Js-Tools AB
Js-Tools AB har organisationsnummer 556910-7914 (5569107914)
Aktiebolag • Org.nr: 556910-7914
Om företaget
Js-Tools AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nyköping. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som tillverkning av verktyg och redskap enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 25630). På Google Maps är verksamheten listad som tool store.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 28 procent till 1 174 000 kr räkenskapsåret 2025 (1 641 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Js-Tools AB 1 174 000 kr och redovisade ett resultat på 27 246 kr. Rörelsemarginalen var -39,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 8,7 procent). Soliditeten var 31,6 procent, under branschens median (median 51,4 procent). Kassalikviditeten var 35,7 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 197,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -39,1 procent | 8,7 procent | 0,4 procent till 20,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -44,5 procent | 9,2 procent | 0,5 procent till 19,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 31,6 procent | 51,4 procent | 26,0 procent till 74,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 35,7 procent | 197,0 procent | 79,8 procent till 493,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 6,2 procent | 11,8 procent | 0,2 procent till 30,2 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | -28,5 procent | -3,5 procent | -19,5 procent till 11,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 587 000 kr | 1 440 000 kr | 782 000 kr till 2 214 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 276 000 kr | 507 000 kr | 291 000 kr till 697 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 66 av 120 aktiebolag inom tillverkning av verktyg och redskap.
- Plats 610 av 1 554 aktiebolag med säte i Nyköping.
- Plats 3 098 av 7 385 aktiebolag i Södermanlands län.
- Plats 131 855 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -11,5 procent | 2,2 procent | -66,9 procent | -39,1 procent |
| Vinstmarginal | -12,4 procent | 0,8 procent | -70,5 procent | -44,5 procent |
| Soliditet | 42,1 procent | 32,1 procent | 24,7 procent | 31,6 procent |
| Kassalikviditet | 65,9 procent | 63,2 procent | 24,9 procent | 35,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | -33,1 procent | 2,6 procent | -86,8 procent | 6,2 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 3,0 procent | -34,6 procent | -28,5 procent |
| Omsättning per anställd | 1 218 000 kr | 1 255 000 kr | 821 000 kr | 587 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 550 000 kr | 446 000 kr | 404 000 kr | 276 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Tennisvägen 52c/o c/o J Sundsten
61168 Nyköping
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Tennisvägen 52 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska tillverka och sälja egna produkter inom plåt och verktyg, bedriva legotillverkning, samt ombyggnad och försäljning av motorer för marint bruk samt annan därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 25630Tillverkning av verktyg och redskapHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 435 077 kr | 2 509 276 kr | 1 640 896 kr | 1 174 298 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 66 906 kr | 126 660 kr | 0 kr | 23 190 kr |
| Övriga externa kostnader | 870 667 kr | 790 715 kr | 700 287 kr | 468 265 kr |
| Personalkostnader | 1 100 644 kr | 891 774 kr | 808 944 kr | 552 204 kr |
| Avskrivningar | 30 400 kr | 16 000 kr | 16 000 kr | 16 000 kr |
| Rörelseresultat | -280 047 kr | 56 118 kr | -1 097 859 kr | -459 381 kr |
| Ränteintäkter | 7 190 kr | 4 730 kr | 1 731 kr | 7 805 kr |
| Räntekostnader | 28 140 kr | 41 261 kr | 60 686 kr | 71 178 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -300 997 kr | 19 587 kr | -1 156 814 kr | -522 754 kr |
| Bokslutsdispositioner | 53 000 kr | 0 kr | 800 000 kr | 550 000 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | -247 997 kr | 19 587 kr | -356 814 kr | 27 246 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 201 000 kr | 185 000 kr | 169 000 kr | 153 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 48 000 kr | 32 000 kr | 16 000 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 153 000 kr | 153 000 kr | 153 000 kr | 153 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 574 344 kr | 2 205 431 kr | 1 491 347 kr | 1 231 865 kr |
| Varulager | 897 471 kr | 1 179 718 kr | 1 179 718 kr | 893 471 kr |
| Kortfristiga fordringar | 676 873 kr | 1 025 713 kr | 311 629 kr | 338 394 kr |
| Summa tillgångar | 1 775 344 kr | 2 390 431 kr | 1 660 347 kr | 1 384 865 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 748 124 kr | 767 712 kr | 410 897 kr | 438 143 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 946 121 kr | 698 125 kr | 717 711 kr | 360 897 kr |
| Årets resultat | -247 997 kr | 19 587 kr | -356 814 kr | 27 246 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 1 027 220 kr | 1 622 719 kr | 1 249 450 kr | 946 722 kr |
| Leverantörsskulder | 156 697 kr | 247 243 kr | 88 034 kr | 46 757 kr |
| Skatteskulder | 1 734 kr | 8 526 kr | 11 922 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 362 083 kr | 438 625 kr | 431 484 kr | 208 303 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 775 344 kr | 2 390 431 kr | 1 660 347 kr | 1 384 865 kr |
Företrädare
- Jarmo S
Undertecknad i Nyköping 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Js-Tools AB för organisationsnummer?
Js-Tools AB har organisationsnummer 556910-7914 (5569107914).
Var ligger Js-Tools AB?
Js-Tools AB har sin registrerade adress Tennisvägen 52, 61168 Nyköping.
Vilken bransch är Js-Tools AB verksamt i?
Js-Tools AB är registrerat i branschen tillverkning av verktyg och redskap enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Js-Tools AB?
Js-Tools AB hade en nettoomsättning på 1 174 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Js-Tools AB?
Js-Tools AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nyköping
- Län
- Södermanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-11-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.