PizzaExpress Akalla Aktiebolag
PizzaExpress Akalla Aktiebolag har organisationsnummer 556912-8274 (5569128274)
Aktiebolag • Org.nr: 556912-8274
Om företaget
PizzaExpress Akalla Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Danderyd. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som restaurangverksamhet enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56110).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 42 procent till 1 062 314 kr räkenskapsåret 2025 (1 838 819 kr föregående år).
.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte PizzaExpress Akalla Aktiebolag 1 062 314 kr och redovisade ett resultat på 316 879 kr. Rörelsemarginalen var 34,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,3 procent). Soliditeten var 51,2 procent, över branschens median (median 39,4 procent). Kassalikviditeten var 507,2 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 140,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 34,3 procent | 3,3 procent | -2,3 procent till 10,7 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 34,0 procent | 3,0 procent | -2,5 procent till 10,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 51,2 procent | 39,4 procent | 12,1 procent till 68,3 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 507,2 procent | 140,2 procent | 65,5 procent till 311,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 80,7 procent | 13,1 procent | -9,7 procent till 51,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -42,2 procent | 2,8 procent | -8,7 procent till 18,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 848 av 9 671 aktiebolag inom restaurangverksamhet.
- Plats 1 294 av 1 927 aktiebolag inom restaurangverksamhet med säte i Stockholm.
- Plats 25 884 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 46 398 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 140 254 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -9,8 procent | 2,5 procent | -7,4 procent | 4,2 procent | 34,3 procent |
| Vinstmarginal | -11,0 procent | 1,5 procent | -8,6 procent | 1,4 procent | 34,0 procent |
| Soliditet | 4,8 procent | 10,6 procent | 6,8 procent | 9,6 procent | 51,2 procent |
| Kassalikviditet | 179,8 procent | 173,1 procent | 167,1 procent | 266,9 procent | 507,2 procent |
| Avkastning på eget kapital | -976,5 procent | 54,2 procent | -429,6 procent | 34,1 procent | 80,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 3,7 procent | 16,4 procent | -36,4 procent | -26,3 procent | -42,2 procent |
| Omsättning per anställd | 843 000 kr | 785 000 kr | - | - | - |
| Personalkostnad per anställd | 374 000 kr | 326 000 kr | - | - | - |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Mörbylund 17c/o c/o Solimani
18230 Danderyd
Bolag på samma adress
Ett annat bolag har Mörbylund 17 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva bakning och försäljning av pizza, avhämtning och hemkörning samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva administration, marknadsföring, faktura- och telefoniser- vice.
Bransch
- 56110RestaurangverksamhetHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 251 516 kr | 3 373 230 kr | 3 927 362 kr | 2 495 614 kr | 1 838 819 kr | 1 062 314 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 348 kr | 34 802 kr | 0 kr | 279 783 kr | 188 520 kr | 357 968 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 750 138 kr | 1 043 164 kr | 1 160 328 kr | - | - | - |
| Övriga externa kostnader | 1 521 557 kr | 1 181 654 kr | 1 018 090 kr | 899 608 kr | 789 437 kr | 649 083 kr |
| Personalkostnader | 1 620 115 kr | 1 496 030 kr | 1 631 577 kr | 1 233 006 kr | 521 354 kr | 1 200 kr |
| Avskrivningar | 18 980 kr | 18 980 kr | 18 980 kr | 9 256 kr | 9 256 kr | 27 768 kr |
| Rörelseresultat | -657 926 kr | -331 796 kr | 98 387 kr | -183 551 kr | 76 926 kr | 364 799 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 1 kr | 992 kr | 57 kr | 0 kr |
| Räntekostnader | 9 054 kr | 9 933 kr | 56 947 kr | 31 941 kr | 51 183 kr | 3 476 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -666 980 kr | -341 729 kr | 41 441 kr | -214 500 kr | 25 800 kr | 361 323 kr |
| Skatt | 0 kr | - | - | - | - | 44 444 kr |
| Årets resultat | -666 980 kr | -341 729 kr | 41 441 kr | -214 500 kr | 25 800 kr | 316 879 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 37 960 kr | 18 980 kr | 35 000 kr | 72 024 kr | 62 768 kr | 35 000 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 37 960 kr | 18 980 kr | 0 kr | 37 024 kr | 27 768 kr | 0 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | 35 000 kr | 35 000 kr | 35 000 kr | 35 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 642 437 kr | 709 899 kr | 686 477 kr | 665 180 kr | 724 791 kr | 731 392 kr |
| Varulager | 53 202 kr | 81 624 kr | 64 102 kr | 29 102 kr | 29 102 kr | 0 kr |
| Kortfristiga fordringar | 561 723 kr | 585 058 kr | 611 209 kr | 616 477 kr | 680 010 kr | 699 256 kr |
| Kassa och bank | 27 512 kr | 43 217 kr | 11 166 kr | 19 601 kr | 15 679 kr | 32 136 kr |
| Summa tillgångar | 680 397 kr | 728 879 kr | 721 477 kr | 737 204 kr | 787 559 kr | 766 392 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 51 724 kr | 34 994 kr | 76 435 kr | 49 935 kr | 75 735 kr | 392 614 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 668 704 kr | 326 723 kr | -15 006 kr | 214 435 kr | -65 kr | 25 735 kr |
| Årets resultat | -666 980 kr | -341 729 kr | 41 441 kr | -214 500 kr | 25 800 kr | 316 879 kr |
| Kortfristiga skulder | 491 022 kr | 349 370 kr | 359 582 kr | 380 692 kr | 260 615 kr | 144 201 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | - | - | 46 741 kr | 46 741 kr |
| Skatteskulder | 33 800 kr | 0 kr | 8 347 kr | 18 382 kr | 8 348 kr | 8 348 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 443 722 kr | 327 922 kr | 337 735 kr | 348 811 kr | 191 026 kr | 74 610 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 680 397 kr | 728 879 kr | 721 477 kr | 737 204 kr | 787 559 kr | 766 392 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver restaurangverksamhet i form av Pizzeria. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företaget har under slutet av året sålt rörelsen och bedriver därefter ingen verksamhet i bolaget
Företrädare
- Amir S
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har PizzaExpress Akalla Aktiebolag för organisationsnummer?
PizzaExpress Akalla Aktiebolag har organisationsnummer 556912-8274 (5569128274).
Var ligger PizzaExpress Akalla Aktiebolag?
PizzaExpress Akalla Aktiebolag har sin registrerade adress Mörbylund 17, 18230 Danderyd.
Vilken bransch är PizzaExpress Akalla Aktiebolag verksamt i?
PizzaExpress Akalla Aktiebolag är registrerat i branschen restaurangverksamhet enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter PizzaExpress Akalla Aktiebolag?
PizzaExpress Akalla Aktiebolag hade en nettoomsättning på 1 062 314 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-12-03
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.