
Örebro Klättergym AB
Örebro Klättergym AB har organisationsnummer 556909-2306 (5569092306)
Aktiebolag • Org.nr: 556909-2306
Drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningarÖrebro
Om företaget
Örebro Klättergym AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Örebro. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 93119). Sidoverksamheter inkluderar övrig detaljhandel med brett sortiment och sport- och fritidsutbildning. På Google Maps är verksamheten listad som rock climbing gym. Kunderna ger mycket högt betyg med 4,5 av 5 baserat på 115 recensioner. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 2 procent till 1 156 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 137 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Örebro Klättergym AB 1 156 000 kr och redovisade ett resultat på 115 966 kr. Rörelsemarginalen var 12,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 0,4 procent). Soliditeten var 77,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 23,0 procent). Kassalikviditeten var 330,7 procent, över branschens median (median 131,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 12,6 procent | 0,4 procent | -20,4 procent till 12,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 12,7 procent | -1,0 procent | -24,7 procent till 7,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 77,0 procent | 23,0 procent | 5,2 procent till 60,2 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 330,7 procent | 131,4 procent | 62,3 procent till 357,4 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 34,2 procent | -0,3 procent | -73,7 procent till 16,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 1,7 procent | -3,7 procent | -23,3 procent till 11,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 420 000 kr | 1 192 000 kr | 783 000 kr till 1 870 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 292 000 kr | 378 000 kr | 212 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 172 av 429 aktiebolag inom drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar.
- Plats 2 av 9 aktiebolag inom drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar med säte i Örebro.
- Plats 1 668 av 4 341 aktiebolag med säte i Örebro.
- Plats 2 874 av 7 044 aktiebolag i Örebro län.
- Plats 133 078 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 2,2 procent | 2,7 procent | 18,8 procent | 12,6 procent |
| Vinstmarginal | 2,2 procent | 2,9 procent | 19,0 procent | 12,7 procent |
| Soliditet | 50,9 procent | 54,1 procent | 65,3 procent | 77,0 procent |
| Kassalikviditet | 169,2 procent | 182,0 procent | 199,5 procent | 330,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 6,3 procent | 8,2 procent | 77,3 procent | 34,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 11,7 procent | 13,6 procent | 1,7 procent |
| Omsättning per anställd | 448 000 kr | 334 000 kr | 413 000 kr | 420 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 333 000 kr | 235 000 kr | 215 000 kr | 292 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Södra Grev Rosengatan 2770362 Örebro
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Södra Grev Rosengatan 27 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva träningsanläggningar och handel med träningsrelaterade produkter och tjänster.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 895 891 kr | 1 001 133 kr | 1 137 408 kr | 1 156 065 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 205 071 kr | 204 798 kr | 198 245 kr | 309 020 kr |
| Övriga externa kostnader | 322 615 kr | 370 686 kr | 388 415 kr | 400 475 kr |
| Personalkostnader | 666 929 kr | 703 568 kr | 591 226 kr | 802 187 kr |
| Rörelseresultat | 19 736 kr | 26 736 kr | 213 552 kr | 146 185 kr |
| Ränteintäkter | 140 kr | 1 960 kr | 2 867 kr | 547 kr |
| Räntekostnader | 21 kr | 153 kr | 17 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 19 855 kr | 28 543 kr | 216 402 kr | 146 732 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | - | 98 kr | 43 987 kr | 30 766 kr |
| Årets resultat | 19 855 kr | 28 445 kr | 172 415 kr | 115 966 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 105 000 kr | 105 000 kr | 105 000 kr | 105 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 105 000 kr | 105 000 kr | 105 000 kr | 105 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 518 440 kr | 533 656 kr | 236 469 kr | 335 267 kr |
| Kortfristiga fordringar | 185 501 kr | 274 348 kr | 149 925 kr | 167 785 kr |
| Kassa och bank | 332 939 kr | 259 308 kr | 86 544 kr | 167 482 kr |
| Summa tillgångar | 623 440 kr | 638 656 kr | 341 469 kr | 440 267 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 317 061 kr | 345 506 kr | 222 921 kr | 338 887 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 247 206 kr | 267 061 kr | 506 kr | 172 921 kr |
| Årets resultat | 19 855 kr | 28 445 kr | 172 415 kr | 115 966 kr |
| Kortfristiga skulder | 306 379 kr | 293 150 kr | 118 548 kr | 101 380 kr |
| Leverantörsskulder | 16 531 kr | 0 kr | 20 481 kr | 2 883 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 234 686 kr | 220 594 kr | 27 986 kr | 24 663 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 623 440 kr | 638 656 kr | 341 469 kr | 440 267 kr |
Företrädare
- Dennis S (verkställande direktör)
Undertecknad i Örebro 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Örebro Klättergym AB för organisationsnummer?
Örebro Klättergym AB har organisationsnummer 556909-2306 (5569092306).
Var ligger Örebro Klättergym AB?
Örebro Klättergym AB har sin registrerade adress Södra Grev Rosengatan 27, 70362 Örebro.
Vilken bransch är Örebro Klättergym AB verksamt i?
Örebro Klättergym AB är registrerat i branschen drift av sporthallar, idrottsplatser och andra sportanläggningar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Örebro Klättergym AB?
Örebro Klättergym AB hade en nettoomsättning på 1 156 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Örebro Klättergym AB?
Örebro Klättergym AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Örebro
- Län
- Örebro län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-11-05
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.