Om företaget
Andrée Wallin Art AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som bildkonst enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 90120).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 18 procent till 2 263 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 751 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Andrée Wallin Art AB 2 263 000 kr och redovisade ett resultat på 203 860 kr. Rörelsemarginalen var 6,9 procent, under branschens median (median 10,6 procent). Soliditeten var 39,0 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 63,3 procent). Kassalikviditeten var 1225,4 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 296,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,9 procent | 10,6 procent | -1,9 procent till 33,1 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,8 procent | 10,7 procent | -1,6 procent till 33,4 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 39,0 procent | 63,3 procent | 39,9 procent till 82,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 1225,4 procent | 296,7 procent | 156,3 procent till 592,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 27,6 procent | 10,6 procent | -8,1 procent till 43,2 procent | över branschens median |
| Omsättningstillväxt | -17,7 procent | 1,9 procent | -25,2 procent till 32,6 procent | Under branschens median |
| Omsättning per anställd | 2 263 000 kr | 752 000 kr | 352 000 kr till 1 234 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 1 261 000 kr | 370 000 kr | 159 000 kr till 602 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 35 av 373 aktiebolag inom bildkonst.
- Plats 27 av 96 aktiebolag med säte i Norberg.
- Plats 1 638 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 75 607 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 31,2 procent | 29,8 procent | 11,6 procent | 10,1 procent | 6,9 procent |
| Vinstmarginal | 31,3 procent | 30,0 procent | 13,7 procent | 11,6 procent | 6,8 procent |
| Soliditet | 47,7 procent | 48,9 procent | 45,3 procent | 42,8 procent | 39,0 procent |
| Kassalikviditet | 5436,2 procent | 2732,9 procent | 1071,6 procent | 983,8 procent | 1225,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 32,0 procent | 39,0 procent | 22,9 procent | 27,4 procent | 27,6 procent |
| Omsättningstillväxt | -4,2 procent | 24,4 procent | -2,9 procent | 11,7 procent | -17,7 procent |
| Omsättning per anställd | 2 039 000 kr | 2 537 000 kr | 2 463 000 kr | 2 751 000 kr | 2 263 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 775 000 kr | 964 000 kr | 1 339 000 kr | 1 147 000 kr | 1 261 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Rosenlundsgatan 5411863 Stockholm
Bolag på samma adress
8 andra bolag har Rosenlundsgatan 54 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhet är framtagande av conceptskisser, illustrationer, mattepainting samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 90120BildkonstHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 127 933 kr | 2 039 001 kr | 2 536 549 kr | 2 462 989 kr | 2 751 479 kr | 2 263 119 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 2 146 kr | 147 215 kr | 0 kr | 2 615 kr |
| Övriga externa kostnader | 593 630 kr | 594 221 kr | 780 845 kr | 947 248 kr | 1 293 064 kr | 826 436 kr |
| Personalkostnader | 743 268 kr | 774 929 kr | 964 380 kr | 1 339 358 kr | 1 147 271 kr | 1 261 156 kr |
| Avskrivningar | 32 534 kr | 34 423 kr | 38 374 kr | 37 986 kr | 33 553 kr | 21 313 kr |
| Rörelseresultat | 758 501 kr | 635 428 kr | 755 096 kr | 285 005 kr | 277 591 kr | 156 489 kr |
| Ränteintäkter | 2 400 kr | 2 946 kr | 4 883 kr | 52 230 kr | 40 757 kr | 12 043 kr |
| Räntekostnader | 262 kr | 52 kr | 0 kr | 687 kr | 0 kr | 1 964 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 760 639 kr | 638 322 kr | 759 979 kr | 336 548 kr | 318 348 kr | 154 982 kr |
| Bokslutsdispositioner | -195 000 kr | -182 774 kr | -109 000 kr | 33 457 kr | 61 239 kr | 126 902 kr |
| Skatt | 125 545 kr | 106 194 kr | 144 517 kr | 95 880 kr | 96 601 kr | 78 024 kr |
| Årets resultat | 440 094 kr | 349 354 kr | 506 462 kr | 274 125 kr | 282 986 kr | 203 860 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 231 947 kr | 229 148 kr | 190 774 kr | 351 197 kr | 344 049 kr | 551 060 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 82 179 kr | 89 380 kr | 61 006 kr | 33 020 kr | 35 159 kr | 71 670 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 109 768 kr | 109 768 kr | 109 768 kr | 308 177 kr | 308 890 kr | 479 390 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 821 599 kr | 2 056 659 kr | 2 462 779 kr | 2 292 881 kr | 2 072 452 kr | 1 341 200 kr |
| Kortfristiga fordringar | 278 460 kr | 375 579 kr | 419 778 kr | 530 717 kr | 562 436 kr | 414 364 kr |
| Kassa och bank | 1 243 139 kr | 1 231 080 kr | 1 593 001 kr | 1 762 164 kr | 609 793 kr | 665 833 kr |
| Summa tillgångar | 2 053 546 kr | 2 285 807 kr | 2 653 553 kr | 2 644 078 kr | 2 416 501 kr | 1 892 260 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 1 020 846 kr | 1 091 000 kr | 1 297 462 kr | 1 197 587 kr | 1 034 573 kr | 738 433 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 530 752 kr | 691 646 kr | 741 000 kr | 873 462 kr | 701 587 kr | 484 573 kr |
| Årets resultat | 440 094 kr | 349 354 kr | 506 462 kr | 274 125 kr | 282 986 kr | 203 860 kr |
| Obeskattade reserver | 974 200 kr | 1 156 974 kr | 1 265 974 kr | 1 232 517 kr | 1 171 278 kr | 1 044 376 kr |
| Kortfristiga skulder | 58 500 kr | 37 833 kr | 90 117 kr | 213 974 kr | 210 650 kr | 109 451 kr |
| Leverantörsskulder | - | - | 2 200 kr | 0 kr | - | 389 kr |
| Skatteskulder | 15 185 kr | -6 556 kr | 23 831 kr | 26 442 kr | 0 kr | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 29 365 kr | 29 389 kr | 49 086 kr | 122 518 kr | 52 870 kr | 91 612 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 2 053 546 kr | 2 285 807 kr | 2 653 553 kr | 2 644 078 kr | 2 416 501 kr | 1 892 260 kr |
Företrädare
- Andrée W
Undertecknad i Norberg 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Andrée Wallin Art AB för organisationsnummer?
Andrée Wallin Art AB har organisationsnummer 556919-3161 (5569193161).
Var ligger Andrée Wallin Art AB?
Andrée Wallin Art AB har sin registrerade adress Rosenlundsgatan 54, 11863 Stockholm.
Vilken bransch är Andrée Wallin Art AB verksamt i?
Andrée Wallin Art AB är registrerat i branschen bildkonst enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Andrée Wallin Art AB?
Andrée Wallin Art AB hade en nettoomsättning på 2 263 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Andrée Wallin Art AB?
Andrée Wallin Art AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Andrée Wallin Art AB någon utdelning?
Styrelsen i Andrée Wallin Art AB föreslog en utdelning på 360 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norberg
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-01-17
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.