Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB

Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB har organisationsnummer 556912-2277 (5569122277)

Aktiebolag • Org.nr: 556912-2277

MåleriarbetenJordbro

Aktivt företagVerksamt sedan 2012Godkänd för F-skattMomsregistreradRegistrerad arbetsgivare

Om företaget

Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Jordbro. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som måleriarbeten enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 43341). Sidoverksamheter inkluderar byggande av bostadshus och andra byggnader, annan övrig specialiserad bygg- och anläggningsverksamhet och skötsel och underhåll av grönytor.

Ekonomi

965 717 krOmsättning
124 784 krÅrets resultat
1Antal anställda
70,5 procentSoliditet

Avser räkenskapsåret 2026.

Omsättningen var i stort sett oförändrad på 965 717 kr räkenskapsåret 2026 (965 327 kr föregående år).

Nyckeltal och jämförelse med branschen

Räkenskapsåret 2026 omsatte Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB 965 717 kr och redovisade ett resultat på 124 784 kr. Rörelsemarginalen var 16,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,8 procent). Soliditeten var 70,5 procent, över branschens median (median 55,2 procent). Kassalikviditeten var 339,2 procent, över branschens median (median 250,1 procent).

Nyckeltal 2026BolagetBranschens medianMittersta hälftenLäge
Rörelsemarginal16,3 procent7,8 procent2,7 procent till 15,9 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Vinstmarginal16,3 procent7,6 procent2,5 procent till 15,8 procentHögre än tre av fyra bolag i branschen
Soliditet70,5 procent55,2 procent34,5 procent till 72,5 procentöver branschens median
Kassalikviditet339,2 procent250,1 procent159,5 procent till 453,1 procentöver branschens median
Avkastning på eget kapital43,3 procent29,7 procent6,0 procent till 60,1 procentöver branschens median
Omsättningstillväxt0,0 procent6,0 procent-13,3 procent till 34,8 procentUnder branschens median
Omsättning per anställd966 000 kr1 069 000 kr778 000 kr till 1 447 000 krUnder branschens median
Personalkostnad per anställd585 000 kr555 000 kr397 000 kr till 694 000 kröver branschens median

Storlek efter omsättning

  • Plats 1 439 av 2 147 aktiebolag inom måleriarbeten.
  • Plats 27 av 41 aktiebolag inom måleriarbeten med säte i Haninge.
  • Plats 1 283 av 2 548 aktiebolag med säte i Haninge.
  • Plats 49 001 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
  • Plats 148 077 av 334 821 aktiebolag i Sverige.

Nyckeltal per år

Nyckeltal20222023202420252026
Rörelsemarginal4,8 procent-0,8 procent8,8 procent2,8 procent16,3 procent
Vinstmarginal4,8 procent-0,7 procent8,9 procent2,9 procent16,3 procent
Soliditet49,9 procent29,9 procent44,2 procent44,7 procent70,5 procent
Kassalikviditet197,5 procent142,2 procent179,1 procent180,8 procent339,2 procent
Avkastning på eget kapital24,0 procent-8,0 procent49,4 procent13,4 procent43,3 procent
Omsättningstillväxt-21,0 procent-29,3 procent22,6 procent-0,4 procent0,0 procent
Omsättning per anställd1 118 000 kr791 000 kr970 000 kr965 000 kr966 000 kr
Personalkostnad per anställd658 000 kr628 000 kr683 000 kr633 000 kr585 000 kr

Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.

Adress

Södra Jordbrovägen 175
13762 Jordbro

Bolag på samma adress

5 andra bolag har Södra Jordbrovägen 175 som registrerad adress.

