Theosam BBQ AB
Theosam BBQ AB har organisationsnummer 556921-3035 (5569213035)
Aktiebolag • Org.nr: 556921-3035
Om företaget
Theosam BBQ AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Stockholm. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som cateringverksamhet vid enskilda evenemang enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 56210). På Google Maps är verksamheten listad som corporate office.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2026.
Omsättningen minskade 100 procent till 0 kr räkenskapsåret 2026 (31 000 kr föregående år).
Inga uppdrag utfördes under detta verksamhetsår.
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2026 omsatte Theosam BBQ AB 0 kr och redovisade ett resultat på -10 541 kr. Soliditeten var 71,6 procent, över branschens median (median 68,3 procent). Kassalikviditeten var 352,4 procent, över branschens median (median 304,6 procent).
| Nyckeltal 2026 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 71,6 procent | 68,3 procent | 48,7 procent till 84,4 procent | över branschens median |
| Kassalikviditet | 352,4 procent | 304,6 procent | 157,4 procent till 621,2 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | -31,7 procent | 11,1 procent | -11,1 procent till 47,6 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 0 kr | 1 378 000 kr | 525 000 kr till 1 851 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 4 000 kr | 403 000 kr | 177 000 kr till 636 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 375 av 427 aktiebolag inom cateringverksamhet vid enskilda evenemang.
- Plats 99 av 114 aktiebolag inom cateringverksamhet vid enskilda evenemang med säte i Stockholm.
- Plats 53 880 av 66 295 aktiebolag med säte i Stockholm.
- Plats 95 419 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 284 170 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 5,0 procent | - | - | - | - |
| Vinstmarginal | 5,0 procent | - | - | - | - |
| Soliditet | 90,3 procent | 90,7 procent | 83,8 procent | 65,9 procent | 71,6 procent |
| Kassalikviditet | 1029,4 procent | 1074,1 procent | 616,3 procent | 292,0 procent | 352,4 procent |
| Avkastning på eget kapital | 8,4 procent | -43,9 procent | -218,0 procent | -47,3 procent | -31,7 procent |
| Omsättningstillväxt | -28,0 procent | -92,4 procent | - | - | - |
| Omsättning per anställd | 786 000 kr | 60 000 kr | 32 000 kr | 31 000 kr | 0 kr |
| Personalkostnad per anställd | 564 000 kr | 29 000 kr | 29 000 kr | 27 000 kr | 4 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Timmermansgatan 38c/o c/o Rydberg
11855 Stockholm
Bolag på samma adress
4 andra bolag har Timmermansgatan 38 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva cateringverksamhet och konsultverksamhet i anslutning därtill, handel med och förvaltning av fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
- 56210Cateringverksamhet vid enskilda evenemangHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 460 263 kr | 1 092 444 kr | 785 818 kr | 60 364 kr | 31 597 kr | 31 361 kr | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 20 411 kr | 42 856 kr | 0 kr | - | 61 460 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 11 489 kr | 205 361 kr | 87 050 kr | 23 231 kr | 13 705 kr | 5 869 kr | 0 kr |
| Övriga externa kostnader | 44 499 kr | 56 021 kr | 138 082 kr | 120 394 kr | 129 707 kr | 80 727 kr | 6 432 kr |
| Personalkostnader | 156 313 kr | 757 628 kr | 564 087 kr | 28 866 kr | 29 043 kr | 26 972 kr | 3 868 kr |
| Avskrivningar | 16 936 kr | 16 935 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Rörelseresultat | 231 026 kr | 76 910 kr | 39 455 kr | -112 127 kr | -140 858 kr | -20 747 kr | -10 300 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 173 kr | 85 kr | 18 kr | 5 kr |
| Räntekostnader | 42 kr | 102 kr | 283 kr | 145 kr | 5 kr | 12 kr | 2 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 230 984 kr | 76 808 kr | 39 172 kr | -112 099 kr | -140 778 kr | -20 741 kr | -10 541 kr |
| Skatt | 39 932 kr | 16 835 kr | 8 126 kr | 0 kr | - | - | - |
| Årets resultat | 191 052 kr | 59 973 kr | 31 046 kr | -112 099 kr | -140 778 kr | -20 741 kr | -10 541 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||
| Anläggningstillgångar | 59 516 kr | 42 581 kr | 244 kr | 244 kr | 244 kr | 244 kr | 0 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 59 272 kr | 42 337 kr | 0 kr | - | - | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 244 kr | 244 kr | 244 kr | 244 kr | 244 kr | 244 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 419 655 kr | 608 253 kr | 406 717 kr | 281 294 kr | 76 788 kr | 66 289 kr | 46 479 kr |
| Kortfristiga fordringar | 122 360 kr | 199 887 kr | 81 271 kr | 28 566 kr | 12 798 kr | 927 kr | 509 kr |
| Kassa och bank | 297 295 kr | 408 366 kr | 325 446 kr | 252 728 kr | 63 990 kr | 65 362 kr | 45 970 kr |
| Summa tillgångar | 479 171 kr | 650 834 kr | 406 961 kr | 281 538 kr | 77 032 kr | 66 533 kr | 46 479 kr |
| Eget kapital och skulder | |||||||
| Eget kapital | 276 430 kr | 336 403 kr | 367 449 kr | 255 350 kr | 64 572 kr | 43 830 kr | 33 290 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 35 378 kr | 226 430 kr | 286 403 kr | 317 449 kr | 155 350 kr | 14 571 kr | -6 169 kr |
| Årets resultat | 191 052 kr | 59 973 kr | 31 046 kr | -112 099 kr | -140 778 kr | -20 741 kr | -10 541 kr |
| Kortfristiga skulder | 202 741 kr | 314 431 kr | 39 512 kr | 26 188 kr | 12 460 kr | 22 703 kr | 13 189 kr |
| Leverantörsskulder | 5 096 kr | 313 kr | 17 188 kr | 7 703 kr | 7 949 kr | 0 kr | - |
| Skatteskulder | 36 522 kr | 57 905 kr | 14 677 kr | 0 kr | - | - | - |
| Övriga kortfristiga skulder | 146 086 kr | 124 366 kr | -1 497 kr | 11 485 kr | 4 511 kr | 17 702 kr | 3 189 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 479 171 kr | 650 834 kr | 406 961 kr | 281 538 kr | 77 032 kr | 66 533 kr | 46 479 kr |
Ur årsredovisningen
Företaget med säte i Stockholm bedriver konsultverksamhet inom restaurang och livsmedelshantering samt cateringverksamhet.
Företrädare
- Magnus R (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Theosam BBQ AB för organisationsnummer?
Theosam BBQ AB har organisationsnummer 556921-3035 (5569213035).
Var ligger Theosam BBQ AB?
Theosam BBQ AB har sin registrerade adress Timmermansgatan 38, 11855 Stockholm.
Vilken bransch är Theosam BBQ AB verksamt i?
Theosam BBQ AB är registrerat i branschen cateringverksamhet vid enskilda evenemang enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Theosam BBQ AB?
Theosam BBQ AB hade en nettoomsättning på 0 kr räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Theosam BBQ AB?
Theosam BBQ AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2026 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Stockholm
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-02-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.