Ricerino Medical AB
Ricerino Medical AB har organisationsnummer 556918-3253 (5569183253)
Aktiebolag • Org.nr: 556918-3253
Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvårdStockholm
Om företaget
Ricerino Medical AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 86212). Sidoverksamheter inkluderar konsultverksamhet avseende företags organisation och övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 37 procent till 108 338 kr räkenskapsåret 2025 (173 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Ricerino Medical AB 108 338 kr och redovisade ett resultat på 70 390 kr. Rörelsemarginalen var 84,9 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 34,4 procent). Soliditeten var 82,1 procent, över branschens median (median 73,1 procent). Kassalikviditeten var 743,4 procent, över branschens median (median 371,6 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 84,9 procent | 34,4 procent | 8,2 procent till 68,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 82,6 procent | 35,8 procent | 9,0 procent till 71,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 82,1 procent | 73,1 procent | 53,4 procent till 89,8 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 743,4 procent | 371,6 procent | 193,1 procent till 932,3 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 27,4 procent | 14,7 procent | -0,2 procent till 42,8 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -37,4 procent | -6,9 procent | -36,8 procent till 15,7 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 811 av 1 245 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård.
- Plats 188 av 300 aktiebolag inom annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård med säte i Stockholm.
- Plats 45 826 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 81 641 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 245 322 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | - | - | - | 96,2 procent | 84,9 procent |
| Vinstmarginal | - | - | - | 95,3 procent | 82,6 procent |
| Soliditet | 100,0 procent | 80,2 procent | 67,5 procent | 66,2 procent | 82,1 procent |
| Kassalikviditet | - | 747,5 procent | 630,2 procent | 346,7 procent | 743,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | -7,7 procent | 31,2 procent | 9,6 procent | 70,0 procent | 27,4 procent |
| Omsättningstillväxt | - | - | - | - | -37,4 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Riddargatan 60c/o c/o Bernardson
11457 Stockholm
Bolag på samma adress
17 andra bolag har Riddargatan 60 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård. konsultverksamhet inom bemanning samt konsultverksamhet inom utbildning/fortbildning.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 kr | 0 kr | 82 351 kr | 10 800 kr | 173 000 kr | 108 338 kr |
| Övriga externa kostnader | 9 548 kr | 6 064 kr | 3 242 kr | 1 743 kr | 6 575 kr | 13 360 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | - | 2 995 kr |
| Avskrivningar | 3 146 kr | 3 146 kr | 3 147 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | -12 694 kr | -9 210 kr | 75 962 kr | 9 057 kr | 166 425 kr | 91 983 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 5 kr | 36 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 789 kr | 0 kr | - | 1 797 kr | 1 485 kr | 2 462 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -13 483 kr | -9 210 kr | 75 967 kr | 7 296 kr | 164 940 kr | 89 521 kr |
| Bokslutsdispositioner | - | - | -13 846 kr | 0 kr | - | - |
| Skatt | 0 kr | -71 kr | 8 555 kr | 1 919 kr | 34 536 kr | 19 131 kr |
| Årets resultat | -13 483 kr | -9 139 kr | 53 566 kr | 5 377 kr | 130 404 kr | 70 390 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 6 293 kr | 3 147 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 6 293 kr | 3 147 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 123 090 kr | 114 910 kr | 214 115 kr | 83 020 kr | 281 425 kr | 312 703 kr |
| Kortfristiga fordringar | 121 248 kr | 92 132 kr | 213 585 kr | 69 341 kr | 0 kr | 175 000 kr |
| Kassa och bank | 1 842 kr | 22 778 kr | 530 kr | 13 679 kr | 281 425 kr | 137 703 kr |
| Summa tillgångar | 129 383 kr | 118 057 kr | 214 115 kr | 83 020 kr | 281 425 kr | 312 703 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 127 196 kr | 118 057 kr | 171 624 kr | 56 000 kr | 186 404 kr | 256 794 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 90 679 kr | 77 196 kr | 68 058 kr | 623 kr | 0 kr | 136 404 kr |
| Årets resultat | -13 483 kr | -9 139 kr | 53 566 kr | 5 377 kr | 130 404 kr | 70 390 kr |
| Obeskattade reserver | - | - | 13 846 kr | 13 846 kr | 13 846 kr | 13 846 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 187 kr | 0 kr | 28 645 kr | 13 174 kr | 81 175 kr | 42 063 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Skatteskulder | 2 187 kr | 0 kr | 8 555 kr | 10 474 kr | 32 926 kr | 10 727 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | - | - | 20 090 kr | 2 700 kr | 43 249 kr | 26 336 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 129 383 kr | 118 057 kr | 214 115 kr | 83 020 kr | 281 425 kr | 312 703 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets verksamhet är konsultverksamhet inom hälso- och sjukvård.
Företrädare
- Anna B
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Ricerino Medical AB för organisationsnummer?
Ricerino Medical AB har organisationsnummer 556918-3253 (5569183253).
Var ligger Ricerino Medical AB?
Ricerino Medical AB har sin registrerade adress Riddargatan 60, 11457 Stockholm.
Vilken bransch är Ricerino Medical AB verksamt i?
Ricerino Medical AB är registrerat i branschen annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Ricerino Medical AB?
Ricerino Medical AB hade en nettoomsättning på 108 338 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Ricerino Medical AB någon utdelning?
Styrelsen i Ricerino Medical AB föreslog en utdelning på 175 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-01-08
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.