Morris Creative AB
Morris Creative AB har organisationsnummer 556922-6839 (5569226839)
Aktiebolag • Org.nr: 556922-6839
Om företaget
Morris Creative AB är ett svenskt aktiebolag med säte i Uppsala. Verksamheten startade 2013. Huvudverksamheten klassificeras som frisörer och barberare enligt SCB:s branschindelning (SNI-kod 96210).
Ekonomi
Avser räkenskapsåret 2025.
Omsättningen ökade 3 procent till 1 022 894 kr räkenskapsåret 2025 (988 630 kr föregående år).
Nyckeltal och jämförelse med branschen
Räkenskapsåret 2025 omsatte Morris Creative AB 1 022 894 kr och redovisade ett resultat på 58 338 kr. Rörelsemarginalen var 7,1 procent, över branschens median (median 5,1 procent). Soliditeten var 80,7 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 52,3 procent). Kassalikviditeten var 519,3 procent, högre än tre av fyra bolag i branschen (median 188,0 procent).
| Nyckeltal 2025 | Bolaget | Branschens median | Mittersta hälften | Läge |
|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 7,1 procent | 5,1 procent | 0,3 procent till 12,7 procent | över branschens median |
| Vinstmarginal | 7,2 procent | 4,9 procent | 0,2 procent till 12,8 procent | över branschens median |
| Soliditet | 80,7 procent | 52,3 procent | 31,4 procent till 69,6 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Kassalikviditet | 519,3 procent | 188,0 procent | 103,0 procent till 315,9 procent | Högre än tre av fyra bolag i branschen |
| Avkastning på eget kapital | 20,6 procent | 20,9 procent | 1,0 procent till 46,5 procent | Under branschens median |
| Omsättningstillväxt | 3,5 procent | 2,6 procent | -5,4 procent till 11,4 procent | över branschens median |
| Omsättning per anställd | 511 000 kr | 799 000 kr | 597 000 kr till 1 018 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
| Personalkostnad per anställd | 265 000 kr | 463 000 kr | 321 000 kr till 586 000 kr | Lägre än tre av fyra bolag i branschen |
Storlek efter omsättning
- Plats 1 578 av 3 580 aktiebolag inom frisörer och barberare.
- Plats 50 av 108 aktiebolag inom frisörer och barberare med säte i Uppsala.
- Plats 2 758 av 7 171 aktiebolag med säte i Uppsala.
- Plats 4 722 av 11 387 aktiebolag i Uppsala län.
- Plats 143 368 av 334 673 aktiebolag i Sverige.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsemarginal | 0,3 procent | 2,9 procent | 4,2 procent | 10,9 procent | 7,1 procent |
| Vinstmarginal | 0,3 procent | 2,9 procent | 4,4 procent | 11,0 procent | 7,2 procent |
| Soliditet | 70,2 procent | 82,4 procent | 72,5 procent | 82,0 procent | 80,7 procent |
| Kassalikviditet | 236,4 procent | 519,1 procent | 363,2 procent | 556,8 procent | 519,3 procent |
| Avkastning på eget kapital | 0,8 procent | 8,1 procent | 23,3 procent | 38,5 procent | 20,6 procent |
| Omsättningstillväxt | 0,9 procent | 7,4 procent | -1,7 procent | -34,7 procent | 3,5 procent |
| Omsättning per anställd | 718 000 kr | 771 000 kr | 757 000 kr | 989 000 kr | 511 000 kr |
| Personalkostnad per anställd | 449 000 kr | 470 000 kr | 461 000 kr | 427 000 kr | 265 000 kr |
Beräknat ur bolagens årsredovisningar till Bolagsverket. Branschens värden avser aktiebolag med samma SNI-kod och samma räkenskapsår, eller hela branschavdelningen när färre än 30 bolag har samma kod. Rangen avser verksamma aktiebolag med årsredovisning de senaste 18 månaderna. Kommun och län avser bolagens säte enligt SCB:s företagsregister. Rörelsemarginal är rörelseresultat delat med nettoomsättning. Vinstmarginal är resultat efter finansiella poster delat med nettoomsättning. Soliditet är eget kapital delat med summa tillgångar. Kassalikviditet är omsättningstillgångar utom varulager delat med kortfristiga skulder. Avkastning på eget kapital är årets resultat delat med eget kapital.
Adress
Fyruslundsgatan 2575433 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva frisörverksamhet och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska sälja frisörprodukter, kosmetika och hygienartiklar.
