Älta Fastigheter AB
Älta Fastigheter AB har organisationsnummer 556903-1890 (5569031890)
Aktiebolag • Org.nr: 556903-1890
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerNyköping
Om företaget
Älta Fastigheter AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nyköping. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen ökade 5 procent till 648 540 kr räkenskapsåret 2026 (615 357 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Älta Fastigheter AB 648 540 kr och redovisade ett resultat på 166 035 kr. Rörelsemarginalen var 45,1 procent, över branschens median (median 40,2 procent). Soliditeten var 31,1 procent, över branschens median (median 24,6 procent). Kassalikviditeten var 22,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 159,1 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 45,1 procent | 40,2 procent | 19,9 procent till 57,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 32,2 procent | 28,5 procent | 7,1 procent till 52,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 31,1 procent | 24,6 procent | 7,4 procent till 63,9 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 22,5 procent | 159,1 procent | 51,1 procent till 454,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 12,8 procent | 11,0 procent | 1,6 procent till 28,9 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 5,4 procent | 1,7 procent | -3,2 procent till 11,9 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 3 388 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 24 av 46 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Nyköping.
- Plats 849 av 1 554 aktiebolag med säte i Nyköping.
- Plats 4 163 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 175 779 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 49,8 procent | 39,6 procent | 43,8 procent | 54,5 procent | 45,1 procent |
| Vinstmarginal | 27,8 procent | 18,5 procent | 21,8 procent | 36,0 procent | 32,2 procent |
| Soliditet | 17,9 procent | 20,1 procent | 22,9 procent | 26,7 procent | 31,1 procent |
| Kassalikviditet | 12,1 procent | 14,4 procent | 14,9 procent | 22,8 procent | 22,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | 16,8 procent | 10,4 procent | 11,2 procent | 15,6 procent | 12,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 2,0 procent | 3,9 procent | 2,6 procent | 0,0 procent | 5,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tolagsgatan 5c/o c/o Jan Eriksson
61131 Nyköping
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Tolagsgatan 5 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 498 819 kr | 566 046 kr | 577 181 kr | 599 583 kr | 615 165 kr | 615 357 kr | 648 540 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 800 kr | -1 kr | 69 000 kr | 0 kr | 22 859 kr | 0 kr | - |
| Råvaror och förnödenheter | 1 740 kr | 3 624 kr | 0 kr | - | 25 790 kr | 4 270 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 120 480 kr | 232 709 kr | 287 907 kr | 291 297 kr | 271 813 kr | 204 957 kr | 285 048 kr |
| Avskrivningar | 70 306 kr | 70 624 kr | 70 782 kr | 70 781 kr | 70 779 kr | 70 779 kr | 70 779 kr |
| Rörelseresultat | 307 093 kr | 259 088 kr | 287 492 kr | 237 505 kr | 269 642 kr | 335 351 kr | 292 713 kr |
| Ränteintäkter | -772 kr | 64 332 kr | 0 kr | 119 kr | 582 kr | 330 kr | 2 478 kr |
| Räntekostnader | 191 081 kr | 165 813 kr | 127 268 kr | 126 723 kr | 136 328 kr | 114 417 kr | 86 102 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 115 240 kr | 157 607 kr | 160 224 kr | 110 901 kr | 133 896 kr | 221 264 kr | 209 089 kr |
| Skatt | 24 661 kr | 33 726 kr | 33 005 kr | 22 820 kr | 27 461 kr | 45 511 kr | 43 054 kr |
| Årets resultat | 90 579 kr | 123 881 kr | 127 219 kr | 88 081 kr | 106 435 kr | 175 753 kr | 166 035 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 4 375 589 kr | 4 128 715 kr | 4 057 933 kr | 3 987 151 kr | 3 916 372 kr | 3 845 593 kr | 3 774 814 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 4 175 589 kr | 4 128 715 kr | 4 057 933 kr | 3 987 151 kr | 3 916 372 kr | 3 845 593 kr | 3 774 814 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 200 000 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 92 487 kr | 174 662 kr | 176 620 kr | 221 461 kr | 241 053 kr | 386 023 kr | 390 359 kr |
| Kortfristiga fordringar | 36 488 kr | 45 140 kr | 41 532 kr | 40 134 kr | 35 134 kr | 51 854 kr | 58 883 kr |
| Kassa och bank | 55 999 kr | 129 522 kr | 135 088 kr | 181 327 kr | 205 919 kr | 334 169 kr | 331 476 kr |
| Summa tillgångar | 4 468 076 kr | 4 303 377 kr | 4 234 553 kr | 4 208 612 kr | 4 157 425 kr | 4 231 616 kr | 4 165 173 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 508 131 kr | 632 012 kr | 759 231 kr | 847 312 kr | 953 747 kr | 1 129 500 kr | 1 295 535 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 367 552 kr | 458 131 kr | 582 012 kr | 709 231 kr | 797 312 kr | 903 747 kr | 1 079 500 kr |
| Årets resultat | 90 579 kr | 123 881 kr | 127 219 kr | 88 081 kr | 106 435 kr | 175 753 kr | 166 035 kr |
| Kortfristiga skulder | 901 165 kr | 1 344 985 kr | 1 453 792 kr | 1 539 570 kr | 1 614 148 kr | 1 689 386 kr | 1 733 271 kr |
| Leverantörsskulder | 4 650 kr | 11 828 kr | 21 102 kr | 4 873 kr | 7 753 kr | 17 427 kr | 11 798 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 31 393 kr | 18 975 kr | 14 264 kr | 11 938 kr | 14 702 kr | 17 328 kr | 13 657 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 4 468 076 kr | 4 303 377 kr | 4 234 553 kr | 4 208 612 kr | 4 157 425 kr | 4 231 616 kr | 4 165 173 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Nyköping registrerades år 2012 och bedriver sedan dess förvaltning och uthyrning av egna lokaler. Bolaget är ett helägt dotterbolag till Älta Dreamteam Holding AB 556903-1908.
Företrädare
- Jan E (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Älta Fastigheter AB för organisationsnummer?
Älta Fastigheter AB har organisationsnummer 556903-1890 (5569031890).
Var ligger Älta Fastigheter AB?
Älta Fastigheter AB har sin registrerade adress Tolagsgatan 5, 61131 Nyköping.
Vilken bransch är Älta Fastigheter AB verksamt i?
Älta Fastigheter AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Älta Fastigheter AB?
Älta Fastigheter AB hade en nettoomsättning på 648 540 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nyköping
- Län
- Södermanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-09-07
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.