Maryloys AB
Maryloys AB har organisationsnummer 556911-4217 (5569114217)
Aktiebolag • Org.nr: 556911-4217
Om företaget
Maryloys AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110). Sidoverksamheter inkluderar all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik och utgivning av böcker. På Google Maps är verksamheten listad som caterer.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 9 procent till 2 353 509 kr räkenskapsåret 2025 (2 153 710 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Maryloys AB 2 353 509 kr och redovisade ett resultat på -106 732 kr. Rörelsemarginalen var -3,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,4 procent). Soliditeten var 15,9 procent, under branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 111,3 procent, under branschens median (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -3,8 procent | 3,4 procent | -2,2 procent till 10,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -4,5 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 15,9 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 111,3 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 310,9 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -193,8 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 9,3 procent | 2,8 procent | -8,6 procent till 18,1 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 785 000 kr | 1 140 000 kr | 820 000 kr till 1 488 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 358 000 kr | 420 000 kr | 296 000 kr till 534 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 5 239 av 9 663 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 1 031 av 1 925 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 13 353 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 22 784 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 72 739 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,9 procent | -13,1 procent | -4,2 procent | -7,4 procent | -3,8 procent |
| Vinstmarginal | 1,7 procent | -14,1 procent | -6,1 procent | -8,3 procent | -4,5 procent |
| Soliditet | 63,4 procent | 31,6 procent | 21,0 procent | 19,6 procent | 15,9 procent |
| Kassalikviditet | 272,8 procent | 193,3 procent | 149,0 procent | 124,1 procent | 111,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 5,5 procent | -110,6 procent | -68,9 procent | -288,4 procent | -193,8 procent |
| Omsättningstillväxt | -2,3 procent | -14,4 procent | -19,1 procent | -20,8 procent | 9,3 procent |
| Omsättning per anställd | 1 310 000 kr | 841 000 kr | 680 000 kr | 718 000 kr | 785 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 469 000 kr | 363 000 kr | 214 000 kr | 247 000 kr | 358 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ringvägen 42c/o Albinsson - Szpojankowski
11867 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Ringvägen 42 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra restaurang, catering & caféverksamhet, craftservice eller kaffeservice, matstyling, receptframtagning, kost och näringscoachverksamhet, mat och dryckesresor, kokboksframställning samt TV produktion och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 494 059 kr | 4 024 060 kr | 3 929 896 kr | 3 362 411 kr | 2 720 095 kr | 2 153 710 kr | 2 353 509 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 96 234 kr | 0 kr | 9 770 kr | 1 kr | 185 723 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 1 487 385 kr | 1 584 689 kr | 1 426 603 kr | 847 128 kr | 937 876 kr | 1 017 777 kr | 801 661 kr |
| Övriga externa kostnader | 675 118 kr | 827 624 kr | 995 646 kr | 1 363 782 kr | 860 484 kr | 720 015 kr | 563 657 kr |
| Personalkostnader | 1 063 430 kr | 1 113 197 kr | 1 405 628 kr | 1 450 018 kr | 856 127 kr | 741 675 kr | 1 072 706 kr |
| Avskrivningar | 22 901 kr | 32 901 kr | 26 801 kr | 151 946 kr | 179 663 kr | 18 733 kr | 3 772 kr |
| Rörelseresultat | 245 225 kr | 561 883 kr | 75 218 kr | -440 693 kr | -114 054 kr | -158 767 kr | -88 287 kr |
| Ränteintäkter | - | 28 kr | 339 kr | 0 kr | 6 089 kr | 2 901 kr | 1 120 kr |
| Räntekostnader | 15 668 kr | 6 724 kr | 9 460 kr | 32 803 kr | 57 472 kr | 22 393 kr | 19 565 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 229 557 kr | 555 187 kr | 66 097 kr | -473 496 kr | -165 437 kr | -178 259 kr | -106 732 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | 25 000 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 59 438 kr | 126 976 kr | 19 176 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 170 119 kr | 428 211 kr | 46 921 kr | -448 496 kr | -165 437 kr | -178 259 kr | -106 732 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 55 835 kr | 52 934 kr | 71 733 kr | 877 761 kr | 698 098 kr | 800 kr | 22 176 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 55 835 kr | 52 934 kr | 71 733 kr | 877 761 kr | 698 098 kr | 800 kr | 22 176 kr |
| Omsättningstillgångar | 818 293 kr | 1 420 931 kr | 1 274 487 kr | 407 395 kr | 446 152 kr | 313 832 kr | 324 534 kr |
| Kortfristiga fordringar | 305 772 kr | 165 307 kr | 436 099 kr | 407 395 kr | 403 407 kr | 267 135 kr | 306 452 kr |
| Kassa och bank | 512 521 kr | 1 255 624 kr | 838 388 kr | 0 kr | 42 745 kr | 46 697 kr | 18 082 kr |
| Summa tillgångar | 874 128 kr | 1 473 865 kr | 1 346 220 kr | 1 285 156 kr | 1 144 250 kr | 314 632 kr | 346 710 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 378 863 kr | 807 074 kr | 853 995 kr | 405 500 kr | 240 062 kr | 61 803 kr | 55 071 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 158 744 kr | 328 863 kr | 757 074 kr | 803 996 kr | 355 499 kr | 190 062 kr | 111 803 kr |
| Årets resultat | 170 119 kr | 428 211 kr | 46 921 kr | -448 496 kr | -165 437 kr | -178 259 kr | -106 732 kr |
| Obeskattade reserver | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 414 722 kr | 641 791 kr | 467 225 kr | 210 808 kr | 299 452 kr | 252 829 kr | 291 639 kr |
| Leverantörsskulder | 250 327 kr | 266 900 kr | 173 426 kr | 62 729 kr | 145 758 kr | 46 428 kr | 114 330 kr |
| Skatteskulder | 57 001 kr | 165 956 kr | 106 492 kr | 47 889 kr | 0 kr | - | 55 860 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 63 538 kr | 157 594 kr | 153 431 kr | 68 549 kr | 143 035 kr | 191 341 kr | 108 404 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 874 128 kr | 1 473 865 kr | 1 346 220 kr | 1 285 156 kr | 1 144 250 kr | 314 632 kr | 346 710 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholms Län, Stockholms kommun registrerades år 2013 och bedriver sedan dess restaurang, catering och cafèverksamhet, craftservice eller kaffeservice, matstyling, receptframtagning, kost och näringsverksamhet, mat och dryckesresor, kokboksframställning samt tv produktion och därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Mari-Lousie A (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Maryloys AB för organisationsnummer?
Maryloys AB har organisationsnummer 556911-4217 (5569114217).
Var ligger Maryloys AB?
Maryloys AB har sin registrerade adress Ringvägen 42, 11867 Stockholm.
Vilken bransch är Maryloys AB verksamt i?
Maryloys AB är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Maryloys AB?
Maryloys AB hade en nettoomsättning på 2 353 509 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Maryloys AB?
Maryloys AB hade i genomsnitt 3 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-11-22
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.