Khazar Quality Productions Aktiebolag
Khazar Quality Productions Aktiebolag har organisationsnummer 556919-0977 (5569190977)
Aktiebolag • Org.nr: 556919-0977
Om företaget
Khazar Quality Productions Aktiebolag är ett svenskt aktiebolag med säte i Järfälla. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 59110). Företaget bedriver även verksamhet inom scenkonst.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 23 procent till 247 185 kr räkenskapsåret 2025 (320 299 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Khazar Quality Productions Aktiebolag 247 185 kr och redovisade ett resultat på 144 224 kr. Rörelsemarginalen var 73,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 7,5 procent). Soliditeten var 74,0 procent, över branschens median (median 58,8 procent). Kassalikviditeten var 377,8 procent, över branschens median (median 260,2 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 73,4 procent | 7,5 procent | -2,9 procent till 25,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 73,8 procent | 7,8 procent | -2,7 procent till 25,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 74,0 procent | 58,8 procent | 36,2 procent till 79,0 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 377,8 procent | 260,2 procent | 148,1 procent till 478,9 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 13,1 procent | 11,2 procent | -10,2 procent till 46,4 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -22,8 procent | -2,6 procent | -31,2 procent till 29,3 procent | Under branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 126 av 3 084 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program.
- Plats 1 096 av 1 531 aktiebolag inom produktion av film, video och tv-program med säte i Stockholm.
- Plats 41 129 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 73 420 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 220 921 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 61,7 procent | 73,1 procent | - | 81,3 procent | 73,4 procent |
| Vinstmarginal | 61,7 procent | 73,0 procent | - | 81,9 procent | 73,8 procent |
| Soliditet | 62,0 procent | 64,9 procent | 66,8 procent | 69,1 procent | 74,0 procent |
| Kassalikviditet | 262,9 procent | 285,1 procent | 294,8 procent | 317,7 procent | 377,8 procent |
| Avkastning på eget kapital | 23,0 procent | 20,6 procent | -0,1 procent | 21,7 procent | 13,1 procent |
| Omsättningstillväxt | 101,0 procent | -4,0 procent | -77,8 procent | - | -22,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fabriksvägen 817671 Järfälla
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Fabriksvägen 8 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet kommer att vara följande, produktionsbolag, eventbolag inom film, reportage, nyheter, dans, underhållning, danspedagogi, koreografering, journalistik, reklam, filmmanus- skrivning, redigering, filmning, skådespeleri, föreläsning, research, försäljning av tjänster och varor inom film samt reportage och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 899 776 kr | 139 999 kr | 281 368 kr | 270 000 kr | 60 000 kr | 320 299 kr | 247 185 kr |
| Övriga externa kostnader | 181 676 kr | 58 832 kr | 106 860 kr | 72 691 kr | 61 914 kr | 59 670 kr | 61 554 kr |
| Personalkostnader | 618 866 kr | 10 462 kr | 943 kr | 0 kr | - | 359 kr | 4 292 kr |
| Rörelseresultat | 99 234 kr | 70 705 kr | 173 565 kr | 197 309 kr | -1 914 kr | 260 270 kr | 181 339 kr |
| Räntekostnader | 348 kr | 37 kr | 0 kr | 218 kr | -1 289 kr | -2 199 kr | -1 128 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 98 886 kr | 70 668 kr | 173 565 kr | 197 091 kr | -625 kr | 262 469 kr | 182 467 kr |
| Bokslutsdispositioner | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Skatt | 17 411 kr | 16 418 kr | 36 105 kr | 42 143 kr | 0 kr | 54 145 kr | 38 243 kr |
| Årets resultat | 81 475 kr | 54 250 kr | 137 460 kr | 154 948 kr | -625 kr | 208 324 kr | 144 224 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | - | - | - | - | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | - | 25 000 kr | 25 000 kr | 25 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 011 364 kr | 838 991 kr | 964 957 kr | 1 159 410 kr | 1 100 460 kr | 1 365 319 kr | 1 468 376 kr |
| Kortfristiga fordringar | 272 067 kr | 268 945 kr | 272 098 kr | 173 173 kr | 969 535 kr | 958 455 kr | 1 451 118 kr |
| Kassa och bank | 739 297 kr | 570 046 kr | 692 859 kr | 986 237 kr | 130 925 kr | 406 864 kr | 17 258 kr |
| Summa tillgångar | 1 011 364 kr | 838 991 kr | 964 957 kr | 1 159 410 kr | 1 125 460 kr | 1 390 319 kr | 1 493 376 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 576 146 kr | 460 396 kr | 597 855 kr | 752 804 kr | 752 179 kr | 960 503 kr | 1 104 727 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 444 671 kr | 356 146 kr | 410 395 kr | 547 856 kr | 702 804 kr | 702 179 kr | 910 503 kr |
| Årets resultat | 81 475 kr | 54 250 kr | 137 460 kr | 154 948 kr | -625 kr | 208 324 kr | 144 224 kr |
| Kortfristiga skulder | 435 218 kr | 378 595 kr | 367 102 kr | 406 606 kr | 373 281 kr | 429 816 kr | 388 649 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 5 449 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 435 218 kr | 378 595 kr | 361 653 kr | 406 606 kr | 373 281 kr | 429 816 kr | 388 649 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 011 364 kr | 838 991 kr | 964 957 kr | 1 159 410 kr | 1 125 460 kr | 1 390 319 kr | 1 493 376 kr |
Ur årsredovisningen
Bolagets bedriver verksamhet som produktionsbolag och eventbolag inom film, reportage, nyheter, dans, danspedagogi, underhållning, koreografi, journalistik, reklam, filmmanus-skrivning, redigering, skådespeleri, föreläsning, research, försäljning av tjänster och varor inom film och reportage samt därmed förenlig verksamhet. Företaget har sitt säte i Stockholm.
Företrädare
- Khazar F
Undertecknad i Stockholm 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Khazar Quality Productions Aktiebolag för organisationsnummer?
Khazar Quality Productions Aktiebolag har organisationsnummer 556919-0977 (5569190977).
Var ligger Khazar Quality Productions Aktiebolag?
Khazar Quality Productions Aktiebolag har sin registrerade adress Fabriksvägen 8, 17671 Järfälla.
Vilken bransch är Khazar Quality Productions Aktiebolag verksamt i?
Khazar Quality Productions Aktiebolag är registrerat i branschen produktion av film, video och tv-program enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Khazar Quality Productions Aktiebolag?
Khazar Quality Productions Aktiebolag hade en nettoomsättning på 247 185 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-01-16
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.