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva mur- och putsarbeten, kakel- och gjuteriarbeten, utföra mindre snickerier, nybyggnationer och renoveringar, montera öppna spisar samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Bransch

Årsredovisning

Resultaträkning

Post202120222023202420252026
Nettoomsättning1 415 465 kr1 118 446 kr790 812 kr969 601 kr965 327 kr965 717 kr
Övriga rörelseintäkter-----1 kr
Råvaror och förnödenheter----111 483 kr0 kr
Övriga externa kostnader165 813 kr149 436 kr160 439 kr157 644 kr193 644 kr217 774 kr
Personalkostnader672 799 kr657 805 kr628 070 kr683 386 kr632 838 kr585 067 kr
Avskrivningar1 847 kr2 772 kr2 770 kr922 kr0 kr-
Rörelseresultat177 026 kr53 791 kr-5 994 kr85 629 kr27 362 kr157 049 kr
Ränteintäkter--500 kr1 008 kr746 kr671 kr
Räntekostnader77 kr43 kr244 kr200 kr255 kr689 kr
Resultat efter finansiella poster176 949 kr53 748 kr-5 738 kr86 437 kr27 853 kr157 031 kr
Skatt37 882 kr11 266 kr0 kr16 589 kr5 969 kr32 247 kr
Årets resultat139 067 kr42 482 kr-5 738 kr69 848 kr21 884 kr124 784 kr

Balansräkning

Post202120222023202420252026
Tillgångar
Anläggningstillgångar6 464 kr3 692 kr922 kr0 kr0 kr-
Materiella anläggningstillgångar6 464 kr3 692 kr922 kr0 kr0 kr-
Omsättningstillgångar526 683 kr351 392 kr237 696 kr319 937 kr365 051 kr408 352 kr
Kortfristiga fordringar313 945 kr218 377 kr182 652 kr240 430 kr262 144 kr146 558 kr
Kassa och bank212 738 kr133 015 kr55 044 kr79 507 kr102 907 kr261 794 kr
Summa tillgångar533 147 kr355 084 kr238 618 kr319 937 kr365 051 kr408 352 kr
Eget kapital och skulder
Eget kapital234 709 kr177 191 kr71 453 kr141 301 kr163 184 kr287 968 kr
Aktiekapital50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr50 000 kr
Balanserat resultat45 642 kr84 709 kr27 191 kr21 453 kr91 300 kr113 184 kr
Årets resultat139 067 kr42 482 kr-5 738 kr69 848 kr21 884 kr124 784 kr
Kortfristiga skulder298 438 kr177 893 kr167 165 kr178 636 kr201 867 kr120 384 kr
Leverantörsskulder150 669 kr7 813 kr4 555 kr5 760 kr5 769 kr4 681 kr
Skatteskulder---16 589 kr0 kr-
Övriga kortfristiga skulder137 769 kr160 080 kr162 610 kr156 287 kr196 098 kr115 703 kr
Summa eget kapital och skulder533 147 kr355 084 kr238 618 kr319 937 kr365 051 kr408 352 kr

Ur årsredovisningen

Verksamhet
Företaget bedriver verksamhet inom mur- och putsarbeten, kakel- och gjuteriarbeten, mindre snickeriarbeten, nybyggnationer och renoveringar, montera öppna spisar och därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Jordbro.

Företrädare

  • Per S (styrelseledamot)

Undertecknad i Jordbro 2026.

Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.

Händelser

2012-11-29
Registrerat hos Bolagsverket
Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB
2012-11-29
Registrerat hos Skatteverket

Vanliga frågor

Vad har Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB för organisationsnummer?

Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB har organisationsnummer 556912-2277 (5569122277).

Var ligger Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB?

Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB har sin registrerade adress Södra Jordbrovägen 175, 13762 Jordbro.

Vilken bransch är Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB verksamt i?

Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB är registrerat i branschen måleriarbeten enligt SCB:s näringsgrensindelning.

Hur mycket omsätter Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB?

Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB hade en nettoomsättning på 965 717 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Hur många anställda har Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB?

Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.

Föreslår Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB någon utdelning?

Styrelsen i Art Deco Mur- och Putsdesign PS AB föreslog en utdelning på 100 000 kr för räkenskapsåret 2026.

Registreringar och storlek

Säteskommun
Haninge
Län
Stockholms län
Ägarkategori
Privat svenskt utan koncern
F-skatt
Godkänd
Moms
Registrerad
Arbetsgivare
Registrerad

Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

Grundläggande information

Registrerat
2012-11-29
Status
Verksam

Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.

Näringslivsregistret.se är en privat informationstjänst och har ingen koppling till myndigheter.

Data från: Bolagsverket, Scb • Senast hämtad: 2026-11-02

Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.

🌸 Söndagsrosa: näringslivsregistret.se byter färg på söndagar