Svärlinge gård AB
Svärlinge gård AB har organisationsnummer 556921-2367 (5569212367)
Aktiebolag • Org.nr: 556921-2367
Om företaget
Svärlinge gård AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Bromma. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som blandat jordbruk enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 01500).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 42 procent till 162 619 kr räkenskapsåret 2025 (280 956 kr föregående år).
Omsättningsförändringen jämfört med föregående år beror huvudsakligen på att föregående år utgjorde ett avvikande år med högre omsättning än normalt.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Svärlinge gård AB 162 619 kr och redovisade ett resultat på -63 872 kr. Rörelsemarginalen var -33,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 10,4 procent). Soliditeten var 17,5 procent, under branschens median (median 36,4 procent). Kassalikviditeten var 122,9 procent, under branschens median (median 153,1 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -33,6 procent | 10,4 procent | 0,4 procent till 22,8 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | -39,3 procent | 10,0 procent | 0,6 procent till 23,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 17,5 procent | 36,4 procent | 16,1 procent till 65,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 122,9 procent | 153,1 procent | 63,0 procent till 377,0 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -38,7 procent | 10,2 procent | 0,2 procent till 28,5 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -42,1 procent | 1,9 procent | -18,2 procent till 24,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 710 av 887 aktiebolag inom blandat jordbruk.
- Plats 7 av 8 aktiebolag inom blandat jordbruk med säte i Norrtälje.
- Plats 1 624 av 2 167 aktiebolag med säte i Norrtälje.
- Plats 78 009 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 234 584 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | -1,5 procent | 7,9 procent | -75,2 procent | 53,9 procent | -33,6 procent |
| Vinstmarginal | -4,0 procent | 4,4 procent | -78,2 procent | 50,1 procent | -39,3 procent |
| Soliditet | 9,3 procent | 9,5 procent | 10,8 procent | 23,7 procent | 17,5 procent |
| Kassalikviditet | 77,4 procent | 96,4 procent | 91,9 procent | 124,6 procent | 122,9 procent |
| Avkastning på eget kapital | -6,9 procent | 7,3 procent | -138,6 procent | 61,4 procent | -38,7 procent |
| Omsättningstillväxt | 15,1 procent | 4,5 procent | -1,8 procent | 79,4 procent | -42,1 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Ulvsundavägen 2516732 Bromma
Bolag på samma adress
7 andra bolag har Ulvsundavägen 25 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva drift- och jord- och skogsbruk och därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 01500Blandat jordbrukHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 132 616 kr | 132 619 kr | 152 620 kr | 159 418 kr | 156 620 kr | 280 956 kr | 162 619 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 112 981 kr | 102 799 kr | 97 893 kr | 104 808 kr | 83 010 kr | 121 180 kr | 137 870 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 26 010 kr | 10 884 kr | 2 739 kr | 4 301 kr | 23 829 kr | 39 017 kr | 22 534 kr |
| Övriga externa kostnader | 209 939 kr | 109 293 kr | 161 428 kr | 147 481 kr | 264 208 kr | 113 123 kr | 264 520 kr |
| Avskrivningar | 80 943 kr | 83 831 kr | 100 755 kr | 99 865 kr | 86 948 kr | 71 306 kr | 68 110 kr |
| Rörelseresultat | -69 490 kr | 31 410 kr | -2 247 kr | 12 579 kr | -117 825 kr | 151 470 kr | -54 675 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 30 kr | 68 kr | 49 kr | 12 kr |
| Räntekostnader | 5 764 kr | 3 481 kr | 3 901 kr | 5 585 kr | 4 764 kr | 10 890 kr | 9 209 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -75 254 kr | 27 929 kr | -6 148 kr | 7 024 kr | -122 521 kr | 140 629 kr | -63 872 kr |
| Årets resultat | -75 254 kr | 27 929 kr | -6 148 kr | 7 024 kr | -122 521 kr | 140 629 kr | -63 872 kr |
Balansräkning
| Post | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 535 474 kr | 477 043 kr | 507 385 kr | 407 520 kr | 360 572 kr | 339 991 kr | 271 881 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 535 474 kr | 477 043 kr | 507 385 kr | 407 520 kr | 360 572 kr | 339 991 kr | 271 881 kr |
| Omsättningstillgångar | 386 540 kr | 454 909 kr | 446 356 kr | 596 206 kr | 457 544 kr | 625 665 kr | 670 006 kr |
| Varulager | 45 772 kr | 90 640 kr | 72 999 kr | 90 086 kr | 62 720 kr | 82 027 kr | 84 290 kr |
| Kortfristiga fordringar | 166 571 kr | 203 041 kr | 223 119 kr | 331 555 kr | 297 533 kr | 335 827 kr | 369 526 kr |
| Kassa och bank | 174 197 kr | 161 228 kr | 150 238 kr | 174 565 kr | 97 291 kr | 207 811 kr | 216 190 kr |
| Summa tillgångar | 922 014 kr | 931 952 kr | 953 741 kr | 1 003 726 kr | 818 116 kr | 965 656 kr | 941 887 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 66 853 kr | 94 782 kr | 88 634 kr | 95 658 kr | 88 419 kr | 229 048 kr | 165 175 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 92 107 kr | 16 853 kr | 44 782 kr | 38 634 kr | 160 940 kr | 38 419 kr | 179 047 kr |
| Årets resultat | -75 254 kr | 27 929 kr | -6 148 kr | 7 024 kr | -122 521 kr | 140 629 kr | -63 872 kr |
| Kortfristiga skulder | 472 337 kr | 454 384 kr | 482 321 kr | 525 282 kr | 429 697 kr | 436 310 kr | 476 712 kr |
| Leverantörsskulder | 85 861 kr | 3 576 kr | 3 571 kr | 14 497 kr | 0 kr | 6 416 kr | 8 225 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 345 760 kr | 410 612 kr | 402 654 kr | 431 088 kr | 368 697 kr | 412 308 kr | 416 279 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 922 014 kr | 931 952 kr | 953 741 kr | 1 003 726 kr | 818 116 kr | 965 656 kr | 941 887 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholms län, Norrtälje kommun registrerades år 2013 och bedriver sedan dess drift- och jordbruksverksamhet.
Villkorat aktieägartillskott uppgår till 285 282 kr (föregående år 285 282 kr).
Företrädare
- David M (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Svärlinge gård AB för organisationsnummer?
Svärlinge gård AB har organisationsnummer 556921-2367 (5569212367).
Var ligger Svärlinge gård AB?
Svärlinge gård AB har sin registrerade adress Ulvsundavägen 25, 16732 Bromma.
Vilken bransch är Svärlinge gård AB verksamt i?
Svärlinge gård AB är registrerat i branschen blandat jordbruk enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Svärlinge gård AB?
Svärlinge gård AB hade en nettoomsättning på 162 619 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Norrtälje
- Län
- Stockholms län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-02-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.