr | 514 286 kr | 544 171 kr | 259 552 kr | 83 302 kr | 1 590 137 kr |
| Kortfristiga fordringar | 8 037 811 kr | 177 197 kr | 366 630 kr | 159 343 kr | 66 736 kr | 1 492 471 kr |
| Kassa och bank | 161 280 kr | 337 089 kr | 177 541 kr | 100 209 kr | 16 566 kr | 97 666 kr |
| Summa tillgångar | 8 735 091 kr | 17 275 223 kr | 3 247 023 kr | 12 017 938 kr | 17 691 681 kr | 10 461 611 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 7 304 713 kr | 6 550 505 kr | -4 321 919 kr | 5 634 875 kr | 9 416 799 kr | 5 869 691 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 576 811 kr | 5 737 713 kr | 6 245 505 kr | -4 371 919 kr | 4 724 874 kr | 8 916 799 kr |
| Årets resultat | 5 677 902 kr | 762 792 kr | -10 617 424 kr | 9 956 794 kr | 4 641 925 kr | -3 097 108 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 430 378 kr | 9 320 629 kr | 7 491 847 kr | 6 330 075 kr | 7 729 720 kr | 2 967 920 kr |
| Leverantörsskulder | 2 297 kr | 75 681 kr | 239 kr | 141 712 kr | 2 392 kr | 10 002 kr |
| Skatteskulder | 257 kr | - | - | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 809 074 kr | 3 093 126 kr | 3 005 868 kr | 2 979 505 kr | 2 830 859 kr | 1 216 736 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 8 735 091 kr | 17 275 223 kr | 3 247 023 kr | 12 017 938 kr | 17 691 681 kr | 10 461 611 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholms, Stockholms län registrerades år 2012 och ska bedriva fastighetsförvaltning, uthyrning av bostäder och lokaler, bedriva byggverksamhet, bedriva konsultverksamhet inom event för mc och bilbranschen, bedriva förvaltning av värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Företaget förvärvade under 2017 det helägda Dotterföretaget Fastighetsutveckling i Norrort AB, 559098-5809, med säte i Stockholm.
På grund av det allmänna läget tvingades vi till en stor nedskrivning av en långfristig placering.
Företrädare
- Tony S (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Schrenckh Förvaltning AB för organisationsnummer?
Schrenckh Förvaltning AB har organisationsnummer 556902-4705 (5569024705).
Var ligger Schrenckh Förvaltning AB?
Schrenckh Förvaltning AB har sin registrerade adress Humlevägen 47, 18694 Vallentuna.
Vilken bransch är Schrenckh Förvaltning AB verksamt i?
Schrenckh Förvaltning AB är registrerat i branschen teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Schrenckh Förvaltning AB?
Schrenckh Förvaltning AB hade en nettoomsättning på -1 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Schrenckh Förvaltning AB?
Schrenckh Förvaltning AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-08-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.