Seven Doors Holding AB
Seven Doors Holding AB har organisationsnummer 556913-0163 (5569130163)
Aktiebolag • Org.nr: 556913-0163
Uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångarLandskrona
Om företaget
Seven Doors Holding AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Landskrona. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 77390). Företaget bedriver även verksamhet inom dagspa, bastu och ångbastu.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 17 procent till 403 000 kr räkenskapsåret 2025 (343 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Seven Doors Holding AB 403 000 kr och redovisade ett resultat på -61 946 kr. Rörelsemarginalen var -15,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 9,9 procent). Soliditeten var 52,3 procent, under branschens median (median 54,8 procent). Kassalikviditeten var 209,7 procent, över branschens median (median 208,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -15,1 procent | 9,9 procent | -1,6 procent till 28,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -15,4 procent | 10,5 procent | -1,8 procent till 29,1 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 52,3 procent | 54,8 procent | 23,4 procent till 83,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 209,7 procent | 208,1 procent | 92,6 procent till 580,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -95,3 procent | 2,7 procent | -5,0 procent till 24,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 17,5 procent | 1,7 procent | -24,6 procent till 28,0 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 403 000 kr | 1 096 000 kr | 534 000 kr till 2 346 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 359 000 kr | 413 000 kr | 146 000 kr till 660 000 kr | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 295 av 644 aktiebolag inom uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar.
- Plats 2 av 3 aktiebolag inom uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar med säte i Landskrona.
- Plats 585 av 904 aktiebolag med säte i Landskrona.
- Plats 23 448 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 200 816 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 1,5 procent | -15,1 procent |
| Vinstmarginal | 10,8 procent | -15,4 procent |
| Soliditet | 64,7 procent | 52,3 procent |
| Kassalikviditet | 283,6 procent | 209,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 29,0 procent | -95,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 17,5 procent |
| Omsättning per anställd | 343 000 kr | 403 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 242 000 kr | 359 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stenorsvägen 4326141 Landskrona
Bolag på samma adress
6 andra bolag har Stenorsvägen 43 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva holdingverksamhet samt konsultverksamhet inom friskvårdsverksamhet, gym- och motionscenter samt bedriva handel och förvaltning av värdepapper av tillhörande verksamhet. Samt bedriva handel och förvaltning av värdepapper.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 342 952 kr | 403 454 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 500 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 97 640 kr | 102 287 kr |
| Personalkostnader | 241 845 kr | 358 905 kr |
| Rörelseresultat | 4 988 kr | -61 016 kr |
| Räntekostnader | 546 kr | 930 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 36 834 kr | -61 946 kr |
| Årets resultat | 36 834 kr | -61 946 kr |
Balansräkning
| Post | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Tillgångar | ||
| Anläggningstillgångar | 2 kr | 2 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 kr | 2 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 196 086 kr | 124 271 kr |
| Kortfristiga fordringar | 48 kr | 0 kr |
| Kassa och bank | 196 038 kr | 124 271 kr |
| Summa tillgångar | 196 088 kr | 124 273 kr |
| Eget kapital och skulder | ||
| Eget kapital | 126 955 kr | 65 009 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 40 121 kr | 76 955 kr |
| Årets resultat | 36 834 kr | -61 946 kr |
| Kortfristiga skulder | 69 133 kr | 59 264 kr |
| Leverantörsskulder | 9 199 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 44 934 kr | 44 264 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 196 088 kr | 124 273 kr |
Företrädare
- Mats C (styrelseledamot)
Undertecknad i Landskrona 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Seven Doors Holding AB för organisationsnummer?
Seven Doors Holding AB har organisationsnummer 556913-0163 (5569130163).
Var ligger Seven Doors Holding AB?
Seven Doors Holding AB har sin registrerade adress Stenorsvägen 43, 26141 Landskrona.
Vilken bransch är Seven Doors Holding AB verksamt i?
Seven Doors Holding AB är registrerat i branschen uthyrning och leasing av diverse övrig utrustning samt diverse övriga maskiner och materiella tillgångar enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Seven Doors Holding AB?
Seven Doors Holding AB hade en nettoomsättning på 403 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Seven Doors Holding AB?
Seven Doors Holding AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Landskrona
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-12-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.