
Jernbro Industrial Services AB
Jernbro Industrial Services AB har organisationsnummer 556912-0149 (5569120149)
Aktiebolag • Org.nr: 556912-0149
Om företaget
Jernbro Industrial Services AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Göteborg. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 33120). Sidoverksamheter inkluderar metallegoarbeten, tillverkning av gruv-, bergbrytnings- och byggmaskiner och tillverkning av diverse övriga specialmaskiner. På Google Maps är verksamheten listad som industrial consultant. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Jernbro Industrial Services AB 1 619 151 000 kr och redovisade ett resultat på -38 130 000 kr. Rörelsemarginalen var -0,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,1 procent). Soliditeten var 27,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,4 procent). Kassalikviditeten var 86,9 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 231,4 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -0,3 procent | 10,1 procent | 1,8 procent till 21,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -2,9 procent | 9,9 procent | 1,0 procent till 21,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 27,9 procent | 52,4 procent | 32,7 procent till 71,9 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 86,9 procent | 231,4 procent | 137,9 procent till 420,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -14,9 procent | 21,3 procent | 1,2 procent till 49,3 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 807 000 kr | 1 318 000 kr | 854 000 kr till 2 059 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 722 000 kr | 557 000 kr | 367 000 kr till 709 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mölndalsvägen 4241263 Göteborg
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Mölndalsvägen 42 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall direkt eller genom hel- eller delägda bolag bedriva näringsverksamhet inom områdena fastighets- och bolagsserviceverksamhet, inkluderande grov- och industri- sanering, huvudsakligen till kunder i den tillverkande industrin, försäljning av driftmedia, ny- och ombyggnationer, tillverkning samt renoveringar och tekniska beredningar av befintliga och nya maskinutrustningar, försäljning och service av pumpar och maskinutrustning för slamteknik och vattenrening, samt inom ramen för denna verksamhet förvärva, äga, förvalta och försälja aktier, andelar, värdepapper, värdepappersrelaterade instrument, företag eller del därav samt förvalta och försälja fastigheter för egen räkning och ävensom bedriva därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Lediga jobb (1)
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 |
|---|---|
| Nettoomsättning | 1 619 151 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 043 000 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 767 725 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 179 724 000 kr |
| Personalkostnader | 647 133 000 kr |
| Avskrivningar | 13 914 000 kr |
| Rörelseresultat | -4 304 000 kr |
| Räntekostnader | 15 240 000 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -47 498 000 kr |
| Bokslutsdispositioner | 9 545 000 kr |
| Skatt | 177 000 kr |
| Årets resultat | -38 130 000 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 |
|---|---|
| Tillgångar | |
| Anläggningstillgångar | 361 754 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 45 626 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 312 424 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 555 096 000 kr |
| Varulager | 153 297 000 kr |
| Kortfristiga fordringar | 393 934 000 kr |
| Kassa och bank | 7 865 000 kr |
| Summa tillgångar | 916 850 000 kr |
| Eget kapital och skulder | |
| Eget kapital | 256 009 000 kr |
| Aktiekapital | 60 000 kr |
| Balanserat resultat | 224 089 000 kr |
| Årets resultat | -38 130 000 kr |
| Obeskattade reserver | 13 215 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 462 239 000 kr |
| Leverantörsskulder | 154 267 000 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 64 778 000 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 916 850 000 kr |
Företrädare
- Daniel B (verkställande direktör)
- Luis P
- Peter S
- Daniel B
- Mikael J
- Jessica M
- Anders S
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Jernbro Industrial Services AB för organisationsnummer?
Jernbro Industrial Services AB har organisationsnummer 556912-0149 (5569120149).
Var ligger Jernbro Industrial Services AB?
Jernbro Industrial Services AB har sin registrerade adress Mölndalsvägen 42, 41263 Göteborg.
Vilken bransch är Jernbro Industrial Services AB verksamt i?
Jernbro Industrial Services AB är registrerat i branschen reparation och underhåll av maskiner enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Jernbro Industrial Services AB?
Jernbro Industrial Services AB hade en nettoomsättning på 1 619 151 000 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Jernbro Industrial Services AB?
Jernbro Industrial Services AB hade i genomsnitt 896 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registrerade namn
- Jernbro Industrial Services AB (Företagsnamn)
- Skövde Industrireparationer (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser tillverkning samt renoveringar och tekniska beredningar av befintliga och nya maskinutrustningar. - Voksab Värme och Kraftverk Service (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser fastighets- och bolags- serviceverksamhet, inkluderande grov- och industrisanering samt tillverkning och reparation av tekniska beredningar av befintliga och nya maskinutrustningar. - Rimard industri (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser fastighets- och bolags- serviceverksamhet, inkluderande grov- och industrisanering samt tillverkning och reparationer av tekniska beredningar av befintliga och nya maskinutrustningar. - Saltec (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser försäljning och service av pumpar och maskinutrustning för slamteknik och vattenrening. - Nordmec i Malmfälten (Särskilt firmanamn)
För den del av verksamheten som avser ny- och ombyggnationer, tillverkning av b.la. byggnadsstommar och svetsade stålstommar.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Göteborg
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Utländska
- Arbetsställen
- 38
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-11-28
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.