Arbetsmiljösupport i Västmanland AB
Arbetsmiljösupport i Västmanland AB har organisationsnummer 556919-4458 (5569194458)
Aktiebolag • Org.nr: 556919-4458
Konsultverksamhet avseende företags organisationHallstahammar
Om företaget
Arbetsmiljösupport i Västmanland AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Hallstahammar. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200). Företaget bedriver även verksamhet inom tillverkning av monteringsfärdiga trähus.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 34 procent till 579 000 kr räkenskapsåret 2025 (432 000 kr föregående år).
Under året har efterfrågan på bolagets tjänster varit högre jämfört med föregående år.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Arbetsmiljösupport i Västmanland AB 579 000 kr och redovisade ett resultat på 302 644 kr. Rörelsemarginalen var 66,1 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 21,1 procent). Soliditeten var 79,3 procent, över branschens median (median 67,2 procent). Kassalikviditeten var 192,7 procent, under branschens median (median 324,5 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 66,1 procent | 21,1 procent | 1,8 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 66,1 procent | 23,2 procent | 2,7 procent till 51,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 79,3 procent | 67,2 procent | 44,1 procent till 88,7 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 192,7 procent | 324,5 procent | 160,1 procent till 783,5 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 48,9 procent | 10,1 procent | -3,7 procent till 46,8 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 34,0 procent | -5,2 procent | -44,7 procent till 22,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 14 776 av 35 590 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 9 av 15 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Hallstahammar.
- Plats 188 av 319 aktiebolag med säte i Hallstahammar.
- Plats 3 965 av 7 008 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 182 434 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 68,9 procent | 63,3 procent | 58,5 procent | 53,5 procent | 66,1 procent |
| Vinstmarginal | 68,8 procent | 63,4 procent | 58,5 procent | 53,5 procent | 66,1 procent |
| Soliditet | 78,7 procent | 78,6 procent | 76,8 procent | 78,4 procent | 79,3 procent |
| Kassalikviditet | 247,8 procent | 237,5 procent | 158,7 procent | 112,7 procent | 192,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 47,1 procent | 49,7 procent | 43,1 procent | 37,7 procent | 48,9 procent |
| Omsättningstillväxt | 11,9 procent | 38,1 procent | -10,1 procent | -11,7 procent | 34,0 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Strömgatan 1373440 Hallstahammar
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva tillverkning och försäljning av produkter till byggbranschen. Företagssupport i arbetsmiljö- frågor, tjänster inom allt som rör arbetsmiljön och frågor därom och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 334 550 kr | 352 115 kr | 394 202 kr | 543 792 kr | 488 763 kr | 431 763 kr | 579 343 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 37 140 kr | 33 698 kr | 27 281 kr | 70 951 kr | 89 216 kr | 99 818 kr | 90 837 kr |
| Övriga externa kostnader | 103 776 kr | 96 363 kr | 82 493 kr | 103 578 kr | 101 774 kr | 97 293 kr | 87 327 kr |
| Personalkostnader | 14 777 kr | 14 343 kr | 13 122 kr | 24 723 kr | 11 658 kr | 3 504 kr | 18 410 kr |
| Avskrivningar | 3 764 kr | 0 kr | - | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 175 093 kr | 207 711 kr | 271 306 kr | 344 540 kr | 286 115 kr | 231 148 kr | 382 769 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | - | 161 kr | 0 kr | 318 kr |
| Räntekostnader | - | 264 kr | 147 kr | 21 kr | 0 kr | 105 kr | 60 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 175 093 kr | 207 447 kr | 271 159 kr | 344 519 kr | 286 276 kr | 231 043 kr | 383 027 kr |
| Skatt | 37 781 kr | 44 484 kr | 56 044 kr | 70 971 kr | 59 115 kr | 47 614 kr | 80 383 kr |
| Årets resultat | 137 312 kr | 162 963 kr | 215 115 kr | 273 548 kr | 227 161 kr | 183 429 kr | 302 644 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 301 931 kr | 237 990 kr | 273 990 kr | 343 990 kr | 433 990 kr | 468 990 kr | 468 990 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 kr | - | - | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 301 931 kr | 237 990 kr | 273 990 kr | 343 990 kr | 433 990 kr | 468 990 kr | 468 990 kr |
| Omsättningstillgångar | 148 975 kr | 263 092 kr | 306 591 kr | 356 523 kr | 252 985 kr | 151 144 kr | 310 988 kr |
| Kortfristiga fordringar | 24 242 kr | 35 656 kr | 53 334 kr | 56 201 kr | 67 862 kr | 57 915 kr | 53 633 kr |
| Kassa och bank | 124 733 kr | 227 436 kr | 253 257 kr | 300 322 kr | 185 123 kr | 93 229 kr | 257 355 kr |
| Summa tillgångar | 450 906 kr | 501 082 kr | 580 581 kr | 700 513 kr | 686 975 kr | 620 134 kr | 779 978 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 378 766 kr | 401 729 kr | 456 844 kr | 550 392 kr | 527 553 kr | 485 982 kr | 618 625 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 191 454 kr | 188 766 kr | 191 729 kr | 226 844 kr | 250 392 kr | 252 553 kr | 265 981 kr |
| Årets resultat | 137 312 kr | 162 963 kr | 215 115 kr | 273 548 kr | 227 161 kr | 183 429 kr | 302 644 kr |
| Kortfristiga skulder | 72 140 kr | 99 353 kr | 123 737 kr | 150 121 kr | 159 422 kr | 134 152 kr | 161 353 kr |
| Leverantörsskulder | 2 024 kr | 15 335 kr | 13 661 kr | 6 468 kr | 4 205 kr | 1 330 kr | 5 512 kr |
| Skatteskulder | 3 371 kr | 9 273 kr | 19 689 kr | 26 124 kr | 2 608 kr | 0 kr | 8 828 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 66 745 kr | 74 745 kr | 90 387 kr | 117 529 kr | 152 609 kr | 132 822 kr | 147 013 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 450 906 kr | 501 082 kr | 580 581 kr | 700 513 kr | 686 975 kr | 620 134 kr | 779 978 kr |
Företrädare
- Leif H
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Arbetsmiljösupport i Västmanland AB för organisationsnummer?
Arbetsmiljösupport i Västmanland AB har organisationsnummer 556919-4458 (5569194458).
Var ligger Arbetsmiljösupport i Västmanland AB?
Arbetsmiljösupport i Västmanland AB har sin registrerade adress Strömgatan 13, 73440 Hallstahammar.
Vilken bransch är Arbetsmiljösupport i Västmanland AB verksamt i?
Arbetsmiljösupport i Västmanland AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Arbetsmiljösupport i Västmanland AB?
Arbetsmiljösupport i Västmanland AB hade en nettoomsättning på 579 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Föreslår Arbetsmiljösupport i Västmanland AB någon utdelning?
Styrelsen i Arbetsmiljösupport i Västmanland AB föreslog en utdelning på 200 000 kr för räkenskapsåret 2025.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Hallstahammar
- Län
- Västmanlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Avregistrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-01-18
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.