Campiore AB
Campiore AB har organisationsnummer 556907-6598 (5569076598)
Aktiebolag • Org.nr: 556907-6598
Om företaget
Campiore AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nol. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 63100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 30 procent till 168 000 kr räkenskapsåret 2025 (240 000 kr föregående år).
Bolagets nettoomsättning har under året minskat pga minskad orderingång.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Campiore AB 168 000 kr och redovisade ett resultat på 32 869 kr. Rörelsemarginalen var 20,3 procent, över branschens median (median 10,0 procent). Soliditeten var 61,2 procent, under branschens median (median 67,4 procent). Kassalikviditeten var 198,9 procent, under branschens median (median 277,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 20,3 procent | 10,0 procent | -1,3 procent till 33,4 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 19,6 procent | 10,4 procent | -1,0 procent till 36,0 procent | över branschens median |
| Soliditet | 61,2 procent | 67,4 procent | 36,1 procent till 90,7 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 198,9 procent | 277,4 procent | 133,9 procent till 682,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 61,5 procent | 2,2 procent | -12,8 procent till 33,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -30,0 procent | -1,4 procent | -27,7 procent till 20,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 414 av 746 aktiebolag inom datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d..
- Plats 36 av 61 aktiebolag inom datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. med säte i Göteborg.
- Plats 15 599 av 23 319 aktiebolag med säte i Göteborg.
- Plats 38 311 av 54 764 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 233 681 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -2,6 procent | 4,9 procent | -0,2 procent | -12,4 procent | 20,3 procent |
| Vinstmarginal | -2,7 procent | 4,8 procent | -0,2 procent | -12,5 procent | 19,6 procent |
| Soliditet | 66,5 procent | 74,6 procent | 70,1 procent | 54,9 procent | 61,2 procent |
| Kassalikviditet | 298,8 procent | 394,3 procent | 242,2 procent | 126,6 procent | 198,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -10,3 procent | 43,2 procent | -1,6 procent | -118,0 procent | 61,5 procent |
| Omsättningstillväxt | -33,8 procent | 308,9 procent | 14,4 procent | -54,2 procent | -30,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Industrigatan 4c/o c/o Larsen Media
44944 Nol
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva annonsförsäljning på egenägda webbplatser på Internet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 167 736 kr | 169 200 kr | 112 342 kr | 458 373 kr | 524 196 kr | 239 528 kr | 167 875 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 218 338 kr | 197 093 kr | 115 200 kr | 436 110 kr | 518 629 kr | 259 494 kr | 133 776 kr |
| Rörelseresultat | -50 602 kr | -27 893 kr | -2 858 kr | 22 263 kr | -1 199 kr | -29 756 kr | 34 099 kr |
| Ränteintäkter | 181 kr | 0 kr | - | - | 574 kr | 13 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 217 kr | 28 kr | 157 kr | 4 kr | 170 kr | 457 kr | 1 230 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -50 638 kr | -27 921 kr | -3 015 kr | 22 259 kr | -795 kr | -30 200 kr | 32 869 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | -50 638 kr | -27 921 kr | -3 015 kr | 22 259 kr | -795 kr | -30 200 kr | 32 869 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 67 721 kr | 40 000 kr | 44 068 kr | 69 106 kr | 72 438 kr | 46 561 kr | 87 275 kr |
| Varulager | - | - | - | - | 20 000 kr | 20 000 kr | 20 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 15 298 kr | 28 399 kr | 33 560 kr | 32 501 kr | 18 739 kr | 21 166 kr | 1 476 kr |
| Kassa och bank | 52 423 kr | 11 601 kr | 10 508 kr | 36 604 kr | 33 699 kr | 5 395 kr | 65 799 kr |
| Summa tillgångar | 67 721 kr | 40 000 kr | 44 068 kr | 69 106 kr | 72 438 kr | 46 561 kr | 87 275 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 60 255 kr | 32 334 kr | 29 319 kr | 51 578 kr | 50 784 kr | 25 584 kr | 53 453 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 60 893 kr | 10 255 kr | -17 666 kr | -20 680 kr | 1 578 kr | 5 784 kr | -29 416 kr |
| Årets resultat | -50 638 kr | -27 921 kr | -3 015 kr | 22 259 kr | -795 kr | -30 200 kr | 32 869 kr |
| Kortfristiga skulder | 7 466 kr | 7 666 kr | 14 749 kr | 17 527 kr | 21 654 kr | 20 977 kr | 33 822 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 2 258 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 3 466 kr | 3 666 kr | 10 749 kr | 13 527 kr | 15 396 kr | 16 977 kr | 29 822 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 67 721 kr | 40 000 kr | 44 068 kr | 69 106 kr | 72 438 kr | 46 561 kr | 87 275 kr |
Företrädare
- Bo L
Undertecknad i Nol 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Campiore AB för organisationsnummer?
Campiore AB har organisationsnummer 556907-6598 (5569076598).
Var ligger Campiore AB?
Campiore AB har sin registrerade adress Industrigatan 4, 44944 Nol.
Vilken bransch är Campiore AB verksamt i?
Campiore AB är registrerat i branschen datainfrastruktur, databehandling, hosting o.d. enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Campiore AB?
Campiore AB hade en nettoomsättning på 168 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-10-23
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.