SM Transfer AB
SM Transfer AB har organisationsnummer 556919-0183 (5569190183)
Aktiebolag • Org.nr: 556919-0183
Om företaget
SM Transfer AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 49330).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 12 procent till 1 803 210 kr räkenskapsåret 2025 (1 611 010 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte SM Transfer AB 1 803 210 kr och redovisade ett resultat på 123 895 kr. Rörelsemarginalen var 8,6 procent, över branschens median (median 5,5 procent). Soliditeten var 76,0 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 38,3 procent). Kassalikviditeten var 68,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 8,6 procent | 5,5 procent | 0,5 procent till 13,8 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 8,6 procent | 4,5 procent | -0,1 procent till 13,1 procent | över branschens median |
| Soliditet | 76,0 procent | 38,3 procent | 17,7 procent till 67,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 68,3 procent | 188,0 procent | 96,6 procent till 416,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 13,1 procent | 18,0 procent | -1,5 procent till 51,3 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 11,9 procent | 0,2 procent | -16,6 procent till 27,5 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 902 000 kr | 834 000 kr | 593 000 kr till 1 089 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 447 000 kr | 377 000 kr | 235 000 kr till 494 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 735 av 2 194 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare.
- Plats 173 av 465 aktiebolag inom passagerartrafik på beställning, fordon med förare med säte i Stockholm.
- Plats 17 275 av 66 314 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 30 252 av 115 415 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 93 727 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 3,8 procent | 18,8 procent | 20,2 procent | 8,6 procent |
| Vinstmarginal | 3,4 procent | 22,8 procent | 20,2 procent | 8,6 procent |
| Soliditet | 17,8 procent | 34,1 procent | 59,1 procent | 76,0 procent |
| Kassalikviditet | 109,7 procent | 164,7 procent | 422,5 procent | 68,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 34,0 procent | 71,2 procent | 26,9 procent | 13,1 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 4,9 procent | -39,6 procent | 11,9 procent |
| Omsättning per anställd | 636 000 kr | - | 806 000 kr | 902 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 326 000 kr | - | 435 000 kr | 447 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Heleneborgsgatan 32c/o Slavisa Zoric
11732 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Heleneborgsgatan 32 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva taxitjänster med överlägsen service, kvalitet och tillgänglighet för stockholmarna och deras gäster.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 543 883 kr | 2 667 773 kr | 1 611 010 kr | 1 803 210 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 34 630 kr | 43 384 kr | 275 000 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 957 443 kr | 984 752 kr | 536 753 kr | 673 824 kr |
| Övriga externa kostnader | 93 030 kr | 59 208 kr | 84 127 kr | 74 950 kr |
| Personalkostnader | 1 303 656 kr | 1 054 279 kr | 870 524 kr | 893 745 kr |
| Avskrivningar | 128 351 kr | 112 018 kr | 69 551 kr | 5 796 kr |
| Rörelseresultat | 96 033 kr | 500 900 kr | 325 055 kr | 154 895 kr |
| Ränteintäkter | - | 2 612 kr | 0 kr | - |
| Räntekostnader | 9 144 kr | 2 477 kr | 0 kr | - |
| Resultat efter finansiella poster | 86 889 kr | 609 317 kr | 325 055 kr | 154 895 kr |
| Skatt | 17 379 kr | 105 218 kr | 65 011 kr | 31 000 kr |
| Årets resultat | 69 510 kr | 504 099 kr | 260 044 kr | 123 895 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||
| Anläggningstillgångar | 781 365 kr | 424 345 kr | 347 795 kr | 1 066 999 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 187 365 kr | 75 345 kr | 5 795 kr | -1 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 594 000 kr | 349 000 kr | 342 000 kr | 1 067 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 368 265 kr | 1 650 614 kr | 1 290 744 kr | 172 532 kr |
| Kortfristiga fordringar | 241 885 kr | 203 025 kr | 196 873 kr | 76 449 kr |
| Kassa och bank | 126 380 kr | 1 447 589 kr | 1 093 871 kr | 96 083 kr |
| Summa tillgångar | 1 149 630 kr | 2 074 959 kr | 1 638 539 kr | 1 239 531 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||
| Eget kapital | 204 342 kr | 708 440 kr | 968 485 kr | 942 380 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 84 832 kr | 154 341 kr | 658 441 kr | 768 485 kr |
| Årets resultat | 69 510 kr | 504 099 kr | 260 044 kr | 123 895 kr |
| Kortfristiga skulder | 335 713 kr | 1 001 944 kr | 305 479 kr | 252 576 kr |
| Leverantörsskulder | 56 203 kr | 230 528 kr | 111 kr | 111 kr |
| Skatteskulder | 26 860 kr | 132 078 kr | 197 089 kr | 211 101 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 182 309 kr | 555 630 kr | 108 279 kr | 41 364 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 149 630 kr | 2 074 959 kr | 1 638 539 kr | 1 239 531 kr |
Ur årsredovisningen
SM Transfer AB är ett transportföretag för personbefordran i Taxi och anslutet till Taxi Stockholm Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Slavisa Z
- Mikailo Z
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har SM Transfer AB för organisationsnummer?
SM Transfer AB har organisationsnummer 556919-0183 (5569190183).
Var ligger SM Transfer AB?
SM Transfer AB har sin registrerade adress Heleneborgsgatan 32, 11732 Stockholm.
Vilken bransch är SM Transfer AB verksamt i?
SM Transfer AB är registrerat i branschen passagerartrafik på beställning, fordon med förare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter SM Transfer AB?
SM Transfer AB hade en nettoomsättning på 1 803 210 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har SM Transfer AB?
SM Transfer AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Avregistrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-01-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.