
Norrorts Besiktningsgrupp AB
Norrorts Besiktningsgrupp AB har organisationsnummer 556921-4678 (5569214678)
Aktiebolag • Org.nr: 556921-4678
Om företaget
Norrorts Besiktningsgrupp AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Danderyd. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som teknisk provning och analys enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 71200). På Google Maps är verksamheten listad som building consultant. Företagsprofilen på Google är verifierad av ägaren.
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen minskade 25 procent till 1 076 182 kr räkenskapsåret 2025 (1 429 987 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Norrorts Besiktningsgrupp AB 1 076 182 kr och redovisade ett resultat på 58 774 kr. Rörelsemarginalen var 6,2 procent, under branschens median (median 16,8 procent). Soliditeten var 48,5 procent, under branschens median (median 63,7 procent). Kassalikviditeten var 194,3 procent, under branschens median (median 294,4 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 6,2 procent | 16,8 procent | 3,7 procent till 36,3 procent | Under branschens median |
| Vinstmarginal | 6,3 procent | 17,0 procent | 3,7 procent till 37,2 procent | Under branschens median |
| Soliditet | 48,5 procent | 63,7 procent | 41,0 procent till 81,4 procent | Under branschens median |
| Kassalikviditet | 194,3 procent | 294,4 procent | 178,4 procent till 543,6 procent | Under branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 52,3 procent | 19,9 procent | 0,0 procent till 51,0 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättningstillväxt | -24,7 procent | -1,6 procent | -24,1 procent till 24,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Omsättning per anställd | 1 076 000 kr | 1 151 000 kr | 597 000 kr till 1 711 000 kr | Under branschens median |
| Personalkostnad per anställd | 815 000 kr | 627 000 kr | 298 000 kr till 864 000 kr | över branschens median |
Storlek efter omsättning
- Plats 222 av 533 aktiebolag inom teknisk provning och analys.
- Plats 3 av 5 aktiebolag inom teknisk provning och analys med säte i Lidingö.
- Plats 792 av 2 489 aktiebolag med säte i Lidingö.
- Plats 46 004 av 115 348 aktiebolag i Stockholms län.
- Plats 139 122 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 33,5 procent | 7,2 procent | 2,4 procent | -3,6 procent | 6,2 procent |
| Vinstmarginal | 33,5 procent | 7,1 procent | 2,2 procent | -4,0 procent | 6,3 procent |
| Soliditet | 15,0 procent | 32,8 procent | 34,3 procent | 15,5 procent | 48,5 procent |
| Kassalikviditet | 117,7 procent | 148,7 procent | 152,3 procent | 118,4 procent | 194,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 283,9 procent | 68,3 procent | 20,8 procent | -108,0 procent | 52,3 procent |
| Omsättningstillväxt | - | 706,8 procent | 34,2 procent | -0,7 procent | -24,7 procent |
| Omsättning per anställd | - | - | 1 440 000 kr | 1 430 000 kr | 1 076 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | - | - | 789 000 kr | 979 000 kr | 815 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Klubbvägen 518257 Danderyd
Bolag på samma adress
14 andra bolag har Klubbvägen 5 som registrerad adress, här visas 10.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska utföra besiktningsarbeten för byggarbeten samt konsultverksamhet inom bygg, anläggning och projektering
Bransch
- 71200Teknisk provning och analysHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | - | 133 045 kr | 1 073 430 kr | 1 440 313 kr | 1 429 987 kr | 1 076 182 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | 2 kr | 585 kr | 180 kr | 0 kr |
| Råvaror och förnödenheter | - | - | - | 37 900 kr | 87 650 kr | 10 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 40 740 kr | 88 473 kr | 341 312 kr | 579 984 kr | 414 206 kr | 184 517 kr |
| Personalkostnader | - | - | 654 704 kr | 788 808 kr | 979 417 kr | 814 519 kr |
| Rörelseresultat | -40 740 kr | 44 572 kr | 77 416 kr | 34 205 kr | -51 106 kr | 67 146 kr |
| Ränteintäkter | - | - | 89 kr | -206 kr | 7 kr | 126 kr |
| Räntekostnader | - | -8 kr | 1 709 kr | 2 900 kr | 6 678 kr | -324 kr |
| Resultat efter finansiella poster | -40 740 kr | 44 580 kr | 75 796 kr | 31 099 kr | -57 777 kr | 67 596 kr |
| Skatt | - | - | 15 658 kr | 7 912 kr | 0 kr | 8 822 kr |
| Årets resultat | -40 740 kr | 44 580 kr | 60 138 kr | 23 187 kr | -57 777 kr | 58 774 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Omsättningstillgångar | 310 kr | 104 457 kr | 268 995 kr | 324 277 kr | 344 345 kr | 231 309 kr |
| Kortfristiga fordringar | 0 kr | 63 601 kr | 24 250 kr | 278 134 kr | 289 994 kr | 182 391 kr |
| Kassa och bank | 310 kr | 40 856 kr | 244 745 kr | 46 143 kr | 54 351 kr | 48 917 kr |
| Summa tillgångar | 310 kr | 104 457 kr | 268 995 kr | 324 277 kr | 344 345 kr | 231 309 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | -28 875 kr | 15 705 kr | 88 103 kr | 111 291 kr | 53 514 kr | 112 288 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | -38 135 kr | -78 875 kr | -22 035 kr | 38 104 kr | 61 291 kr | 3 514 kr |
| Årets resultat | -40 740 kr | 44 580 kr | 60 138 kr | 23 187 kr | -57 777 kr | 58 774 kr |
| Kortfristiga skulder | 29 185 kr | 88 752 kr | 180 892 kr | 212 987 kr | 290 831 kr | 119 021 kr |
| Leverantörsskulder | - | 32 621 kr | 25 286 kr | 71 689 kr | 117 508 kr | 14 517 kr |
| Skatteskulder | - | - | 15 658 kr | 23 570 kr | 7 912 kr | 8 822 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 29 185 kr | 56 131 kr | 113 604 kr | 117 728 kr | 165 412 kr | 95 682 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 310 kr | 104 457 kr | 268 995 kr | 324 277 kr | 344 345 kr | 231 309 kr |
Ur årsredovisningen
Tekniska provnings- och analysföretag 71200Bolaget har sitt säte i Danderyd.
Villkorat aktieägartillskott uppgår till 12 260 kr (12 260 kr)
Företrädare
- Michael S (verkställande direktör, styrelseledamot)
Undertecknad i Danderyd 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Norrorts Besiktningsgrupp AB för organisationsnummer?
Norrorts Besiktningsgrupp AB har organisationsnummer 556921-4678 (5569214678).
Var ligger Norrorts Besiktningsgrupp AB?
Norrorts Besiktningsgrupp AB har sin registrerade adress Klubbvägen 5, 18257 Danderyd.
Vilken bransch är Norrorts Besiktningsgrupp AB verksamt i?
Norrorts Besiktningsgrupp AB är registrerat i branschen teknisk provning och analys enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Norrorts Besiktningsgrupp AB?
Norrorts Besiktningsgrupp AB hade en nettoomsättning på 1 076 182 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Norrorts Besiktningsgrupp AB?
Norrorts Besiktningsgrupp AB hade i genomsnitt 1 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Lidingö
- Län
- Stockholms län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-02-04
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket, Google och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.