Om företaget
ESSPLUS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som lokalvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 81210). Sidoverksamheter inkluderar tillverkning av andra organiska baskemikalier, tillverkning av parfym och toalettartiklar, partihandel med parfym och kosmetika och byggande av bostadshus och andra byggnader. På Google Maps är verksamheten listad som house cleaning service. Kunderna ger mycket högt betyg med 5,0 av 5 baserat på 5 recensioner.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte ESSPLUS AB 10 155 243 kr och redovisade ett resultat på -411 760 kr. Rörelsemarginalen var -3,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 5,8 procent). Soliditeten var -3,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 45,5 procent). Kassalikviditeten var 93,5 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,6 procent | 5,8 procent | 0,5 procent till 15,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,1 procent | 5,5 procent | 0,2 procent till 15,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | -3,7 procent | 45,5 procent | 23,7 procent till 67,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 93,5 procent | 188,0 procent | 124,9 procent till 315,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 484 000 kr | 558 000 kr | 416 000 kr till 743 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 428 000 kr | 394 000 kr | 278 000 kr till 493 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 121 av 2 480 aktiebolag inom lokalvård.
- Plats 33 av 455 aktiebolag inom lokalvård med säte i Stockholm.
- Plats 4 002 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 6 063 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 19 487 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torsgränd 3011361 Stockholm
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Torsgränd 30 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bygga och renovera bostadshus, utföra lokalvårdstjänster samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Tillverka organisk kemikalier, hudvårdsprodukter, privat- hushåll catering.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 10 155 243 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 150 739 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 257 886 kr |
| Övriga externa kostnader | 1 431 441 kr |
| Personalkostnader | 8 977 740 kr |
| Avskrivningar | 0 kr |
| Rörelseresultat | -367 334 kr |
| Ränteintäkter | 1 670 kr |
| Räntekostnader | 46 096 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -411 760 kr |
| Årets resultat | -411 760 kr |
Balansräkning
| Post | 2025 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 80 136 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 35 136 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 45 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 588 274 kr |
| Kortfristiga fordringar | 2 193 880 kr |
| Kassa och bank | 394 394 kr |
| Summa tillgångar | 2 668 410 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | -98 837 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 262 923 kr |
| Årets resultat | -411 760 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 767 247 kr |
| Leverantörsskulder | 55 583 kr |
| Skatteskulder | 55 937 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 914 267 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 668 410 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2014 och bedriver sedan dess verksamhet inom lokalvård och hushållsnära tjänster.
Bolagets fria egna kapital är förbrukat per balansdagen till följd av strategiska investeringar i marknadsföring och personal under 2025 samt utdelning efter föregående räkenskapsår. Under 2026 har lönsamheten förbättrats genom kostnadsbesparingar och justerad prissättning, och styrelsen bedömer att det fria egna kapitalet kommer att återställas genom framtida vinster inom lagstadgad tid.
Företrädare
- Edyta P (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har ESSPLUS AB för organisationsnummer?
ESSPLUS AB har organisationsnummer 556909-4948 (5569094948).
Var ligger ESSPLUS AB?
ESSPLUS AB har sin registrerade adress Torsgränd 30, 11361 Stockholm.
Vilken bransch är ESSPLUS AB verksamt i?
ESSPLUS AB är registrerat i branschen lokalvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter ESSPLUS AB?
ESSPLUS AB hade en nettoomsättning på 10 155 243 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har ESSPLUS AB?
ESSPLUS AB hade i genomsnitt 21 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- ESSPLUS AB (Företagsnamn)
- ExtraPlus (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser tillverka organisk kemikalier, hudvårdsprodukter, catering.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-11-06
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.