F&L FashionLifestyle AB
F&L FashionLifestyle AB har organisationsnummer 556912-2426
Aktiebolag • Org.nr: 556912-2426
Provisionshandel med textilier, kläder, pälsvaror, skodon och lädervarorStockholm
Om företaget
F&L FashionLifestyle AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2012 och har 14 års erfarenhet i branschen. Huvudverksamheten klassificeras som provisionshandel med textilier, kläder, pälsvaror, skodon och lädervaror enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46160). Sidoverksamheter inkluderar uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler och konsultverksamhet avseende företags organisation.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 36 procent till 970 695 kr räkenskapsåret 2025 (1 510 994 kr föregående år).
Adress
Hammarby Alle`912032 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva agenturverksamhet inom modebranschen vad gäller kläder, skor, smycken, fritids-sportartiklar, konfektion, accessoarer och inredning. Samt även sponsring och marknadsföring samt förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Utveckla och planera för nyetableringar, konsultverksamhet i samband med uppstartande av butiker. Bolaget bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 378 772 kr | 1 842 985 kr | 2 342 338 kr | 1 638 232 kr | 1 984 301 kr | 1 510 994 kr | 970 695 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 31 200 kr | 31 173 kr | 25 000 kr | 0 kr | - | - | 48 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 505 613 kr | 766 695 kr | 934 148 kr | 417 790 kr | 933 668 kr | 739 009 kr | 340 268 kr |
| Övriga externa kostnader | 649 913 kr | 589 889 kr | 705 033 kr | 864 484 kr | 794 257 kr | 786 577 kr | 793 607 kr |
| Personalkostnader | 459 855 kr | 126 096 kr | 462 209 kr | 260 217 kr | 218 275 kr | 102 401 kr | 59 236 kr |
| Avskrivningar | 34 460 kr | 34 460 kr | 35 931 kr | 17 050 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 263 573 kr | 246 677 kr | 229 998 kr | 78 691 kr | 38 101 kr | -116 993 kr | -222 948 kr |
| Ränteintäkter | 0 kr | - | 3 080 kr | 0 kr | 344 kr | 142 kr | 3 kr |
| Räntekostnader | 23 511 kr | 12 046 kr | 1 742 kr | 98 kr | 3 507 kr | 6 532 kr | 10 014 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 240 062 kr | 234 631 kr | 231 336 kr | 78 593 kr | 34 938 kr | -123 383 kr | -232 959 kr |
| Bokslutsdispositioner | -80 000 kr | 100 000 kr | 0 kr | - | 100 000 kr | 50 000 kr | 80 000 kr |
| Skatt | 54 001 kr | 249 487 kr | 73 974 kr | 49 965 kr | 74 040 kr | 24 565 kr | 2 305 kr |
| Årets resultat | 106 061 kr | 85 144 kr | 157 362 kr | 28 628 kr | 60 898 kr | -97 948 kr | -155 264 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 87 441 kr | 52 981 kr | 17 050 kr | 0 kr | - | - | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 87 441 kr | 52 981 kr | 17 050 kr | 0 kr | - | - | - |
| Omsättningstillgångar | 2 010 913 kr | 1 314 117 kr | 1 050 027 kr | 996 090 kr | 986 268 kr | 752 178 kr | 286 536 kr |
| Varulager | 1 043 526 kr | 650 432 kr | 210 000 kr | 210 000 kr | 75 000 kr | 75 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 962 387 kr | 578 990 kr | 683 468 kr | 346 745 kr | 702 919 kr | 504 210 kr | 23 715 kr |
| Kassa och bank | 5 000 kr | 84 695 kr | 156 559 kr | 439 345 kr | 208 349 kr | 172 968 kr | 262 821 kr |
| Summa tillgångar | 2 098 354 kr | 1 367 098 kr | 1 067 077 kr | 996 090 kr | 986 268 kr | 752 178 kr | 286 536 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 244 196 kr | 229 339 kr | 386 701 kr | 415 329 kr | 476 228 kr | 378 280 kr | 223 016 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 88 135 kr | 94 195 kr | 179 339 kr | 336 701 kr | 365 330 kr | 426 228 kr | 328 280 kr |
| Årets resultat | 106 061 kr | 85 144 kr | 157 362 kr | 28 628 kr | 60 898 kr | -97 948 kr | -155 264 kr |
| Obeskattade reserver | 330 000 kr | 230 000 kr | 230 000 kr | 230 000 kr | 130 000 kr | 80 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 268 823 kr | 907 759 kr | 450 376 kr | 350 761 kr | 380 040 kr | 293 898 kr | 63 520 kr |
| Leverantörsskulder | 420 601 kr | 541 936 kr | 264 909 kr | 0 kr | 31 097 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 1 113 kr | 66 414 kr | 16 112 kr | 50 074 kr | 47 106 kr | 40 403 kr | 41 202 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | -12 283 kr | 115 296 kr | 169 355 kr | 300 687 kr | 301 837 kr | 253 495 kr | 22 318 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 098 354 kr | 1 367 098 kr | 1 067 077 kr | 996 090 kr | 986 268 kr | 752 178 kr | 286 536 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm registrerades år 2012 och bedriver sedan dess agenturverksamhet inom modebranschen vad gäller kläder, skor, smycken, fritids-sportartiklar, konfektion, accessoarer och inredning. Samt även sponsring och marknadsföring samt förvaltning av fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet. Utveckla och planera för nyetableringar, konsultverksamhet i samband med uppstartande av butiker. Bolaget bedriva handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Företrädare
- Anders R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-11-29
- Status
- Verksam