Avus AB
Avus AB har organisationsnummer 556920-8621 (5569208621)
Aktiebolag • Org.nr: 556920-8621
Partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoderStrömstad
Om företaget
Avus AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Strömstad. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 46210). Sidoverksamheter inkluderar uppfödning av hästar och andra hästdjur, uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler och tävling med hästar.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 40 procent till 2 883 000 kr räkenskapsåret 2025 (2 059 000 kr föregående år).
2025:
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Avus AB 2 883 000 kr och redovisade ett resultat på -1 053 301 kr. Rörelsemarginalen var -35,3 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 3,6 procent). Soliditeten var 22,6 procent, under branschens median (median 37,7 procent). Kassalikviditeten var 42,1 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 172,7 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -35,3 procent | 3,6 procent | -4,2 procent till 19,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -36,5 procent | 4,0 procent | -4,7 procent till 18,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 22,6 procent | 37,7 procent | 12,7 procent till 69,5 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 42,1 procent | 172,7 procent | 67,6 procent till 436,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | -40,3 procent | 7,0 procent | -1,0 procent till 34,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | 40,0 procent | -4,8 procent | -33,5 procent till 23,5 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 2 883 000 kr | 1 400 000 kr | 409 000 kr till 4 161 000 kr | över branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 18 000 kr | 347 000 kr | 44 000 kr till 497 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 19 av 87 aktiebolag inom partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder.
- Plats 156 av 504 aktiebolag med säte i Strömstad.
- Plats 10 413 av 54 744 aktiebolag i Västra Götalands län.
- Plats 60 277 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -102,1 procent | 7,0 procent | -20,4 procent | -43,9 procent | -35,3 procent |
| Vinstmarginal | -106,2 procent | 7,7 procent | -20,2 procent | -46,3 procent | -36,5 procent |
| Soliditet | 64,1 procent | 23,6 procent | 21,8 procent | 22,8 procent | 22,6 procent |
| Kassalikviditet | 41,0 procent | 265,7 procent | 68,7 procent | 29,9 procent | 42,1 procent |
| Avkastning på eget kapital | -25,3 procent | 8,2 procent | -27,6 procent | -36,5 procent | -40,3 procent |
| Omsättningstillväxt | 4,4 procent | 387,1 procent | 29,4 procent | -42,2 procent | 40,0 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | - | 2 059 000 kr | 2 883 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | - | 7 000 kr | 18 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Stora Vässby 145292 Strömstad
Bolag på samma adress
2 andra bolag har Stora Vässby 1 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva verksamhet med lantbruk, odling, uppfödning och maskinstation, bedriva hästavel samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 540 636 kr | 564 619 kr | 2 751 773 kr | 3 559 796 kr | 2 059 488 kr | 2 883 345 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 352 924 kr | 421 795 kr | 1 088 481 kr | 1 097 251 kr | 823 341 kr | 1 322 563 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 282 766 kr | 226 851 kr | 2 182 384 kr | 1 703 446 kr | 1 032 396 kr | 1 780 286 kr |
| Övriga externa kostnader | 820 200 kr | 1 025 477 kr | 2 056 350 kr | 2 446 308 kr | 2 178 788 kr | 2 422 135 kr |
| Personalkostnader | - | - | - | - | 6 520 kr | 18 230 kr |
| Avskrivningar | 385 592 kr | 400 882 kr | 456 252 kr | 728 874 kr | 943 166 kr | 973 495 kr |
| Rörelseresultat | -542 256 kr | -576 797 kr | 191 969 kr | -725 742 kr | -902 994 kr | -1 016 723 kr |
| Ränteintäkter | 28 kr | 521 kr | 647 kr | 3 368 kr | 808 kr | 960 kr |
| Räntekostnader | 30 365 kr | 37 120 kr | 3 860 kr | 45 640 kr | 132 139 kr | 124 091 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -562 834 kr | -599 794 kr | 210 973 kr | -720 432 kr | -953 957 kr | -1 053 301 kr |
| Bokslutsdispositioner | 100 000 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Årets resultat | -462 834 kr | -599 794 kr | 210 973 kr | -720 432 kr | -953 957 kr | -1 053 301 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 2 182 684 kr | 3 099 989 kr | 8 443 841 kr | 10 007 889 kr | 9 956 631 kr | 9 475 797 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 131 048 kr | 3 030 045 kr | 8 278 381 kr | 9 764 734 kr | 9 720 415 kr | 9 233 861 kr |
| Finansiella anläggningstillgångar | 51 636 kr | 69 944 kr | 165 460 kr | 243 155 kr | 236 216 kr | 241 936 kr |
| Omsättningstillgångar | 537 547 kr | 601 849 kr | 2 506 871 kr | 1 970 958 kr | 1 509 551 kr | 2 065 168 kr |
| Varulager | 317 734 kr | 373 950 kr | 1 501 641 kr | 1 272 240 kr | 1 164 945 kr | 1 447 997 kr |
| Kortfristiga fordringar | 177 556 kr | 192 896 kr | 165 948 kr | 500 490 kr | 333 589 kr | 352 499 kr |
| Kassa och bank | 42 257 kr | 35 003 kr | 839 282 kr | 198 228 kr | 11 018 kr | 264 672 kr |
| Summa tillgångar | 2 720 231 kr | 3 701 838 kr | 10 950 712 kr | 11 978 847 kr | 11 466 182 kr | 11 540 965 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 96 743 kr | 2 372 343 kr | 2 583 316 kr | 2 612 884 kr | 2 612 927 kr | 2 613 232 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 509 577 kr | 2 922 137 kr | 2 322 343 kr | 3 283 316 kr | 3 516 884 kr | 3 616 533 kr |
| Årets resultat | -462 834 kr | -599 794 kr | 210 973 kr | -720 432 kr | -953 957 kr | -1 053 301 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 557 538 kr | 556 095 kr | 378 273 kr | 1 017 420 kr | 1 152 201 kr | 1 464 402 kr |
| Leverantörsskulder | 149 688 kr | 230 746 kr | 275 295 kr | 578 458 kr | 554 339 kr | 1 012 507 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 0 kr | - | 58 305 kr | 0 kr | - | - |
| Summa eget kapital och skulder | 2 720 231 kr | 3 701 838 kr | 10 950 712 kr | 11 978 847 kr | 11 466 182 kr | 11 540 965 kr |
Ur årsredovisningen
Efter räkenskapsårets slut har inga för företaget väsentliga händelser inträffat.
Företrädare
- Peter H
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Avus AB för organisationsnummer?
Avus AB har organisationsnummer 556920-8621 (5569208621).
Var ligger Avus AB?
Avus AB har sin registrerade adress Stora Vässby 1, 45292 Strömstad.
Vilken bransch är Avus AB verksamt i?
Avus AB är registrerat i branschen partihandel med spannmål, råtobak, utsäde och djurfoder enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Avus AB?
Avus AB hade en nettoomsättning på 2 883 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Avus AB?
Avus AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Strömstad
- Län
- Västra Götalands län
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- Export eller import
- Ja
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-01-31
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.