Au Care AB
Au Care AB har organisationsnummer 556912-7581 (5569127581)
Aktiebolag • Org.nr: 556912-7581
Om företaget
Au Care AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Broby. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86221).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2024.
Omsättningen minskade 67 procent till 102 545 kr räkenskapsåret 2024 (307 068 kr föregående år).
Nettomsättning avviker mot föregående år på grund av minskad möjlighet till flexibel uthyrning.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2024 omsatte Au Care AB 102 545 kr och redovisade ett resultat på -31 067 kr. Rörelsemarginalen var -37,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 46,0 procent). Soliditeten var 93,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 68,4 procent). Kassalikviditeten var 368,5 procent, över branschens median (median 352,4 procent).
| Nyckeltal 2024 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -37,0 procent | 46,0 procent | 18,0 procent till 77,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -30,3 procent | 48,5 procent | 19,4 procent till 79,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 93,9 procent | 68,4 procent | 51,8 procent till 83,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 368,5 procent | 352,4 procent | 226,7 procent till 662,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -1,9 procent | 30,7 procent | 1,7 procent till 67,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -66,6 procent | -8,7 procent | -46,2 procent till 16,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 103 000 kr | 675 000 kr | 284 000 kr till 1 250 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 103 000 kr | 271 000 kr | 34 000 kr till 721 000 kr | Under branschens median |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 4,4 procent | -26,7 procent | 57,6 procent | -37,7 procent | -37,0 procent |
| Vinstmarginal | -1,1 procent | -26,7 procent | 71,8 procent | -23,6 procent | -30,3 procent |
| Soliditet | 88,0 procent | 86,2 procent | 84,8 procent | 83,3 procent | 93,9 procent |
| Kassalikviditet | 184,1 procent | 120,0 procent | 186,9 procent | 144,4 procent | 368,5 procent |
| Avkastning på eget kapital | -0,5 procent | -8,5 procent | 13,5 procent | -4,3 procent | -1,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 22,5 procent | -29,7 procent | -23,7 procent | -17,1 procent | -66,6 procent |
| Omsättning per anställd | - | 486 000 kr | 371 000 kr | 307 000 kr | 103 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | 588 000 kr | 115 000 kr | 386 000 kr | 103 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
C/o Lena Malm, Lille Mats väg 6c/o Christer Rosqvist
28940 Broby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva vårdverksamhet, personaluthyrning inom vårdområdet samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 564 464 kr | 691 336 kr | 485 705 kr | 370 519 kr | 307 068 kr | 102 545 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 60 201 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 45 844 kr | 36 896 kr | 27 958 kr | 41 930 kr | 36 892 kr | 37 995 kr |
| Personalkostnader | 661 634 kr | 623 996 kr | 587 572 kr | 115 073 kr | 385 804 kr | 102 506 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | -82 813 kr | 30 444 kr | -129 825 kr | 213 516 kr | -115 628 kr | -37 956 kr |
| Ränteintäkter | 685 kr | 688 kr | 7 kr | 1 724 kr | 4 942 kr | 6 889 kr |
| Räntekostnader | 1 721 kr | 625 kr | 0 kr | 1 310 kr | 656 kr | 0 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -52 656 kr | -7 936 kr | -129 818 kr | 265 910 kr | -72 589 kr | -31 067 kr |
| Bokslutsdispositioner | 99 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Skatt | 10 725 kr | 0 kr | - | 27 035 kr | 0 kr | - |
| Årets resultat | 35 619 kr | -7 936 kr | -129 818 kr | 238 875 kr | -72 589 kr | -31 067 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 1 540 964 kr | 1 464 820 kr | 1 476 820 kr | 1 490 800 kr | 1 541 775 kr | 1 369 534 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 540 964 kr | 1 464 820 kr | 1 476 820 kr | 1 490 800 kr | 1 541 775 kr | 1 369 534 kr |
| Omsättningstillgångar | 380 391 kr | 417 505 kr | 293 038 kr | 588 921 kr | 488 909 kr | 399 950 kr |
| Kortfristiga fordringar | 190 995 kr | 298 769 kr | 161 982 kr | 171 532 kr | 142 202 kr | 179 703 kr |
| Kassa och bank | 189 396 kr | 118 736 kr | 131 056 kr | 417 389 kr | 346 707 kr | 220 247 kr |
| Summa tillgångar | 1 921 355 kr | 1 882 325 kr | 1 769 858 kr | 2 079 721 kr | 2 030 684 kr | 1 769 484 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 663 468 kr | 1 655 532 kr | 1 525 715 kr | 1 764 590 kr | 1 692 001 kr | 1 660 935 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 577 849 kr | 1 613 468 kr | 1 605 533 kr | 1 475 715 kr | 1 714 590 kr | 1 642 002 kr |
| Årets resultat | 35 619 kr | -7 936 kr | -129 818 kr | 238 875 kr | -72 589 kr | -31 067 kr |
| Obeskattade reserver | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Kortfristiga skulder | 257 887 kr | 226 793 kr | 244 143 kr | 315 131 kr | 338 683 kr | 108 549 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 23 075 kr | 28 435 kr | 25 588 kr | 26 850 kr |
| Skatteskulder | 10 725 kr | 0 kr | - | 27 035 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 222 161 kr | 201 793 kr | 196 068 kr | 234 661 kr | 288 095 kr | 56 699 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 921 355 kr | 1 882 325 kr | 1 769 858 kr | 2 079 721 kr | 2 030 684 kr | 1 769 484 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver hyrläkarverksamhet samt förvaltning av värdepapper. Företaget har sitt säte i Östra Göinge.
Företrädare
- Christer R
Undertecknad i Broby.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Au Care AB för organisationsnummer?
Au Care AB har organisationsnummer 556912-7581 (5569127581).
Var ligger Au Care AB?
Au Care AB har sin registrerade adress C/o Lena Malm, Lille Mats väg 6, 28940 Broby.
Vilken bransch är Au Care AB verksamt i?
Au Care AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Au Care AB?
Au Care AB hade en nettoomsättning på 102 545 kr räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Au Care AB?
Au Care AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2024 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östra Göinge
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-12-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.