Rawstone Design AB

Rawstone Design AB har organisationsnummer 556905-3308 (5569053308)

Aktiebolag • Org.nr: 556905-3308

Mobil restaurangverksamhetMölnlycke

Aktivt företagVerksamt sedan 2012Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Rawstone Design AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Mölnlycke. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som mobil restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56120). Företaget bedriver även verksamhet inom frisörer och barberare.

Ekonomi

2 602 767 krOmsättning
-392 513 krÅrets resultat
5Antal anställda
1,9 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2025.

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2025 omsatte Rawstone Design AB 2 602 767 kr och redovisade ett resultat på -392 513 kr. Rörelsemarginalen var -7,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,1 procent). Soliditeten var 1,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 44,8 procent). Kassalikviditeten var 313,1 procent, över branschens median (median 180,1 procent).

Nyckeltal 2025BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal-7,7 procent3,1 procent-2,4 procent till 12,7 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal-15,1 procent2,2 procent-3,1 procent till 11,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet1,9 procent44,8 procent17,1 procent till 71,9 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Kassalikviditet313,1 procent180,1 procent54,6 procent till 391,3 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital-746,1 procent9,3 procent-35,4 procent till 49,6 procentLägre än tre av fyra bolag i branschen
Omsättning per anställd521 000 kr879 000 kr531 000 kr till 1 288 000 krLägre än tre av fyra bolag i branschen
Personalkostnad per anställd247 000 kr283 000 kr116 000 kr till 450 000 krUnder branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 56 av 294 aktiebolag inom mobil restaurangverksamhet.
  • Plats 209 av 1 257 aktiebolag med säte i Härryda.
  • Plats 11 426 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
  • Plats 66 270 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Åvägen 3H
43544 Mölnlycke

Bolag på samma adress

Ett annat bolag har Åvägen 3H som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva Food truck, matvagn, med försäljning och tillagning av mat och dryck, catering och event. Bolaget bedriver byggnadsverksamhet samt rådgivning vid byggnation. Bolaget bedriver frisörverksamhet och rådgivning inom hårvårdsområdet. Bolaget bedriver affärsutveckling av företag och individer genom föredrag, råd och coachning. Bolaget bedriver utbildning och rådgivning inom grupp och personlig träning samt uthyrning av träningslokal.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post2025
Nettoomsättning2 602 767 kr
Övriga rörelseintäkter0 kr
Övriga externa kostnader768 573 kr
Personalkostnader1 233 531 kr
Avskrivningar47 600 kr
Rörelseresultat-200 540 kr
Ränteintäkter6 kr
Räntekostnader191 979 kr
Resultat efter finansiella poster-392 513 kr
Årets resultat-392 513 kr

Balansräkning

Post2025
Tillgångar
Anläggningstillgångar1 269 242 kr
Materiella anläggningstillgångar1 219 242 kr
Finansiella anläggningstillgångar50 000 kr
Omsättningstillgångar1 432 958 kr
Varulager103 706 kr
Kortfristiga fordringar1 146 491 kr
Kassa och bank182 761 kr
Summa tillgångar2 702 200 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital52 612 kr
Aktiekapital50 000 kr
Balanserat resultat395 125 kr
Årets resultat-392 513 kr
Kortfristiga skulder424 588 kr
Leverantörsskulder264 506 kr
Övriga kortfristiga skulder87 436 kr
Summa eget kapital och skulder2 702 200 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Bolaget ska bedriva food truck, matvagn, med försäljning och tillagning av mat och dryck, catering och event. Bolaget bedriver frisörverksamhet och rådgivning inom hårvårdsområdet. Bolaget bedriver affärsutveckling av företag och individer genom föredrag, råd och coachning. Bolaget är helägt dotterbolag till AB Råsten Förvaltning, organisationsnummer 556896-8464, och moderbolag till Studio Turmallin AB, organisationsnummer 556935-4649. Båda har sitt säte i Mölnlycke.
Väsentliga händelser under året
Under räkenskapsåret 2025 har bolaget genomfört en betydande strategisk omställning genom att avveckla den tidigare food truck-verksamheten och istället etablera en restaurang i en fast lokal. Den tidigare verksamheten hade nått sin kapacitetstopp, vilket motiverade denna expansion. Resultatet för året är negativt, vilket huvudsakligen förklaras av att restaurangen öppnade sent under året, den 26 november 2025. Under cirka 2,5 månader föregående öppningen bedrevs ingen löpande verksamhet, då fokus låg på planering, ombyggnation och färdigställande av lokalen. Investeringskostnaderna för etableringen har varit betydande. I enlighet med gällande regelverk (K2) har delar av dessa kostnader inte kunnat aktiveras i balansräkningen utan har i stor utsträckning belastat resultatet direkt under året. Trots den sena öppningen har restaurangen fått en mycket god start med stark efterfrågan. Bolaget bedömer att den positiva försäljningsutvecklingen kommer att bestå. I kombination med fortsatt fokus på kostnadskontroll och bruttomarginal förväntas verksamheten utvecklas positivt under kommande år. Vidare erhöll bolaget serveringstillstånd i slutet av året, vilket skapar förutsättningar för ytterligare intäksströmmar framöver.
Väsentliga händelser efter räkenskapsårets slut
Under inledningen av 2026 (januari-mars) har verksamheten visat en fortsatt stark försäljningsutveckling. I slutet av januari 2026 öppnades bolagets barverksamhet, vilken förväntas bidra positivt till både omsättning och resultat. Under januari/februari 2026 avyttrades bolagets tidigare food truck. Försäljningspriset översteg det bokförda värdet, vilket resulterade i en realisationsvinst. Omsättningen i restaurangverksamheten prognostiseras öka kraftigt jämfört med föregående år. Genom fortsatt marknadsföring samt fokus på kostnadseffektivitet och marginaler bedömer bolaget att 2026 kommer att bli ett starkt år. Bolaget bedömer även att marknadsvärdet på den totalrenoverade restauranglokalen om cirka 275 kvm överstiger det bokförda värdet. Detta kan dock endast fastställas genom en extern värdering eller vid en eventuell försäljning. Bedömningen indikerar dock att investeringen är väl motiverad.

Företrädare

  • Malin J (malin julin larsson ordförande)

Undertecknad 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2012-10-01
Registrerat hos Bolagsverket
Rawstone Design AB
2012-10-04
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Rawstone Design AB för organisationsnummer?

Rawstone Design AB har organisationsnummer 556905-3308 (5569053308).

Var ligger Rawstone Design AB?

Rawstone Design AB har sin registrerade adress Åvägen 3H, 43544 Mölnlycke.

Vilken bransch är Rawstone Design AB verksamt i?

Rawstone Design AB är registrerat i branschen mobil restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Rawstone Design AB?

Rawstone Design AB hade en nettoomsättning på 2 602 767 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Rawstone Design AB?

Rawstone Design AB hade i genomsnitt 5 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.

Registrerade namn

  • Rawstone Design AB (Företagsnamn)
  • Limited Burgers. Rawstone Road 3 (Särskilt firmanamn)
    För den del av verksamheten som avser food truck, matvagn, med försäljning och tillagning av mat och dryck, catering och event.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Härryda
Län
Västra Götalands län
Ägarkategori
Privat svenskt med koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2012-10-01
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-03

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar