24 Invest AB
24 Invest AB har organisationsnummer 556922-1442 (5569221442)
Aktiebolag • Org.nr: 556922-1442
Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokalerÖstersund
Om företaget
24 Invest AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Östersund. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 68202).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 49 procent till 799 000 kr räkenskapsåret 2025 (537 000 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte 24 Invest AB 799 000 kr och redovisade ett resultat på 7 997 kr. Rörelsemarginalen var 11,8 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 40,7 procent). Soliditeten var 4,6 procent, lägre än tre av fyra bolag i branschen (median 18,6 procent). Kassalikviditeten var 126,7 procent, över branschens median (median 120,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 11,8 procent | 40,7 procent | 18,0 procent till 59,0 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Vinstmarginal | 1,3 procent | 24,2 procent | 2,2 procent till 47,4 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Soliditet | 4,6 procent | 18,6 procent | 5,4 procent till 50,2 procent | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 126,7 procent | 120,0 procent | 38,5 procent till 363,6 procent | över branschens median |
| Avkastning på eget kapital | 3,6 procent | 8,6 procent | 0,0 procent till 26,9 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 48,8 procent | 1,9 procent | -4,6 procent till 12,1 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 2 998 av 6 323 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler.
- Plats 20 av 39 aktiebolag inom uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler med säte i Östersund.
- Plats 1 066 av 2 222 aktiebolag med säte i Östersund.
- Plats 2 477 av 4 953 aktiebolag i Jämtlands län.
- Plats 162 310 av 334 821 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 10,8 procent | 16,7 procent | 11,8 procent |
| Vinstmarginal | 4,3 procent | 4,7 procent | 1,3 procent |
| Soliditet | 16,3 procent | 6,2 procent | 4,6 procent |
| Kassalikviditet | 13,4 procent | 46,0 procent | 126,7 procent |
| Avkastning på eget kapital | 11,8 procent | 9,3 procent | 3,6 procent |
| Omsättningstillväxt | - | -4,6 procent | 48,8 procent |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Torvollsvägen 90c/o c/o Svensson
83192 Östersund
Bolag på samma adress
3 andra bolag har Torvollsvägen 90 som registrerad adress.
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva import och försäljning av gymutrustning, äga och förvalta fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Bransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 37 104 kr | 95 298 kr | 139 033 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 526 254 kr | 441 600 kr | 660 000 kr |
| Övriga externa kostnader | 422 737 kr | 372 057 kr | 515 662 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | - | - |
| Avskrivningar | 79 823 kr | 75 009 kr | 189 097 kr |
| Rörelseresultat | 60 798 kr | 89 832 kr | 94 274 kr |
| Ränteintäkter | 8 kr | 307 kr | 267 kr |
| Räntekostnader | 36 818 kr | 64 743 kr | 98 215 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 23 988 kr | 25 396 kr | -3 674 kr |
| Bokslutsdispositioner | 5 040 kr | 0 kr | 14 000 kr |
| Skatt | 6 041 kr | 5 308 kr | 2 329 kr |
| Årets resultat | 22 987 kr | 20 088 kr | 7 997 kr |
Balansräkning
| Post | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Anläggningstillgångar | 1 157 223 kr | 3 167 291 kr | 4 304 316 kr |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 137 223 kr | 3 167 291 kr | 4 304 316 kr |
| Omsättningstillgångar | 40 235 kr | 285 903 kr | 593 023 kr |
| Varulager | - | - | 256 130 kr |
| Kortfristiga fordringar | 16 446 kr | 154 297 kr | 239 608 kr |
| Kassa och bank | 23 789 kr | 131 606 kr | 97 285 kr |
| Summa tillgångar | 1 197 458 kr | 3 453 194 kr | 4 897 339 kr |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 194 970 kr | 215 058 kr | 223 056 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 121 983 kr | 144 970 kr | 165 059 kr |
| Årets resultat | 22 987 kr | 20 088 kr | 7 997 kr |
| Obeskattade reserver | 14 000 kr | 14 000 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 300 850 kr | 621 326 kr | 265 966 kr |
| Leverantörsskulder | 41 621 kr | 299 176 kr | 102 202 kr |
| Skatteskulder | 708 kr | 6 324 kr | 3 377 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 18 981 kr | 664 kr | 4 541 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 1 197 458 kr | 3 453 194 kr | 4 897 339 kr |
Företrädare
- Tony S
Undertecknad i Östersund 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har 24 Invest AB för organisationsnummer?
24 Invest AB har organisationsnummer 556922-1442 (5569221442).
Var ligger 24 Invest AB?
24 Invest AB har sin registrerade adress Torvollsvägen 90, 83192 Östersund.
Vilken bransch är 24 Invest AB verksamt i?
24 Invest AB är registrerat i branschen uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter 24 Invest AB?
24 Invest AB hade en nettoomsättning på 799 000 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Östersund
- Län
- Jämtlands län
- Anställda enligt SCB
- 0 anställda
- Ägarkategori
- Privat svenskt med koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Aldrig registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-02-11
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.