HC meetings AB
HC meetings AB har organisationsnummer 556904-9405 (5569049405)
Aktiebolag • Org.nr: 556904-9405
Om företaget
HC meetings AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Malmö. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som drift av konferensanläggningar med boende enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 55102). Företaget bedriver även verksamhet inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2023.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2023 omsatte HC meetings AB 25 991 606 kr och redovisade ett resultat på -991 731 kr. Rörelsemarginalen var -3,1 procent, under branschens median (median 1,9 procent). Soliditeten var 6,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 32,3 procent). Kassalikviditeten var 79,4 procent, under branschens median (median 164,5 procent).
| Nyckeltal 2023 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,1 procent | 1,9 procent | -8,8 procent till 15,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | -3,8 procent | 1,5 procent | -11,4 procent till 14,6 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 6,9 procent | 32,3 procent | 13,4 procent till 65,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 79,4 procent | 164,5 procent | 69,0 procent till 503,1 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -195,8 procent | 0,5 procent | -14,2 procent till 27,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 999 000 kr | 1 093 000 kr | 799 000 kr till 1 583 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 657 000 kr | 493 000 kr | 281 000 kr till 615 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Malmöhusvägen 121118 Malmö
Bolag på samma adress
29 andra bolag har Malmöhusvägen 1 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva kontorsuthyrning, konferensverksamhet, event, fest, fotostudio, restaurang, kafé och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 25 991 606 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 192 364 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 3 436 376 kr |
| Övriga externa kostnader | 13 978 685 kr |
| Personalkostnader | 8 547 330 kr |
| Avskrivningar | 1 031 990 kr |
| Rörelseresultat | -810 422 kr |
| Ränteintäkter | 93 kr |
| Räntekostnader | 181 402 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -991 731 kr |
| Skatt | 0 kr |
| Årets resultat | -991 731 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 2 322 414 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 295 914 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 26 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 964 808 kr |
| Varulager | 207 146 kr |
| Kortfristiga fordringar | 4 624 775 kr |
| Kassa och bank | 132 887 kr |
| Summa tillgångar | 7 287 222 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 506 456 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 298 187 kr |
| Årets resultat | -991 731 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 993 266 kr |
| Leverantörsskulder | 2 222 408 kr |
| Skatteskulder | 349 260 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 787 958 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 7 287 222 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver kontorsuthyrning, konferensverksamhet, event, fest, fotostudio, restaurang och café.
Under 2023 såg vi att lågkonjunkturen påverkade oss rejält under året tappade vi 30% av våra hyresintäkter. Något som syns i vårt resultat. Konferens och event gjorde ett bättre resultat än förväntat vilket dämpade vår resultatmässiga förlust under året.
Vi kommer under året att se över vår kostnadsmassa, vi kommer att göra en omorganisation för att anpassa vår kostym till rådande förhållanden. Vårt mål är att öka beläggningsgraden succesivt under 2024 och 2025 för kontorshotellet.
Företrädare
- Maria S (verkställande direktör)
Undertecknad i Malmö.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har HC meetings AB för organisationsnummer?
HC meetings AB har organisationsnummer 556904-9405 (5569049405).
Var ligger HC meetings AB?
HC meetings AB har sin registrerade adress Malmöhusvägen 1, 21118 Malmö.
Vilken bransch är HC meetings AB verksamt i?
HC meetings AB är registrerat i branschen drift av konferensanläggningar med boende enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter HC meetings AB?
HC meetings AB hade en nettoomsättning på 25 991 606 kr räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har HC meetings AB?
HC meetings AB hade i genomsnitt 13 anställda räkenskapsåret 2023 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-09-26
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.