KC Kroppshälsa AB
KC Kroppshälsa AB har organisationsnummer 556912-3036 (5569123036)
Aktiebolag • Org.nr: 556912-3036
Om företaget
KC Kroppshälsa AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Nacka. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96230). Sidoverksamheter inkluderar stödverksamhet avseende husdjursskötsel och annan varuhus- eller stormarknadshandel.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 13 procent till 623 686 kr räkenskapsåret 2025 (550 380 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte KC Kroppshälsa AB 623 686 kr och redovisade ett resultat på 110 065 kr. Rörelsemarginalen var 22,6 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 4,4 procent). Soliditeten var 68,6 procent, över branschens median (median 55,1 procent). Kassalikviditeten var 308,3 procent, över branschens median (median 223,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 22,6 procent | 4,4 procent | -2,8 procent till 15,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 22,6 procent | 4,4 procent | -2,9 procent till 15,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 68,6 procent | 55,1 procent | 29,5 procent till 77,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 308,3 procent | 223,5 procent | 113,8 procent till 441,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 35,7 procent | 8,9 procent | -14,6 procent till 36,1 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | 13,3 procent | 1,3 procent | -12,8 procent till 15,6 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 624 000 kr | 621 000 kr | 362 000 kr till 1 011 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 260 000 kr | 332 000 kr | 139 000 kr till 530 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 692 av 1 622 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu.
- Plats 12 av 21 aktiebolag inom dagspa, bastu och ångbastu med säte i Nacka.
- Plats 2 325 av 4 780 aktiebolag med säte i Nacka.
- Plats 59 229 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 178 118 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -63,1 procent | -26,1 procent | 26,9 procent | 49,3 procent | 22,6 procent |
| Vinstmarginal | -63,1 procent | -26,1 procent | 27,0 procent | 49,4 procent | 22,6 procent |
| Soliditet | 15,6 procent | 24,6 procent | 67,7 procent | 54,1 procent | 68,6 procent |
| Kassalikviditet | 78,8 procent | 79,2 procent | 254,9 procent | 191,5 procent | 308,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | -338,5 procent | -261,1 procent | 76,5 procent | 127,0 procent | 35,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -52,9 procent | 85,0 procent | 20,3 procent | -8,6 procent | 13,3 procent |
| Omsättning per anställd | 270 000 kr | 500 000 kr | 602 000 kr | 550 000 kr | 624 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 270 000 kr | 367 000 kr | 160 000 kr | 41 000 kr | 260 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Barnhemsvägen 1113146 Nacka
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Barnhemsvägen 11 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Verksamhet inom friskvård och kroppshälsa för människor och djur. Konsultverksamhet och rådgivning inom friskvård och hälsa.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 776 744 kr | 574 084 kr | 270 466 kr | 500 277 kr | 602 057 kr | 550 380 kr | 623 686 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 112 kr | 146 106 kr | 133 806 kr | 8 750 kr | 0 kr | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | 0 kr | - | 47 300 kr | 14 000 kr | 0 kr | - | 429 kr |
| Övriga externa kostnader | 295 802 kr | 272 419 kr | 229 442 kr | 225 667 kr | 249 401 kr | 210 502 kr | 190 463 kr |
| Personalkostnader | 510 421 kr | 467 313 kr | 270 286 kr | 367 073 kr | 160 017 kr | 40 563 kr | 260 333 kr |
| Avskrivningar | - | - | 24 292 kr | 26 500 kr | 26 500 kr | 26 500 kr | 29 609 kr |
| Rörelseresultat | -40 566 kr | -33 018 kr | -170 589 kr | -130 474 kr | 161 983 kr | 271 581 kr | 141 070 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 20 kr | 34 kr | 327 kr | 439 kr | -1 kr |
| Räntekostnader | 47 kr | 8 779 kr | 20 kr | 3 kr | -53 kr | 60 kr | 9 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -40 613 kr | -41 797 kr | -170 589 kr | -130 443 kr | 162 363 kr | 271 960 kr | 141 060 kr |
| Skatt | -416 kr | 0 kr | - | - | - | 19 613 kr | 30 995 kr |
| Årets resultat | -40 197 kr | -41 797 kr | -170 589 kr | -130 443 kr | 162 363 kr | 252 347 kr | 110 065 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | 108 208 kr | 81 708 kr | 55 208 kr | 44 254 kr | 14 645 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | - | - | 108 208 kr | 81 708 kr | 55 208 kr | 44 254 kr | 14 645 kr |
| Omsättningstillgångar | 539 522 kr | 512 207 kr | 214 638 kr | 120 944 kr | 258 520 kr | 323 093 kr | 435 273 kr |
| Kortfristiga fordringar | 75 126 kr | 58 939 kr | 57 612 kr | 20 454 kr | 21 352 kr | 42 528 kr | 42 103 kr |
| Kassa och bank | 464 396 kr | 453 268 kr | 157 026 kr | 100 490 kr | 237 168 kr | 280 565 kr | 393 170 kr |
| Summa tillgångar | 539 522 kr | 512 207 kr | 322 846 kr | 202 652 kr | 313 728 kr | 367 347 kr | 449 918 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 154 778 kr | 112 982 kr | 50 393 kr | 49 950 kr | 212 313 kr | 198 660 kr | 308 725 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 144 975 kr | 104 779 kr | 170 982 kr | 130 393 kr | -50 kr | -103 687 kr | 148 660 kr |
| Årets resultat | -40 197 kr | -41 797 kr | -170 589 kr | -130 443 kr | 162 363 kr | 252 347 kr | 110 065 kr |
| Kortfristiga skulder | 384 744 kr | 399 225 kr | 272 453 kr | 152 702 kr | 101 415 kr | 168 687 kr | 141 193 kr |
| Leverantörsskulder | 243 kr | 0 kr | 2 146 kr | 309 kr | 8 466 kr | 7 763 kr | 0 kr |
| Skatteskulder | -26 884 kr | -26 884 kr | -26 884 kr | -26 884 kr | -26 884 kr | 19 613 kr | 30 996 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 325 748 kr | 345 264 kr | 233 699 kr | 129 386 kr | 90 457 kr | 127 657 kr | 74 329 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 539 522 kr | 512 207 kr | 322 846 kr | 202 652 kr | 313 728 kr | 367 347 kr | 449 918 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget startades 2012 och bedriver verksamhet inom friskvård och kroppshälsa för människor och djur. Konsultverksamhet och rådgivning inom friskvård och hälsa. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Karin Elisabeth C
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har KC Kroppshälsa AB för organisationsnummer?
KC Kroppshälsa AB har organisationsnummer 556912-3036 (5569123036).
Var ligger KC Kroppshälsa AB?
KC Kroppshälsa AB har sin registrerade adress Barnhemsvägen 11, 13146 Nacka.
Vilken bransch är KC Kroppshälsa AB verksamt i?
KC Kroppshälsa AB är registrerat i branschen dagspa, bastu och ångbastu enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter KC Kroppshälsa AB?
KC Kroppshälsa AB hade en nettoomsättning på 623 686 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har KC Kroppshälsa AB?
KC Kroppshälsa AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Nacka
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-11-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.