SRTDS Productions AB
SRTDS Productions AB har organisationsnummer 556907-5038 (5569075038)
Aktiebolag • Org.nr: 556907-5038
Om företaget
SRTDS Productions AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med kläder och skodon enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46420). Sidoverksamheter inkluderar produktion av film, video och tv-program, tryckning av böcker och övriga trycksaker och partihandel med informations- och kommunikationsutrustning.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 1 procent till 789 000 kr räkenskapsåret 2025 (795 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SRTDS Productions AB 789 000 kr och redovisade ett resultat på 445 499 kr. Rörelsemarginalen var 71,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,2 procent). Soliditeten var 91,5 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,1 procent). Kassalikviditeten var 1182,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 143,3 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 71,4 procent | 4,2 procent | -3,7 procent till 13,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 71,2 procent | 3,3 procent | -5,0 procent till 12,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 91,5 procent | 45,1 procent | 17,2 procent till 77,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1182,8 procent | 143,3 procent | 59,2 procent till 389,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 89,2 procent | 1,9 procent | -20,1 procent till 25,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -0,8 procent | -3,9 procent | -27,3 procent till 22,5 procent | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 320 av 748 aktiebolag inom partihandel med kläder och skodon.
- Plats 4 av 12 aktiebolag inom partihandel med kläder och skodon med säte i Västerås.
- Plats 2 356 av 4 747 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 3 556 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 163 192 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 25,7 procent | 45,9 procent | 67,7 procent | 56,6 procent | 71,4 procent |
| Vinstmarginal | 25,7 procent | 45,9 procent | 67,6 procent | 57,1 procent | 71,2 procent |
| Soliditet | 56,6 procent | 69,7 procent | 71,4 procent | 76,2 procent | 91,5 procent |
| Kassalikviditet | 169,2 procent | 268,7 procent | 309,6 procent | 419,4 procent | 1182,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 75,5 procent | 83,0 procent | 91,6 procent | 87,1 procent | 89,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -1,0 procent | 32,7 procent | -22,9 procent | -0,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Sorby 772592 Västerås
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Sorby 7 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att köpa och sälja kläder, klädkonfektion, tryckeritjänster, tillbehör till småelektronik och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även utföra konsulttjänster och hyra ut personal till byggnadsindustri samt utföra tjänster inom filmproduktion samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 784 944 kr | 777 114 kr | 1 031 431 kr | 794 752 kr | 789 214 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 001 kr | 21 002 kr | 216 kr | 4 633 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 212 970 kr | 208 136 kr | 236 591 kr | 232 036 kr | 220 676 kr |
| Avskrivningar | 4 782 kr | 4 782 kr | 4 782 kr | 4 782 kr | 798 kr |
| Rörelseresultat | 201 850 kr | 356 627 kr | 697 800 kr | 450 035 kr | 563 084 kr |
| Ränteintäkter | 88 kr | 0 kr | 2 kr | 5 135 kr | -530 kr |
| Räntekostnader | 241 kr | 4 kr | 523 kr | 1 531 kr | 292 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 201 697 kr | 356 623 kr | 697 279 kr | 453 639 kr | 562 262 kr |
| Skatt | 45 019 kr | 75 371 kr | 144 793 kr | 94 728 kr | 116 763 kr |
| Årets resultat | 156 678 kr | 281 252 kr | 552 486 kr | 358 911 kr | 445 499 kr |
Balansräkning
| Post | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 15 144 kr | 10 362 kr | 5 580 kr | 798 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 15 144 kr | 10 362 kr | 5 580 kr | 798 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 351 610 kr | 476 005 kr | 839 664 kr | 540 160 kr | 545 799 kr |
| Varulager | 82 133 kr | 79 370 kr | 90 439 kr | 0 kr | - |
| Kortfristiga fordringar | 17 951 kr | 61 138 kr | 317 762 kr | 146 401 kr | 88 635 kr |
| Kassa och bank | 251 526 kr | 335 497 kr | 431 464 kr | 393 759 kr | 457 164 kr |
| Summa tillgångar | 366 755 kr | 486 368 kr | 845 245 kr | 540 958 kr | 545 799 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 207 506 kr | 338 758 kr | 603 245 kr | 412 155 kr | 499 654 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 828 kr | 7 506 kr | 758 kr | 3 245 kr | 4 155 kr |
| Årets resultat | 156 678 kr | 281 252 kr | 552 486 kr | 358 911 kr | 445 499 kr |
| Kortfristiga skulder | 159 248 kr | 147 609 kr | 242 000 kr | 128 803 kr | 46 145 kr |
| Leverantörsskulder | 16 137 kr | 19 832 kr | 24 159 kr | 430 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | 47 210 kr | 99 270 kr | 168 652 kr | 117 373 kr | 35 145 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 84 901 kr | 17 507 kr | 0 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 366 755 kr | 486 368 kr | 845 245 kr | 540 958 kr | 545 799 kr |
Företrädare
- Linus B (ordförande)
- Andreas L
- Jimmy L
Undertecknad i Västerås.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SRTDS Productions AB för organisationsnummer?
SRTDS Productions AB har organisationsnummer 556907-5038 (5569075038).
Var ligger SRTDS Productions AB?
SRTDS Productions AB har sin registrerade adress Sorby 7, 72592 Västerås.
Vilken bransch är SRTDS Productions AB verksamt i?
SRTDS Productions AB är registrerat i branschen partihandel med kläder och skodon enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SRTDS Productions AB?
SRTDS Productions AB hade en nettoomsättning på 789 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår SRTDS Productions AB någon utdelning?
Styrelsen i SRTDS Productions AB föreslog en utdelning på 445 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-10-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.