Kamara for President AB
Kamara for President AB har organisationsnummer 556915-7794 (5569157794)
Aktiebolag • Org.nr: 556915-7794
Om företaget
Kamara for President AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2012. Huvudverksamheten klassificeras som dataprogrammering enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 62100).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 9 procent till 1 207 168 kr räkenskapsåret 2025 (1 326 287 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Kamara for President AB 1 207 168 kr och redovisade ett resultat på 809 177 kr. Rörelsemarginalen var 97,8 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,5 procent). Soliditeten var 50,2 procent, under branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 600,8 procent, över branschens median (median 330,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 97,8 procent | 21,5 procent | 3,6 procent till 38,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 84,5 procent | 22,4 procent | 3,9 procent till 39,4 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 50,2 procent | 67,2 procent | 43,8 procent till 88,1 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 600,8 procent | 330,7 procent | 172,9 procent till 706,8 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 57,3 procent | 15,3 procent | -6,0 procent till 50,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -9,0 procent | -1,5 procent | -27,5 procent till 16,2 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 207 000 kr | 1 143 000 kr | 545 000 kr till 1 601 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 000 kr | 714 000 kr | 362 000 kr till 906 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 4 813 av 12 514 aktiebolag inom dataprogrammering.
- Plats 223 av 618 aktiebolag inom dataprogrammering med säte i Malmö.
- Plats 4 186 av 11 264 aktiebolag med säte i Malmö.
- Plats 14 896 av 39 466 aktiebolag i Skåne län.
- Plats 129 428 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 58,7 procent | 76,3 procent | 69,2 procent | 80,1 procent | 97,8 procent |
| Vinstmarginal | 57,3 procent | 69,6 procent | 63,9 procent | 72,4 procent | 84,5 procent |
| Soliditet | 47,5 procent | 47,3 procent | 46,8 procent | 44,5 procent | 50,2 procent |
| Kassalikviditet | 488,8 procent | 1176,7 procent | 203,0 procent | 1150,8 procent | 600,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 92,8 procent | 24,4 procent | 92,9 procent | 93,8 procent | 57,3 procent |
| Omsättningstillväxt | -6,6 procent | -80,1 procent | 352,4 procent | 3,5 procent | -9,0 procent |
| Omsättning per anställd | 1 425 000 kr | 283 000 kr | 1 281 000 kr | 1 326 000 kr | 1 207 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 496 000 kr | 56 000 kr | 342 000 kr | 233 000 kr | 1 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torkel Knutssonsgatan 31c/o Martin Kamara Brunson
11849 Stockholm
Bolag på samma adress
5 andra bolag har Torkel Knutssonsgatan 31 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom mjukvaruutveckling med fokus på webb och mobil.
Bransch
- 62100DataprogrammeringHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 525 682 kr | 1 424 505 kr | 283 225 kr | 1 281 404 kr | 1 326 287 kr | 1 207 168 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 6 111 kr | 48 699 kr | 4 003 kr | 10 107 kr | 3 557 kr | 2 785 kr |
| Övriga externa kostnader | 29 622 kr | 44 446 kr | 6 571 kr | 42 896 kr | 27 791 kr | 22 045 kr |
| Personalkostnader | 852 558 kr | 495 812 kr | 56 315 kr | 341 692 kr | 232 537 kr | 1 482 kr |
| Rörelseresultat | 637 391 kr | 835 548 kr | 216 237 kr | 886 709 kr | 1 062 402 kr | 1 180 856 kr |
| Ränteintäkter | 712 kr | 428 kr | 20 430 kr | 124 kr | 122 kr | 325 kr |
| Räntekostnader | 33 148 kr | 19 491 kr | 39 556 kr | 68 557 kr | 101 723 kr | 160 529 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 604 955 kr | 816 485 kr | 197 111 kr | 818 276 kr | 960 801 kr | 1 020 652 kr |
| Skatt | 129 870 kr | 175 929 kr | 41 162 kr | 168 563 kr | 199 239 kr | 211 475 kr |
| Årets resultat | 475 085 kr | 640 556 kr | 155 949 kr | 649 713 kr | 761 562 kr | 809 177 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 117 344 kr | 617 344 kr | 604 686 kr | 861 746 kr | 834 102 kr | 836 302 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 67 344 kr | 67 344 kr | 67 344 kr | 67 344 kr | 67 344 kr | 67 344 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 000 kr | 550 000 kr | 537 342 kr | 794 402 kr | 766 758 kr | 768 958 kr |
| Omsättningstillgångar | 917 745 kr | 836 589 kr | 749 791 kr | 634 218 kr | 987 896 kr | 1 973 796 kr |
| Kortfristiga fordringar | 371 896 kr | 262 701 kr | 83 kr | 0 kr | - | 171 691 kr |
| Kassa och bank | 545 849 kr | 573 888 kr | 749 708 kr | 634 218 kr | 987 896 kr | 1 802 105 kr |
| Summa tillgångar | 1 035 089 kr | 1 453 933 kr | 1 354 477 kr | 1 495 964 kr | 1 821 998 kr | 2 810 098 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 525 085 kr | 690 556 kr | 640 201 kr | 699 712 kr | 811 562 kr | 1 411 189 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 0 kr | 0 kr | 434 252 kr | -1 kr | 0 kr | 552 012 kr |
| Årets resultat | 475 085 kr | 640 556 kr | 155 949 kr | 649 713 kr | 761 562 kr | 809 177 kr |
| Kortfristiga skulder | 190 827 kr | 171 158 kr | 63 722 kr | 312 366 kr | 85 847 kr | 328 549 kr |
| Skatteskulder | - | 14 284 kr | 47 761 kr | 227 092 kr | 85 847 kr | 128 824 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 190 827 kr | 156 874 kr | 15 961 kr | 85 274 kr | 0 kr | 199 725 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 035 089 kr | 1 453 933 kr | 1 354 477 kr | 1 495 964 kr | 1 821 998 kr | 2 810 098 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget bedriver konsultverksamhet inom mjukvaruutveckling med fokus på webb och mobil. Bolaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Martin Santiki Gunnar K (styrelseledamot och verkställande direktör)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Kamara for President AB för organisationsnummer?
Kamara for President AB har organisationsnummer 556915-7794 (5569157794).
Var ligger Kamara for President AB?
Kamara for President AB har sin registrerade adress Torkel Knutssonsgatan 31, 11849 Stockholm.
Vilken bransch är Kamara for President AB verksamt i?
Kamara for President AB är registrerat i branschen dataprogrammering enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Kamara for President AB?
Kamara for President AB hade en nettoomsättning på 1 207 168 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Kamara for President AB?
Kamara for President AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Kamara for President AB någon utdelning?
Styrelsen i Kamara for President AB föreslog en utdelning på 322 400 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Malmö
- Län
- Skåne län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2012-12-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.