Scen Ehn AB
Scen Ehn AB har organisationsnummer 556907-1821 (5569071821)
Aktiebolag • Org.nr: 556907-1821
Om företaget
Scen Ehn AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Skarpnäck. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Sidoverksamheter inkluderar datakonsultverksamhet och bildkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 5 procent till 134 868 kr räkenskapsåret 2025 (141 770 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Scen Ehn AB 134 868 kr och redovisade ett resultat på -96 334 kr. Rörelsemarginalen var -71,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,5 procent). Soliditeten var 25,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 134,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 260,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -71,3 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -71,4 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 25,9 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 134,9 procent | 260,3 procent | 148,2 procent till 479,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -533,8 procent | 11,1 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -4,9 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 321 av 3 085 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 1 197 av 1 532 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 44 759 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 79 757 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 239 874 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 71,6 procent | 6,1 procent | 3,7 procent | 2,6 procent | -71,3 procent |
| Vinstmarginal | 71,5 procent | 5,7 procent | 3,9 procent | 3,5 procent | -71,4 procent |
| Soliditet | 82,7 procent | 93,0 procent | 113,6 procent | 78,0 procent | 25,9 procent |
| Kassalikviditet | 577,9 procent | 1421,3 procent | - | 453,6 procent | 134,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | 87,2 procent | 4,1 procent | 3,4 procent | 2,7 procent | -533,8 procent |
| Omsättningstillväxt | 159,6 procent | -55,1 procent | -14,8 procent | -42,1 procent | -4,9 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Statsrådsvägen 21c/o c/o Ehn
12838 Skarpnäck
Verksamhetsbeskrivning
Konstnärlig verksamhet inom film, tv, scen och övriga media samt hantverksarbete inom i första hand områdena snickeri, måleri och renovering.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 280 880 kr | 246 566 kr | 639 988 kr | 287 380 kr | 244 837 kr | 141 770 kr | 134 868 kr |
| Övriga externa kostnader | 64 499 kr | 48 650 kr | 140 341 kr | 252 855 kr | 220 349 kr | 111 106 kr | 196 491 kr |
| Personalkostnader | 7 530 kr | 7 504 kr | 41 255 kr | 17 123 kr | 15 518 kr | 26 928 kr | 34 539 kr |
| Rörelseresultat | 208 851 kr | 190 412 kr | 458 392 kr | 17 402 kr | 8 970 kr | 3 736 kr | -96 162 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 864 kr | 1 271 kr | 103 kr |
| Räntekostnader | 1 103 kr | 168 kr | 806 kr | 908 kr | 377 kr | 0 kr | 275 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 207 748 kr | 190 244 kr | 457 586 kr | 16 494 kr | 9 457 kr | 5 007 kr | -96 334 kr |
| Skatt | 45 828 kr | 41 518 kr | 94 609 kr | 3 988 kr | 2 999 kr | 1 868 kr | 0 kr |
| Årets resultat | 161 920 kr | 148 726 kr | 362 977 kr | 12 506 kr | 6 458 kr | 3 139 kr | -96 334 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 279 812 kr | 377 697 kr | 503 389 kr | 332 154 kr | 167 457 kr | 146 733 kr | 69 773 kr |
| Kortfristiga fordringar | 5 774 kr | -356 kr | 44 314 kr | 76 497 kr | -39 129 kr | 73 008 kr | 5 163 kr |
| Kassa och bank | 274 038 kr | 378 053 kr | 459 075 kr | 255 657 kr | 206 586 kr | 73 725 kr | 64 610 kr |
| Summa tillgångar | 279 812 kr | 377 697 kr | 503 389 kr | 332 154 kr | 167 457 kr | 146 733 kr | 69 773 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 274 575 kr | 273 301 kr | 416 278 kr | 308 785 kr | 190 243 kr | 114 381 kr | 18 046 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 62 655 kr | 74 575 kr | 3 301 kr | 246 279 kr | 133 785 kr | 61 242 kr | 64 380 kr |
| Årets resultat | 161 920 kr | 148 726 kr | 362 977 kr | 12 506 kr | 6 458 kr | 3 139 kr | -96 334 kr |
| Kortfristiga skulder | 5 237 kr | 104 396 kr | 87 111 kr | 23 369 kr | -22 786 kr | 32 352 kr | 51 727 kr |
| Skatteskulder | -5 406 kr | 37 602 kr | 87 899 kr | 6 653 kr | -25 362 kr | 1 832 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 10 643 kr | 66 793 kr | -789 kr | 16 716 kr | 2 576 kr | 30 520 kr | 51 727 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 279 812 kr | 377 697 kr | 503 389 kr | 332 154 kr | 167 457 kr | 146 733 kr | 69 773 kr |
Företrädare
- Erik Johannes E (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Scen Ehn AB för organisationsnummer?
Scen Ehn AB har organisationsnummer 556907-1821 (5569071821).
Var ligger Scen Ehn AB?
Scen Ehn AB har sin registrerade adress Statsrådsvägen 21, 12838 Skarpnäck.
Vilken bransch är Scen Ehn AB verksamt i?
Scen Ehn AB är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Scen Ehn AB?
Scen Ehn AB hade en nettoomsättning på 134 868 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-10-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.