Bransch
- 96210Frisörer och barberareHuvudbransch
Årsredovisning
Resultaträkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 423 233 kr | 1 435 372 kr | 1 541 208 kr | 1 514 704 kr | 988 630 kr | 1 022 894 kr |
| Övriga rörelseintäkter | - | 156 407 kr | 40 402 kr | 0 kr | - | 35 268 kr |
| Råvaror och förnödenheter | 191 909 kr | 358 226 kr | 226 089 kr | 144 496 kr | 133 714 kr | 118 019 kr |
| Övriga externa kostnader | 250 999 kr | 269 181 kr | 307 980 kr | 384 076 kr | 321 005 kr | 336 261 kr |
| Personalkostnader | 975 956 kr | 897 023 kr | 940 853 kr | 921 791 kr | 426 587 kr | 530 906 kr |
| Avskrivningar | 0 kr | 62 562 kr | 62 566 kr | 0 kr | - | - |
| Rörelseresultat | 4 369 kr | 4 787 kr | 44 122 kr | 64 341 kr | 107 324 kr | 72 976 kr |
| Ränteintäkter | - | - | - | 168 kr | 1 416 kr | 1 177 kr |
| Räntekostnader | 522 kr | 0 kr | - | -1 536 kr | 0 kr | 423 kr |
| Resultat efter finansiella poster | 3 847 kr | 4 787 kr | 44 178 kr | 66 045 kr | 108 740 kr | 73 730 kr |
| Skatt | 2 433 kr | 1 851 kr | 10 159 kr | 13 390 kr | 22 313 kr | 15 392 kr |
| Årets resultat | 1 414 kr | 2 936 kr | 34 019 kr | 52 655 kr | 86 427 kr | 58 338 kr |
Balansräkning
| Post | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | ||||||
| Anläggningstillgångar | 170 128 kr | 107 566 kr | 45 000 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 125 128 kr | 62 566 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Finansiella anläggningstillgångar | 45 000 kr | 45 000 kr | 45 000 kr | 0 kr | 0 kr | - |
| Omsättningstillgångar | 525 369 kr | 440 359 kr | 462 733 kr | 312 215 kr | 273 707 kr | 350 353 kr |
| Varulager | 214 247 kr | 54 236 kr | 0 kr | 0 kr | - | - |
| Kortfristiga fordringar | 11 345 kr | 119 714 kr | 107 160 kr | 86 149 kr | 77 225 kr | 113 873 kr |
| Kassa och bank | 299 777 kr | 266 409 kr | 355 573 kr | 226 066 kr | 196 482 kr | 236 480 kr |
| Summa tillgångar | 695 497 kr | 547 925 kr | 507 733 kr | 312 215 kr | 273 707 kr | 350 353 kr |
| Eget kapital och skulder | ||||||
| Eget kapital | 381 640 kr | 384 577 kr | 418 596 kr | 226 251 kr | 224 553 kr | 282 891 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 330 226 kr | 331 641 kr | 334 577 kr | 123 596 kr | 88 126 kr | 174 553 kr |
| Årets resultat | 1 414 kr | 2 936 kr | 34 019 kr | 52 655 kr | 86 427 kr | 58 338 kr |
| Kortfristiga skulder | 313 857 kr | 163 348 kr | 89 137 kr | 85 964 kr | 49 154 kr | 67 462 kr |
| Skatteskulder | 94 115 kr | 157 103 kr | 0 kr | - | - | 15 394 kr |
| Övriga kortfristiga skulder | 219 742 kr | 6 245 kr | 89 137 kr | 85 964 kr | 49 154 kr | 52 068 kr |
| Summa eget kapital och skulder | 695 497 kr | 547 925 kr | 507 733 kr | 312 215 kr | 273 707 kr | 350 353 kr |
Ur årsredovisningen
Bolaget bedriver frisör verksamhet och därmed förenlig verksamhet. Säljer frisörprodukter, kosmetika och hygienartiklar.
Företrädare
- Moris B (styrelseledamot)
Undertecknad 2026.
Uppgifterna kommer från bolagets inlämnade årsredovisning till Bolagsverket.
Händelser
Vanliga frågor
Vad har Morris Creative AB för organisationsnummer?
Morris Creative AB har organisationsnummer 556922-6839 (5569226839).
Var ligger Morris Creative AB?
Morris Creative AB har sin registrerade adress Fyruslundsgatan 25, 75433 Uppsala.
Vilken bransch är Morris Creative AB verksamt i?
Morris Creative AB är registrerat i branschen frisörer och barberare enligt SCB:s näringsgrensindelning.
Hur mycket omsätter Morris Creative AB?
Morris Creative AB hade en nettoomsättning på 1 022 894 kr räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Hur många anställda har Morris Creative AB?
Morris Creative AB hade i genomsnitt 2 anställda räkenskapsåret 2025 enligt årsredovisningen.
Registreringar och storlek
- Säteskommun
- Uppsala
- Län
- Uppsala län
- Ägarkategori
- Privat svenskt utan koncern
- F-skatt
- Godkänd
- Moms
- Registrerad
- Arbetsgivare
- Registrerad
Källa: SCB:s företagsregister, egen bearbetning.
Grundläggande information
- Registrerat
- 2013-02-15
- Status
- Verksam
Stämmer något inte? Mejla [email protected] och ange sidans adress.
Källa: Bolagsverket och SCB:s företagsregister, egen bearbetning.