Telma AB
Telma AB har organisationsnummer 556918-2982 (5569182982)
Aktiebolag • Org.nr: 556918-2982
Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhusBilldal
Om företaget
Telma AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Billdal. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86222).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 1 procent till 1 513 708 kr räkenskapsåret 2025 (1 501 828 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Telma AB 1 513 708 kr och redovisade ett resultat på 204 773 kr. Rörelsemarginalen var 13,5 procent, under branschens median (median 35,1 procent). Soliditeten var 100,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 71,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 13,5 procent | 35,1 procent | 11,4 procent till 68,7 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 13,5 procent | 38,3 procent | 12,7 procent till 73,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 100,0 procent | 71,5 procent | 52,0 procent till 87,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 304,7 procent | 24,3 procent | 0,2 procent till 61,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 0,8 procent | -3,6 procent | -35,8 procent till 18,8 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 514 000 kr | 859 000 kr | 273 000 kr till 1 549 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 1 161 000 kr | 421 000 kr | 51 000 kr till 781 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 414 av 1 831 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus.
- Plats 6 av 21 aktiebolag inom specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus med säte i Kungsbacka.
- Plats 1 086 av 3 444 aktiebolag med säte i Kungsbacka.
- Plats 3 347 av 10 330 aktiebolag i Hallands län.
- Plats 107 931 av 330 584 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 9,9 procent | -19,0 procent | 1,6 procent | -0,1 procent | 13,5 procent |
| Vinstmarginal | 9,9 procent | -19,0 procent | 1,6 procent | -0,1 procent | 13,5 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent | 100,0 procent |
| Avkastning på eget kapital | 51,9 procent | -875,8 procent | 108,0 procent | -7,8 procent | 304,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 589,6 procent | 68,1 procent | 12,1 procent | -3,7 procent | 0,8 procent |
| Omsättning per anställd | 828 000 kr | 1 391 000 kr | 1 560 000 kr | 1 502 000 kr | 1 514 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 617 000 kr | 1 527 000 kr | 641 000 kr | 1 229 000 kr | 1 161 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Släps Högåsbacke 14c/o c/o Mattsson
42750 Billdal
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster inom hälsovård och byggbranschen.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 127 750 kr | 120 000 kr | 827 522 kr | 1 391 175 kr | 1 559 766 kr | 1 501 828 kr | 1 513 708 kr |
| Övriga externa kostnader | 66 499 kr | 70 641 kr | 128 843 kr | 128 594 kr | 893 999 kr | 274 493 kr | 147 620 kr |
| Personalkostnader | 12 855 kr | 63 068 kr | 616 792 kr | 1 526 997 kr | 640 686 kr | 1 229 007 kr | 1 161 315 kr |
| Rörelseresultat | 48 396 kr | -13 709 kr | 81 887 kr | -264 416 kr | 25 081 kr | -1 672 kr | 204 773 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 48 396 kr | -13 709 kr | 81 887 kr | -264 416 kr | 25 081 kr | -1 672 kr | 204 773 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -60 000 kr | 0 kr | - | - | - |
| Skatt | - | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Årets resultat | 48 396 kr | -13 709 kr | 21 887 kr | -264 416 kr | 25 081 kr | -1 672 kr | 204 773 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Omsättningstillgångar | 39 959 kr | 30 298 kr | 42 184 kr | 30 190 kr | 23 224 kr | 21 552 kr | 67 195 kr |
| Kassa och bank | 39 959 kr | 30 298 kr | 42 184 kr | 30 190 kr | 23 224 kr | 21 552 kr | 67 195 kr |
| Summa tillgångar | 39 959 kr | 30 298 kr | 42 184 kr | 30 190 kr | 23 224 kr | 21 552 kr | 67 195 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 39 959 kr | 30 298 kr | 42 184 kr | 30 190 kr | 23 224 kr | 21 552 kr | 67 195 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -58 437 kr | -5 993 kr | -29 703 kr | 244 606 kr | -51 857 kr | -26 776 kr | -187 578 kr |
| Årets resultat | 48 396 kr | -13 709 kr | 21 887 kr | -264 416 kr | 25 081 kr | -1 672 kr | 204 773 kr |
| Kortfristiga skulder | - | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | - | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 39 959 kr | 30 298 kr | 42 184 kr | 30 190 kr | 23 224 kr | 21 552 kr | 67 195 kr |
Ur årsredovisningen
Konsulttjänster inom hälso-och sjukvård samt i byggbranschen. Bolagets säte är Billdal, Halland.
Företrädare
- Mats Thomas Einar M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Telma AB för organisationsnummer?
Telma AB har organisationsnummer 556918-2982 (5569182982).
Var ligger Telma AB?
Telma AB har sin registrerade adress Släps Högåsbacke 14, 42750 Billdal.
Vilken bransch är Telma AB verksamt i?
Telma AB är registrerat i branschen specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Telma AB?
Telma AB hade en nettoomsättning på 1 513 708 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Telma AB?
Telma AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Kungsbacka
- Län
- Hallands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-01-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.