Tollridge AB
Tollridge AB har organisationsnummer 556920-6922 (5569206922)
Aktiebolag • Org.nr: 556920-6922
Om företaget
Tollridge AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Västerås. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 70200).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 4 procent till 1 640 511 kr räkenskapsåret 2026 (1 706 170 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Tollridge AB 1 640 511 kr och redovisade ett resultat på 510 526 kr. Rörelsemarginalen var 32,5 procent, över branschens median (median 23,2 procent). Soliditeten var 72,1 procent, över branschens median (median 70,3 procent). Kassalikviditeten var 434,7 procent, över branschens median (median 380,3 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 32,5 procent | 23,2 procent | 3,5 procent till 48,2 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 37,9 procent | 25,9 procent | 5,1 procent till 53,5 procent | över branschens median |
| Soliditet | 72,1 procent | 70,3 procent | 49,4 procent till 89,6 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 434,7 procent | 380,3 procent | 199,9 procent till 923,5 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 65,6 procent | 12,4 procent | -1,9 procent till 49,3 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -3,8 procent | -5,4 procent | -43,1 procent till 21,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 1 641 000 kr | 885 000 kr | 300 000 kr till 1 522 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 935 000 kr | 486 000 kr | 118 000 kr till 844 000 kr | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 6 379 av 35 587 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation.
- Plats 111 av 508 aktiebolag inom konsultverksamhet avseende företags organisation med säte i Västerås.
- Plats 1 478 av 4 741 aktiebolag med säte i Västerås.
- Plats 2 222 av 7 003 aktiebolag i Västmanlands län.
- Plats 102 147 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 29,1 procent | 37,0 procent | 40,4 procent | 25,7 procent | 32,5 procent |
| Vinstmarginal | 29,2 procent | 37,0 procent | 40,4 procent | 28,2 procent | 37,9 procent |
| Soliditet | 30,5 procent | 43,2 procent | 59,1 procent | 67,3 procent | 72,1 procent |
| Kassalikviditet | 101,9 procent | 155,0 procent | 246,4 procent | 311,0 procent | 434,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 61,2 procent | 84,2 procent | 70,8 procent | 54,7 procent | 65,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 72,8 procent | 0,7 procent | -9,0 procent | -3,8 procent |
| Omsättning per anställd | 1 077 000 kr | 1 861 000 kr | 1 250 000 kr | 1 706 000 kr | 1 641 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 620 000 kr | 980 000 kr | 642 000 kr | 994 000 kr | 935 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Kvarnbrogatan 972464 Västerås
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Kvarnbrogatan 9 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva management- konsulting, ledarskapsutbildning, projektledning, investeringar i företag, fastigheter och fastighetsuthyrning, flygplansuthyrning och flyttjänster samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 077 403 kr | 1 861 110 kr | 1 874 703 kr | 1 706 170 kr | 1 640 511 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 14 293 kr | 0 kr | - | - | - |
| Råvaror och förnödenheter | - | 288 kr | 0 kr | - | - |
| Övriga externa kostnader | 158 361 kr | 191 524 kr | 153 460 kr | 273 002 kr | 171 682 kr |
| Personalkostnader | 619 777 kr | 979 853 kr | 963 009 kr | 993 994 kr | 935 478 kr |
| Rörelseresultat | 313 558 kr | 689 445 kr | 758 234 kr | 439 174 kr | 533 351 kr |
| Ränteintäkter | - | 48 kr | 112 kr | -42 kr | 533 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | - | 579 kr | 3 345 kr | 2 415 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 313 558 kr | 689 493 kr | 757 767 kr | 480 627 kr | 621 444 kr |
| Bokslutsdispositioner | -79 000 kr | 0 kr | - | 40 357 kr | 0 kr |
| Skatt | 49 619 kr | 144 129 kr | 157 482 kr | 101 605 kr | 110 918 kr |
| Årets resultat | 184 939 kr | 545 364 kr | 600 285 kr | 419 379 kr | 510 526 kr |
Balansräkning
| Post | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||
| Anläggningstillgångar | 501 500 kr | 501 500 kr | 501 500 kr | 501 500 kr | 501 500 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 501 500 kr | 501 500 kr | 501 500 kr | 501 500 kr | 501 500 kr |
| Omsättningstillgångar | 488 158 kr | 998 661 kr | 933 887 kr | 639 425 kr | 577 157 kr |
| Kortfristiga fordringar | 147 180 kr | 183 727 kr | 383 955 kr | 269 419 kr | 307 126 kr |
| Kassa och bank | 340 978 kr | 814 934 kr | 549 932 kr | 370 006 kr | 270 031 kr |
| Summa tillgångar | 989 658 kr | 1 500 161 kr | 1 435 387 kr | 1 140 925 kr | 1 078 657 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||
| Eget kapital | 302 318 kr | 647 683 kr | 847 968 kr | 767 347 kr | 777 872 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 67 379 kr | 52 319 kr | 197 683 kr | 297 968 kr | 217 346 kr |
| Årets resultat | 184 939 kr | 545 364 kr | 600 285 kr | 419 379 kr | 510 526 kr |
| Obeskattade reserver | 208 357 kr | 208 357 kr | 208 357 kr | 168 000 kr | 168 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 478 983 kr | 644 121 kr | 379 062 kr | 205 578 kr | 132 785 kr |
| Leverantörsskulder | 0 kr | 650 kr | 25 296 kr | 36 178 kr | 35 986 kr |
| Skatteskulder | 51 069 kr | 106 387 kr | 180 194 kr | 50 418 kr | 0 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 413 485 kr | 512 602 kr | 173 572 kr | 118 982 kr | 96 799 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 989 658 kr | 1 500 161 kr | 1 435 387 kr | 1 140 925 kr | 1 078 657 kr |
Ur årsredovisningen
Företagets, med säte i Västerås, verksamhet är managementkonsulting, ledarskapsutbildning, projektledning men också investeringar i företag och fastigheter samt fastighetsuthyrning. Levererar tjänster och inom företagsutveckling och förvärv.
Företrädare
- Jan Anders T (ordförande och verkställande direktör)
- Karin Maria T (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Tollridge AB för organisationsnummer?
Tollridge AB har organisationsnummer 556920-6922 (5569206922).
Var ligger Tollridge AB?
Tollridge AB har sin registrerade adress Kvarnbrogatan 9, 72464 Västerås.
Vilken bransch är Tollridge AB verksamt i?
Tollridge AB är registrerat i branschen konsultverksamhet avseende företags organisation enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Tollridge AB?
Tollridge AB hade en nettoomsättning på 1 640 511 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Tollridge AB?
Tollridge AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Föreslår Tollridge AB någon utdelning?
Styrelsen i Tollridge AB föreslog en utdelning på 500 000 kr för räkenskapsåret 2026.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Västerås
- Län
- Västmanlands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-01-29
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.